Vojenský informačný systém o území (VISU) – princípy, parametre a aktuálny stav
Dosiahnutie kompatibility s Ozbrojených síl SR armádami štátov NATO je v súčasnej dobe jedna z hlavných priorít zahraničnej politiky SR. Oblasť zberu, spracovania a využívania informácií o území je jednou z oblastí, kde nepripravenosť Ozbrojených síl môže spôsobiť problémy pri plánovaní a riadení spoločných operácií, ale i zbrzdiť integračné ambície vlády SR. Príprava plne kompatibilných a štandardizovaných mapových i digitálne produktov je preto mimoriadne aktuálna.
Okrem týchto vonkajších faktorov vstupujú do procesu zberu, spracovania a využitia informácií o území v Ozbrojených silách i ďalšie nové vplyvy. Sú to najmä zvyšujúce sa nároky vojsk na kvalitu, aktuálnosť a dostupnosť údajov o území, potreby modelovania a analýz, ale aj potreby digitálnych údajov pre zbraňové systémy, simulátory a trenažéry.
V rezorte obrany bol vyvinutý a rozhodnutím Ministra obrany z 28.5.2002 zavedený do používania "Vojenský Informačný systém o území" (VISÚ). "Vojenským informačným systémom o území" rozumieme "organizované spojenie technického a programového vybavenia, obsluhy, dát, technologických postupov a komunikačných kanálov, ktorých cieľom je zbierať, spracovávať a využívať informácie o území". Ako každý informačný systém, aj VISÚ môže spoľahlivo plniť svoje poslanie len vtedy, ak bude naplnený spoľahlivými, hodnovernými a aktuálnymi informáciami o území. Tieto informácie je potrebné pravidelne aktualizovať, spracovávať, ochraňovať a poskytovať užívateľom v takej forme ako to potrebujú.
Pretože sa jedná o mimoriadne zložitú, nákladnú a dlhodobú činnosť, rezort obrany v poslednej dobe inicioval rad aktivít, ktoré by smerovali k združeniu síl, prostriedkov, personálneho i informačného potenciálu s cieľom dobudovať "Centrálnu priestorovú databázu", ktorá by mohla byť používaná aj štátnymi orgánmi.
Cieľom vystúpenia je informovať odbornú verejnosť o aktuálnom stave a možnostiach Vojenského informačného systému o území v rezorte obrany.
Prihláste sa na ITAPA Health&Care 2025
Jaroslav Piroh
Profesionálna prax:
1981 – 1987, Vojenský útvar 5251, L.Mikuláš, ČSFSR, úsekový stavbyvedúci na výstavbe areálu Vojenskej akadémie a Výskumného ústavu v Liptovskom Mikuláši;
1985 – 1988, Vojenský topografický ústav, Dobruška, ČSFSR, topograf – špecialista;
1989 – 1991, Vojenský kartografický ústav, Harmanec, ČSSR - Náčelník kartografického oddelenia;
1991 – 1992, Vojenský zeměpisný ústav, Praha, ČR - Špecialista pre informatiku;
1992 – 1993, Generálny štáb Armády SR, Trenčín, SR - Starší dôstojník Topografického oddelenia GŠ poverený spracovaním koncepcie a produkcie Topografického ústavu armády SR;
1993 – 2003, Topograficky ústav, Banská Bystrica, SR - Zástupca náčelníka, hlavný inžinier
2004 – 2010, riaditeľ Topografického ústav…
Zobraziť viac informácií o spíkrovi