Staňte sa partnerom

Čech, ktorý má vplyv na to, ako by mali štáty krotiť technologické giganty Uber či Airbnb

Ide o technologické platformy, ktoré prevrátili svet naruby. A zároveň ho rozdelili. Na jednej strane stoja milióny ľudí, ktorí nimi poskytované služby pravidelne využívajú. Na strane druhej sú tradiční zástupcovia biznisu a štáty. Tým sa totiž nepáči, že na nich neplatia rovnaké práva a povinnosti. Áno, reč je o Uberi či Airbnb.

Títo globálni hráči, ktorí sa venujú preprave osôb (Uber) či poskytovaniu ubytovania (Airbnb) a sú najznámejší predstavitelia takzvanej zdieľanej ekonomiky, totiž sťažujú ich prispôsobenie reguláciám a nové pravidlá pritom začína tlačiť aj Európska komisia, ktorá vydala odporúčanie, aby sa členské štáty prispôsobili službám zdieľanej ekonomiky. Či už ide o zákonníky práce alebo predpisy, ktoré upravujú podnikanie. „V súčasnej dobe sa vývoj v Európe uberá smerom k vyššej ochrane spotrebiteľa. Osobne to nepovažujem za úplne šťastné riešenie, pretože služby ako Uber či Airbnb nemajú zásadné problémy so spokojnosťou zákazníkov, a to ani napriek ich obrovskému rozsahu,” vraví Radim Polčák, ktorý je známym odborníkom na kybernetické právo a filozofiu práva. Na túto tému vyučuje a publikuje na Masarykovej univerzite a hosťovsky prednáša na právnických školách a právnych vzdelávacích inštitúciách v Európe a Amerike.

Svoje poznatky príde predstaviť už 14. novembra 2016 na dvojdňový medzinárodný kongres ITAPA, ktorý sa uskutoční v bratislavskom hoteli Crowne Plaza. 

„Namiesto vyššej ochrany spotrebiteľa je potrebné zamerať sa na otázku povinností platforiem vzhľadom k verejným financiám - predovšetkým sa to týka daní a poplatkov - a ďalej na ochranu práv samotných poskytovateľov služieb, napríklad šoférov. Sú to otázky sociálneho zabezpečenia, pracovných podmienok, či bezpečnosti práce,” vysvetľuje Radim Polčák.

Akým smerom sa bude uberať nový regulačný rámec? Aký dopad bude mať na Uber, Airbnb či iné platformy, ktoré využívajú potenciál ľudí, ktorí si chcú privyrobiť, ale nechcú alebo nemôžu prevádzkovať podnikateľskú činnosť? Do akej miery bude nielen pre globálnych hráčov, ale pre aj miestnych regionálnych poskytovateľov širokého spektra služieb od babysittingu až po upratovanie alebo domáce kulinárske zážitky obmedzením, keď budú musieť plniť požiadavky regulácie ako ich štandardne fungujúci konkurenti? A aký to bude mať dosah na terajších zákazníkov v zdieľanej ekonomike?

Príďte už budúci pondelok 14. novembra na medzinárodný kongres ITAPA v bratislavskom hoteli Crowne Plaza, kde vám v doobedňajších hodinách Radim Polčák predstaví vývoj nového regulačného rámca a trúfne si predpovedať, ako sa budúca európska regulácia veľmi pravdepodobne dotkne tohto trhu.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies