Ako môžu IT profesionáli vo verejnej správe využiť CNAP
Sieťový akademický program Cisco (CNAP) je jedným z najúspešnejších vzdelávacích programov, ktorý efektívne využíva moderné komunikačné technológie pre prípravu odborníkov v oblasti IKT. Vďaka celému radu novodobých progresívnych výukových médií a metód prekračuje hranice bežného vzdelávania založeného na využívaní výpočtovej techniky.
Program pomáha efektívne riešiť problémy spojené s rozvojom súčasnej informatickej spoločnosti, ktorá len s ťažkosťami čelí nedostatku pracovníkov v oblasti informatiky a sieťových technológií. Tento rýchlo sa rozvíjajúci program, bol aj v SR veľmi úspešne implementovaný do študijných programov stredných a vysokých škôl (celkové 46 stredných a vysokých škôl a aktuálne študujúcich viac ako 2000 študentov). Prax ukazuje, že program umožňuje prípravu informačných profesionálov – poskytuje im vo svojom prvotnom uplatnení skúsenosti, ktoré budú potrebovať pre okamžitý nástup do praxe a je vhodným riešením prípravy profesionálov aj pre potreby verejnej správy.
Na základe využívania progresívneho e-learningového systému a laboratórneho výukového prostredia vzdelávacej inštitúcie zapojenej do programu CNAP sa študujúci oboznamujú nielen s návrhom, inštaláciou a prevádzkovaním sietí LAN a WAN, ale aj so základnými stavebnými kameňmi dnešných globálnych informačných infraštruktúr. V súčasnosti v rámci systému CNAP je možné študovať okrem problematiky počítačových sietí aj také vyhľadávané disciplíny ako sú „Počítačová bezpečnosť“ a „Základy informačných technológií – technické a programové prostriedky“, teda disciplín, bez zvládnutia ktorých budovanie a prevádzka informačných infraštruktúr verejnej správy je nemožná. Význam vzdelávania odborníkov ponúkaného v rámci programu CNAP je o to väčší, že sa jedná o vzdelávanie, ktoré vedie k získaniu medzinárodne uznávaných certifikátov v predmetnej oblasti.
Tento inovatívny program je výborným príkladom vzájomne prospešného vzťahu medzi súkromným sektorom a vzdelávacími inštitúciami – verejným sektorom. Do oblasti vzdelávania prináša program CNAP technologickú podporu a zdroje na doplnenie obmedzených finančných prostriedkov. V súčasnosti je v SR vybudovaná infraštruktúra, ktorá umožňuje vzdelávanie IT profesionálov na báze CNAP na celom území SR podľa požiadaviek verejnej správy.
Prihláste sa na Jesenná ITAPA 2024
František Jakab
Doc. Ing. František Jakab, PhD.
Absolvoval St. Petersburgsky elektrotechnický inštitút. Od roku 1984 pracuje na Katedre počítačov a informatiky, Technickej univerzity v Košiciach, kde v roku 1998 založil uznávané Laboratórium počítačových sietí. Od roku 1999 koordinuje globálnu vzdelávaciu iniciatívu Sieťový akademický program Cisco na Slovensku a v rokoch 2009 až 2013 pôsobil aj ako regionálny programový manažér spoločnosti Cisco zodpovedný za rozvoj programu v 11 štátoch bývalej Ruskej federácie.
Odborne sa špecializuje sa na problematiku počítačových sietí. Viedol celý rad rozvojových projektov spolupráce s praxou na národnej aj medzinárodnej úrovni,. Je autorom viac ako 150 odborných publikácií. Dlhodobo sa aktívne venuje spolupr…
Zobraziť viac informácií o spíkrovi