10 faktov, citátov a zaujímavostí z konferencie Jarná ITAPA 2019
- Na konferencii Jarná ITAPA viceprezident Európskej investičnej banky Vazil Hudák podpísal s podpredsedom vlády SR pre investície a informatizáciu Richardom Rašim dohodu o spolupráci pri projektoch Smart Cities. Slovenské mestá a obce budú mať z EIB k dispozícii 50-70 miliónov eur.
- Nie je ľahké vyrovnať sa s výzvami štvrtej priemyselnej revolúcie. Ak technologická zmena nenaplní očakávania, môže mať rušivý vplyv na hospodársku bezpečnosť,” upozornil na konferencii ITAPA koordinátor pre ekonomické a environmentálne aktivity OBSE Vuk Žugić.
- OBSE je organizácia, ktorá aj v minulosti kládla dôraz na zvyšovanie bezpečného prostredia, nielen na ekonomický rast. A tak ako v minulosti sa angažovala v rôznych miestach konfliktov v Európe, dozorovala transparentnosť a korektnosť vo voľbách, či podporovala protikorupčné praktiky, tak aj dnes chce byť nápomocná pri výzvach, ktoré vyplývajú z digitálnej transformácie. Podľa Žugiča ide napríklad o dodržiavanie etických štandardov a transparentnosti, pokiaľ ide o využívanie umelej inteligencie, alebo ochranu verejných výdavkov vďaka debyrokratizácii.
- Do roku 2020 očakávame, že vďaka prvej aj druhej vlne boja proti byrokracii ušetríme občanom viac ako 30 miliónov eur na poplatkoch, náklady na cestovné a navyše aj čas, ktorý doteraz museli stráviť behaním po úradoch,” povedal na konferencii ITAPA vicepremiér pre informatizáciu a investície Richard Raši.
- Podľa štúdie Svetového ekonomického fóra „The Future of Jobs“ povedie automatizácia vo svete v nasledujúcich rokoch k zániku 75 miliónov pracovných miest, no vytvorí aj potenciál pre vznik nových 133 miliónov pozícií, teda takmer dvojnásobku. Podľa aktuálnych odhadov je pomer ľudskej práce a techniky 71 % ku 29 % na vykonanie jednej úlohy. Už v roku 2022 sa má tento pomer zásadne zmeniť – 58 % času má mať človek a 42 % technika.
- Odborníci na smart cities sa zhodli, že zaostávanie Slovenska za Českou republikou je v oblasti zavádzania inteligentých noviniek v mestách a obciach približne 3-5 rokov.
- Generálny riaditeľ NASES Peter Ďurica predstavil prvé výsledky od začatia transformácie tejto inštitúcie v novembri 2018 „Víziou NASES je byť kontinuálne stabilným, dôveryhodným a efektívnym poskytovateľom služieb a vedieť pružne reagovať na legislatívne zmeny, nové požiadavky e-Governmentu a potreby zákazníkov,“ povedal Peter Ďurica.
- Aj v IT musia platiť základné spoločenské normy, upozornila Tatiana Kováčiková zo Žilinskej univerzity:” Etické aspekty a ich riešenie však musia mať centrálnu úlohu pri zabezpečení akceptácie a dôvery verejnosti v nové technológie. Ďalší výskum a inovácie v oblastiach ako sú hraničné situácie, zodpovednosť, kybernetická bezpečnosť a ochrana dát sú potrebné na to, aby sme mali správne znalosti v správnom čase.
- Na tohtoročnej konferencii Jarná ITAPA 2019 sa zúčastnilo vyše 400 účastníkov a vyše 6000 ľudí sledovalo konferenciu cez online stream.
- ITAPA je už 18 rokov nezávislou a apolitickou platformou pre výmenu poznatkov a názorov o procesoch informatizácie verejnej správy. Dvakrát ročne - v máji a v novembri organizuje medzinárodnú konferenciu a kongres ITAPA.
Prihláste sa na Jesenná ITAPA 2024