Staňte sa partnerom

Diskutéri ITAPA OPEN TALK: Bezpečnosť v novom svete

/ Prednáška
Diskusiu moderuje Marta Jančkárová.

Nový typ konfliktov v novom svete. Prvá vojna, ktorá presiahla fyzické rozmery a preliala sa aj do virtuálneho sveta. Tak asi vojde do dejín katastrofa, ktorá sa deje na Ukrajine. Vojna, ktorá sa odohráva aj na sociálnych sieťach, na diskusiách, ale aj prostredníctvom kybernetických útokov. Vojna, kde získanie a rýchle spracovanie informácií, napríklad z telefónnej siete, môže viesť k efektívnym taktickým útokom. Aké sú teda skúsenosti z vojenského konfliktu v Európe? Ako sa prekreslí bezpečnostná mapa Európy a aký to má dopad na digitálny rozmer vojenského konfliktu? Kto vyhráva v súboji o verejnú mienku? Prečo sa Ukrajina nerozpadala pod náporom dezinformačnej kampane? Prečo nevidíme rozsiahle úspešné kybernetické útoky? Aké nečakané digitálne nástroje sa objavili?

Juraj Krúpa, Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť: „Nové technológie vs staré myslenie. Najväčšou hrozbou dnes nie sú nové technológie, ale spiatočnícke myslenie využívajúce moderné technológie s cieľom dosiahnuť návrat do minulosti“
Prihláste sa na ITAPA Health&Care 2025

Tomáš Valášek

Výbor NR SR pre európske záležitosti
Pred nástupom do funkcie poslanca NR SR pôsobil ako riaditeľ a vyšší výskumný pracovník so zameraním na obranu a bezpečnosť, transatlantické vzťahy a východoeurópsky "susedný" región v Carnegie Europe.  V rokoch 2013 - 2017 bol veľvyslanec SR pri NATO. Predtým pracoval ako prezident Central European Policy Institute v Bratislave (2012 - 2013), riaditeľ sekcie zahraničnej politiky a obrany v Centre for European Reform v Londýne (2007 - 2012), a zakladateľ a riaditeľ Bruselskej pobočky World Security Institute (2002 - 2006). V rokoch 2006 - 2007 pôsobil ako výkonný politický riaditeľ a riaditeľ sekcie bezpečnosti a obrany Ministerstva obrany Slovenskej republiky.  Je autorom početných článkov v novinách a žurnáloch, napr. Internation…
Zobraziť viac informácií o spíkrovi

Marta Jančkárová

moderátorka
V roku 2002 začala pracovať ako redaktorka spravodajstva v Slovenskej televízii, v RTVS pôsobí dodnes, momentálne najmä v rozhlase. V minulosti moderovala 0 5 minút 12 a Správy a komentáre, v súčasnosti vedie politickú reláciu Sobotné dialógy, reláciu o aktuálnych témach Z prvej ruky či Emotikony o psychologickej stránke života s prof. Mironom Zelinom.
Zobraziť viac informácií o spíkrovi

Pavel Macko

expert na obranu a bezpečnosť
Generálporučík vo výslužbe, Pavel Macko, je expert na obranu a bezpečnosť s 35-ročnou praxou. Vyštudoval Vojenskú technickú akadémiu v Brne. Vedeckú ašpirantúru absolvoval v Brne. Je absolventom Univerzity národnej obrany USA vo Washingtone. Má bohaté odborné a technické vedomosti a prax, manažérske aj veliteľské skúsenosti zo všetkých stupňov velenia. Zastával vysoké veliteľské a štábne funkcie doma a v medzinárodných štáboch. Počas kariéry bol veliteľom celoarmádnej logistiky, zástupcom veliteľa pozemných síl, náčelníkom štábu pre operácie generálneho štábu a zástupcom náčelníka GŠ. Presadzoval inovatívny výcvik doma aj v zahraničí. Bol nasadený v operácii ISAF a viedol medzinárodný štáb, ktorý riadil operácie v rámci celého Afga…
Zobraziť viac informácií o spíkrovi

Juraj Krúpa

Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť
Juraj Krúpa je v súčasnosti predsedom Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Za poslanca bol zvolený v roku 2020 a je členom politickej strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Juraj Krúpa bol pred zvolením do Národnej rady SR v rokoch 2016-2019 programovým riaditeľom programu bezpečnosti a obrany v nezávislej mimovládnej organizácii Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku. Počas týchto rokov sa mu podarilo stať sa hlavným odborníkom pre médiá, ktorým poskytoval analýzy a vyjadrenia k medzinárodnej i domácej obrannej a bezpečnostnej politike a aktuálnym problémom. Skúsenosti s obrannou politikou, krízovým manažmentom a bilaterálnymi a multilaterálnymi vzťahmi nadobudol počas rokov pôsobenia na Ministerstve obrany SR. Ďalej Juraj …
Zobraziť viac informácií o spíkrovi

Marcel Peško

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Počas svojho dlhoročného pôsobenia v slovenskej zahraničnej službe a multilaterálnej diplomacii sa zameriaval na bezpečnostnú problematiku, agendu kontroly zbrojenia a odzbrojenia, ako aj otázky prevencie a riešenia konfliktov. V súčasnosti zastáva pozíciu osobitného veľvyslanca pre hybridné hrozby a budovanie odolnosti, do portfólia ktorého spadá aj agenda kybernetickej diplomacie.  Po rokoch pôsobenia vo vysokých funkciách na sekretariáte Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa v roku 2020 vrátil do slovenskej diplomacie. V pozícií riaditeľa Centra OBSE pre predchádzanie konfliktom zabezpečoval politickú a operačnú podporu mierových misií OBSE, vrátane Osobitnej monitorovacej misie na Ukrajine, ako aj ďalších misi…
Zobraziť viac informácií o spíkrovi
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným