Jedným z aspektov megatrendu súčasnosti – všade prítomnej digitalizácie – je tzv. štvrtá priemyselná revolúcia, ktorá je založená na synergii viacerých digitálnych technológií – Internetu vecí, umelej inteligencii a strojovom učení, Big Data a robotizácii.
Európa má priemysel, ktorý je konkurencieschopný a je svetovým lídrom vo viacerých dôležitých odvetviach. Toto vedúce postavenie si však dokáže udržať dlhodobo, len ak svoj priemysel úspešne a rýchlo digitalizuje a bude naplno využívať svoj výskumný, vývojový a inovačný potenciál.
Výsledkom nástupu spomínanej štvrtej priemyselnej revolúcie je to, že produktivita priemyslu strmo rastie: čas uvedenia nového produktu na trh sa skráti na viac ako polovicu a výrobcovia budú schopní rýchlo reagovať na požiadavky trhu. Zákazníci získajú individualizovaný a špecializovaný tovar za cenu na úrovni masovej produkcie. Radikálnou zmenou bude tiež vtiahnutie dodávateľov i zákazníkov do tohto procesu, čo ďalej zvýši flexibilitu i efektívnosť – očakáva sa, že produktivita priemyslu porastie o 30 až 40 %.
Digitalizácia a moderná automatizovaná výroba vytvára nové typy pracovných pozícií v továrňach s vyššími platmi, avšak aj s vyššími nárokmi na zručnosti zamestnancov. Pracovná sila sa bude musieť vedieť prispôsobiť týmto zmenám a vedieť pracovať s modernými technológiami. Napriek strachu z robotizácie dnes stále platí, že najlepším hráčom šachu nie je ani človek ani počítač. Tím zložený z ľudí a počítačov, ktorí spolu efektívne spolupracujú, dokážu spoločne prekonať akéhokoľvek šachového veľmajstra alebo počítač sám. Musíme sa však uistiť, že ako spoločnosť už dnes odovzdávame zamestnancom znalosti a zručnosti pre pracovné pozície zajtrajška.
V plenárnej časti Inteligentný priemysel a inovácie predstavia spíkri využitie digitálnych technológií v konkrétnych podmienkach a priemyselných odvetviach. V diskusii sa pokúsime nájsť odpovede na otázky, či súkromné spoločnosti na Slovensku investujú do výskumu a vývoja dostatočne, či Slovensko môže mať ambíciu, byť centrom inovácii aj pre veľké nadnárodné spoločnosti a či a ako môže prepojenie verejného a súkromného sektora v oblasti výskumu a vývoja a vzdelávania pracovnej sily fungovať efektívnejšie.