Smart Cities klub vidí svoj prínos pre mestá a regióny v sprostredkovaní príkladov vytvárania Smart Cities zo zahraničnej praxe, ktorá sa dá aplikovať na naše pomery. Prečo to robíme? Máme skúsenosť, že mestá väčšinou nemajú a ani si nevytvárajú rozvojové projekty.
Príliš často je ešte aj dnes motiváciou pre tvorbu projektov snaha o získavanie financií z eurofondov, nie strategické uvažovanie o vlastných prioritách. Mnohé mestské úrady nie sú ani dnes príliš zamerané na tvorbu projektov. Sú väčšinou zamerané na sledovanie výziev na získanie dotácií, vypĺňanie formulárov a „ vyhovenie“ kritériám výziev. Najčastejšie otázky potom sú – čo budú oprávnené náklady, aká bude alokácia na jeden projekt, aká je celková alokácia.....Je to taká zvláštna hra – kde namiesto toho, aby mestá zdieľali poznatky, súťažia medzi sebou o peniaze. Vznikajúce projekty tak často nie sú veľmi inovatívne a tiež dlhodobo udržateľné.
Spôsobom na sprostredkovanie know-how zo zahraničia sú aj workshopy zamerané na špecifické témy a najmä Letná škola Smart Cities, ktorú každoročne organizujeme v Škandinávii pre primátorov, starostov , pracovníkov štátnej správy a špecialistov – najmä projektantov.
Smart Cities prichádza na Itapu s novým projektom, ktorého cieľom bude širšie zapojenie odborníkov na Smart témy.