DISKUSIA: V akej krajine chceme, aby žili naše deti?
Je Slovensko odsúdené na to byť perifériou Európy, alebo vieme pozitívne prekvapiť? V akej krajine chceme, aby žila ďalšia generácia? Ako by malo Slovensko v EÚ vyzerať o päť, desať či dvadsať rokov? Čo by mali byť naše hlavné ciele? Existuje tu všeobecná zhoda, alebo sa predstava o tom zásadne líši?
Diskutujúci:
Michaela Kršková, Úrad vlády SR
Jozef Masarik, Univerzita Komenského v Bratislave
Henrich Krejčí, SPP
Svetlana Síthová, MŠVVaŠ SR
Pavol Šajgalík, SAV
Vladimír Šucha, UNESCO
VIDEOZÁZNAM
Diskutujúci:
Michaela Kršková, Úrad vlády SR
Jozef Masarik, Univerzita Komenského v Bratislave
Henrich Krejčí, SPP
Svetlana Síthová, MŠVVaŠ SR
Pavol Šajgalík, SAV
Vladimír Šucha, UNESCO
VIDEOZÁZNAM
Prihláste sa na Jesenná ITAPA 2024
Vladimír Šucha
Vladimír Šucha je od roku 2022 vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. V roku 2021 bol vyslaný EK do UNESCO v Paríži a predtým, od roku 2012, riadil vedecký a poznatkový servis Európskej komisie - Spoločné výskumné centrum. V rokoch 2006-2012 pôsobil ako riaditeľ na generálnom riaditeľstve pre vzdelávanie a kultúru EK. Pred príchodom do Európskej komisie bol na viacerých pracovných pozíciách spojených s európskymi a medzinárodnými politikami. V rokoch 2005-2006 zakladal Agentúru na podporu výskumu a vývoja v Bratislave. V rokoch 2000-2004 bol členom slovenského tímu, ktorý v Bruseli vyjednával vstup Slovenska do EÚ. Paralelne sa venoval vedeckej a pedagogickej práci na Slovensku a viacerých miestach vo svete. Publikoval viac a…
Zobraziť viac informácií o spíkrovi
Pavol Šajgalík
Prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc., je od roku 2015 predsedom Slovenskej akadémie vied. Jeho vedecké zameranie je výskum a vývoj neoxidovej a oxidovej vysoko výkonnej keramiky. Hlavným záujmom jeho výskumu sú vzťahy medzi mikroštruktúrou a mechanickými vlastnosťami týchto materiálov. Bol prezidentom Európskej keramickej spoločnosti, je členom Americkej i Japonskej keramickej spoločnosti, je zvolený člen World Academy of Ceramics. Je autorom viac ako 230 vedeckých článkov.
Zobraziť viac informácií o spíkrovi
Svetlana Síthová
Mgr. Svetlana Síthová je špeciálna pedagogička, ktorá sa dlhodobo venuje deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Má bohaté praktické skúsenosti, ktorá nadobudla v centre pre deti a rodiny, v špeciálnej materskej a základnej škole, ako aj v praktickej škole. Okrem toho v minulosti pôsobila na strednej odbornej škole, ako aj v centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie. Vyučovala tiež na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kde sa venovala odborom špeciálna pedagogika a pedagogika osôb s poruchami učenia. Je autorkou a spoluautorkou viacerých odborných štúdií v oblasti špeciálnej pedagogiky a vzdelávania žiakov so špeciálnymi potrebami. Je víťazkou kategórie Mladý talent poradenstva (2…
Zobraziť viac informácií o spíkrovi
Michaela Kršková
Michaela Kršková je prvým Chief Innovation Officer slovenskej vlády. Ako generálna riaditeľka Sekcie výskumu, vývoja a inovácií na Úrade vlády je zodpovedná za medzirezortnú koordináciu inovačnej politiky a implementáciu reforiem a investícií komponentu 9 Plánu obnovy, ktoré majú za cieľ revitalizovať slovenský inovačný ekosystém a zjednodušiť a stransparentniť financovanie slovenskej vedy a výskumu.
V minulosti Michaela spoluzakladala najväčší slovenský fond venture kapitálu, Neulogy Ventures, v rámci ktorého spolupracovala s mnohými úspešnými inovatívnymi firmami. Bola spoluzakladateľkou súťaže Startup Awards (dnes FTRNW), ktorá hrala dôležitú rolu v rozvoji slovenského inovačného ekosystému a ktorej účastníci majú dnes spoločne kumu…
Zobraziť viac informácií o spíkrovi
Jozef Masarik
Prorektorom UK je od februára 2019. Pred nástupom na post prorektora bol prodekanom a neskôr dekanom Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. Osem rokov je predsedom predsedníctva Agentúry na podporu výskumu a vývoja. Je aktívnym vedcom v oblasti jadrovej a subjadrovej fyziky a ich aplikácií v kozmickom a geofyzikálnom výskume. Viedol množstvo domácich aj zahraničných projektov, dlhodobo pôsobil na popredných univerzitách a výskumných inštitúciách v Európe a USA.
Zobraziť viac informácií o spíkrovi