Výber vhodných zdrojov údajov a/alebo postupov na ich konverziu do digitálnej formy patrí k najkomplikovanejším problémom v implementácii Geografických informačných systémov. Otázka súvisí vždy tiež s aktualizáciou dát a organizačnými väzbami, hodnotením a sledovaním kvality, štandardizáciou ako i stavom infraštruktúry pre geoinformácie na jednotlivých úrovniach.
V príspevku sa uvádza rozdelenie potenciálnych zdrojov dát pre GIS všeobecne ako i jednotlivých oblastiach a rezortoch na Slovensku. Hodnotí sa význam, vhodnosť a prednosti a nevýhody jednotlivých zdrojov a postupov konverzie dát. Stručne sú uvedené tiež produkty jednotlivých orgánov a inštitúcii.
Osobitná pozornosť je venovaná poslednému technologickému vývoju v geoinformatike a možnostiam využitia mobilných GPS/GIS systémov a produktov Dialkového prieskumu Zeme – najmä dát s vysokým priestorovým rozlíšením. Uvádzajú sa tiež niektoré výsledky z oblasti špecifických analýz takých zdrojov dát, vhodné softwarové prostriedky a oblasti aplikácii.
Prihláste sa na Jesenná ITAPA 2024
Ján Tuček
Je absolventom Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene (1981). Vo februári 2004 bol vymenovaný prezidentom SR za rektora Technickej univerzity vo Zvolene. Predtým pracoval ako výskumný pracovník Lesníckeho výskumného ústavu vo Zvolene a neskôr ako pedagóg na Lesníckej fakulte.
V rokoch 1995-1998 prednášal aj na Fakulte prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a bol koordinátorom úspešného TEMPUS projektu zameraného na rozvoj výučby GIS a Dialkového prieskumu Zeme na stredoslovenských univerzitách. V spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia v Banskej Bystrici pracoval na niekoľkých vzdelávacích a výskumných projektoch v rámci PHARE.
Absolvoval štúdijné pobyty zamerané na GIS a DPZ vo Veľke…
Zobraziť viac informácií o spíkrovi