Staňte sa partnerom

Ako dostať Slovensko medzi vyspelé krajiny EÚ vďaka elektronickému verejnému obstarávaniu

Panel k verejnému obstarávaniu by si nemal nechať ujsť nikto, kto chce vedieť, ako bude vyzerať obstarávanie naprieč EÚ v najbližšom období. Aj preto EK zásadne prehodnocuje celý systém verejného obstarávania a tlačí na digitalizáciu (e-procurement).

Verejné obstarávanie, teda nákup prác, tovarov a služieb predstavuje približne 14% HDP Európskej Únie. Možnosť zúčastniť sa tendrov kdekoľvek v rámci EÚ znamená pre firmy a podnikateľov významne väčšie príležitosti pre ponúkanie ich služieb a produktov. Pre obstarávateľov je to zároveň šanca využiť širšiu ponuku a väčšiu konkurenciu. Funkčné verejné obstarávanie naprieč Európou je teda významným akcelerátorom hospodárstva. Aj preto EK zásadným spôsobom prehodnocuje celý systém verejného obstarávania a tlačí na jeho úplnú digitalizáciu (e-procurement). Digitalizácia obstarávania prináša mnohé benefity:
 
  • Významné úspory na všetkých stranách
  • Zjednodušenie a skrátenie procesov
  • Zníženie administratívneho zaťaženia
  • Zvýšenie transparentnosti
  • Podpora pre inovácie
  • Nové obchodné príležitosti najmä pre malé a stredné podniky
Cieľom je teda čo najviac uľahčiť podnikateľom uchádzanie sa o verejné zákazky v ktorejkoľvek krajine a štátom čo najviac zjednodušiť manažovanie procesov obstarávania. EK pripravila a zavádza do praxe celý rad opatrení, na konci ktorého by malo byť plošné využívanie elektronického obstarávania a digitalizácia všetkých procesov.

Výkon verejného obstarávania je zároveň jedno z kritérií, ktorým Európska komisia hodnotí, ako je ktorá krajina pripravená na jednotný digitálny trh.  Slovensko nateraz zaostáva vo väčšine indikátorov. Organizátori kongresu si preto dali za cieľ hľadať odpovede na otázky, ako sa súčasný stav dá zlepšiť.

Spíkri panelu Verejné obstarávanie budú diskutovať o tom, ako je možné urýchliť transformáciu elektronického verejného obstarávania na Slovensku, aké sú reálne bariéry a prekážky a ako pomôcť slovenským podnikateľom, aby tieto príležitosti mohli lepšie využiť. Panel nadviaže na prednášku riaditeľa pre verejné obstarávanie EK, Joaquima Nunes de Almeidu, v ktorej podrobne popíše ako môže byť digitalizácia verejného obstarávania kľúčovým nástrojom pre modernizáciu celej verejnej správy na Slovensku. Zaujímavým vstupom do diskusie bude príspevok Paolo Maginu z OECD, ktorý bol poradcom pre Slovensko pri vytváraní Súhrnnej stratégie elektronického verejného obstarávania na Slovensku a podelí sa o svoje zistenia. Situáciu na Slovensku popíše pani Zita Táborská predsedníčka Úradu pre verejné obstarávanie a Tatiana Behrová, poradkyňa pre elektronické a centrálne verejné obstarávania. Obohatením budú skúsenosti z Českej republiky a spôsob, ako k novým povinnostiam pristupuje česká vláda. 

Prihláste sa na ITAPA Health&Care 2025
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným