GIS (a geoinformatika) na Slovensku – súčasnosť, potreby a ďalší rozvoj
V príspevku sa uvádzajú základné informácie o GIS – o ich súčasnom chápaní, aspektoch práce s nimi spolu s prehľadom aktuálnych definícii. Stručne sú komentované väzby na geo vedy a informatiku, charakterizuje sa geoinformatika ako zastrešujúca disciplína pre GIS, dialkový prieskum Zeme, navigačné systémy, geoštatistiku, digitálnu kartografiu, prácu s modelmi terénu, počítačové modelovanie a analýzy geografických údajov a informácii. Zdôrazňuje sa potreba rozvoja a integrácie všetkých súčastí geoinformatiky.
V ďalšej časti sa stručne rozoberá problematika zdrojov údajov pre GIS, ich štrukturovania, analýz a syntéz s dôrazom na súčasné podmienky Slovenska a špeciálne štátnej správy. Uvádzajú sa tiež názory na štruktúru a súčasti systémov spolu s požiadavkami na ich funkčné vlastnosti, väzby na ostatné aktuálne informačné systémy a technológie. Rozoberajú sa možnosti aplikácii GIS - od bežných systémov zameraných manažovanie a správu až po manažovanie znalostí, expertné systémy a systémy pre podporu priestorového rozhodovania.
Primeraná pozornosť je venovaná sociálnemu zázemiu problematiky – otázkam zdrojov informácii obecne (najmä študijnej literatúry), výučby a školenia, existujúcich systémov a používaných technológii, dostupných zdrojov a fungujúcich systémov na Slovensku, integrácie údajov, ich štandardizácie, kvality a metadát.
V závere je uvedený pokus o syntézu poznatkov smerom k vízii – definovaniu najaktuálnejších potrieb a krokov vedúcich k ich naplneniu – teda širokému zavedeniu a intenzívnemu využívaniu GIS v rôznych oblastiach na Slovenku s dôrazom na štátnu správu.
Prihláste sa na Jesenná ITAPA 2024
Ján Tuček
Je absolventom Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene (1981). Vo februári 2004 bol vymenovaný prezidentom SR za rektora Technickej univerzity vo Zvolene. Predtým pracoval ako výskumný pracovník Lesníckeho výskumného ústavu vo Zvolene a neskôr ako pedagóg na Lesníckej fakulte.
V rokoch 1995-1998 prednášal aj na Fakulte prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a bol koordinátorom úspešného TEMPUS projektu zameraného na rozvoj výučby GIS a Dialkového prieskumu Zeme na stredoslovenských univerzitách. V spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia v Banskej Bystrici pracoval na niekoľkých vzdelávacích a výskumných projektoch v rámci PHARE.
Absolvoval štúdijné pobyty zamerané na GIS a DPZ vo Veľke…
Zobraziť viac informácií o spíkrovi