Staňte sa partnerom

AI a ľudský mozog: Využime to najlepšie z oboch svetov

Koľko telefónnych čísel si pamätáte? Kedy majú narodeniny členovia vašej rodiny a ďalší blízki? A viete vymenovať všetky európske krajiny a ich hlavné mestá? Ako by ste uspeli v tejto krátkej ankete? Mnohí si povedia: Na čo si držať v hlave toľko čísel a údajov, veď všetko nájdeme za pár sekúnd – stačí nám mobilný telefón.

Ako však moderné technológie a ich každodenné používanie pôsobia na naše kognitívne schopnosti? Pomáhajú nám alebo – nebodaj škodia? Aj o tom sme hovorili s Borisom Nikolaiom Konradom – keynote spíkrom konferencie ITAPA Health & Care 2025. Ide o špičkového odborníka a oceňovaného rečníka, ktorého znalosti si zaslúžia aj vašu pozornosť. Nenechajte si ujsť jeho vystúpenie a zaregistrujte sa ešte dnes.

Rôznymi technikami na zlepšenie pamäti ste sa začali zaoberať najprv vo vlastnom záujme – výrazne ste z nich profitovali ako študent. Čím vás zaujali natoľko, že sa tento záujem stal centrom vášho ďalšieho profesijného pôsobenia?

O techniky na zlepšenie pamäti som sa začal zaujímať ako študent a bol som ohromený tým, ako dobre fungovali. Navyše to bola naozaj zábava! Dovtedy som si učenie sa až tak neužíval. Pomerne rýchlo som sa dopočul o pamäťovom športe – súťažiach, v ktorých sa ľudia snažia zapamätať si čo najviac informácií za krátky čas. Bol som fascinovaný tým, ako rýchlo sa v tom dá zlepšiť.

O niekoľko rokov neskôr, po štúdiu fyziky a informatiky, ma zaujímalo, prečo vieme tak málo o tom, čo sa deje v našom mozgu, keď si zlepšujeme pamäť. Prečo to vlastne funguje tak dobre? Takže som s radosťou využil príležitosť skúmať túto otázku ako neurovedec v Max Planck Institute v Mníchove. Keďže tento výskum priniesol sľubné výsledky, mohol som v ňom pokračovať aj po doktoráte, a tak už jedenásť rokov skúmam fenomenálnu pamäť v Donders Institute for Brain, Cognition and Behaviour v Holandsku.

Vždy som však cítil, že veda by sa mala komunikovať a zdieľať – najmä ak je taká užitočná a praktická ako výskum zlepšovania pamäti. Preto som si vybudoval kariéru tak, že polovicu môjho času venujem výskumu a druhú polovicu prednášaniu, kde ako spíker prezentujem vedecké poznatky a vysoko efektívne techniky na zlepšenie pamäti.

Moderné technológie nám nepochybne uľahčujú život. Využívame ich takmer neustále – či už pre to, že chceme kráčať s dobou, alebo pre to, že sú jednoducho nevyhnutnosťou. V čom na nás z vášho pohľadu negatívne vplývajú, resp. v čom si ich využívaním vždy a všade škodíme my sami?

Náš mozog potrebuje aj prestávky. Tzv. Default Mode Network v našom mozgu sa aktivuje, keď sa nesústredíme na konkrétnu úlohu, a pritom má veľmi dôležité funkcie. Dnes si príliš veľa ľudí takmer nikdy nedopraje tak veľmi potrebné chvíle odpočinku. Ak majú prestávku v práci, hneď preskočia na sociálne siete. Keď prídu domov, hrajú videohry alebo celé hodiny četujú či rolujú sociálnymi sieťami.

Navyše, ak sme zvyknutí mať všetky informácie digitálne na dosah ruky, menej si ich pamätáme. Často je to v poriadku a dokonca užitočné – nemusíme si pamätať kódy, čísla pacientov a podobne.

Mali by sme si uvedomiť, že náš mozog sa zlepšuje – alebo si aspoň udržiava svoju úroveň až do vysokého veku. Deje sa to však len vtedy, ak ho neustále používame a dokonca aj namáhame. Preto nehľadajme všetko na internete, ale používajme aj našu pamäť, aby zostala svieža a aby sme boli múdrejší.

Žijeme obklopení množstvom informácií a neustále si niečo vyžaduje našu pozornosť a sústredenie. Ako sa toto všetko dá zvládnuť, ako optimálne využívať náš mozog – jednoducho ako sa vyrovnať so záplavou dát a zároveň sa z toho nezblázniť? Ako maximálne využiť náš mentálny potenciál i to, čo nám dnešok umožňuje, a súčasne mať pokoj v hlave a žiť spokojne?

Toto je dôležitá otázka, na ktorú sa pokúsim poskytnúť viac detailných rád a odpovedí v mojej prezentácii na ITAPA Health & Care 2025. Hlavnou témou bude: Tento problém môžeme zvládnuť, ak využijeme to najlepšie z oboch svetov – moderné technológie necháme pracovať v náš prospech a zároveň budeme naplno využívať aj svoj mozog a každý deň budeme múdrejší.

Pamäťové techniky môžu byť cenným nástrojom na zapamätanie dôležitých informácií a zvládnutie informačného preťaženia. Technika opakovaného vybavovania nám umožňuje rozhodnúť, ktoré informácie si uchováme dlhodobo. A tzv. mindfulness techniky by mali byť súčasťou mentálnej výbavy každého človeka, aby si udržal sústredenie a energiu, a aby svojmu mozgu doprial čas potrebný na upevnenie poznatkov.

Pri používaní moderných technológií by sme mali mať jasnú stratégiu, ako ich čo najlepšie využiť na zlepšenie našej výkonnosti namiesto nahrádzania vlastného myslenia. Môžeme využívať aplikácie a upozornenia na obmedzenie škodlivých návykov pri používaní digitálnych zariadení a zároveň si osvojiť efektívne digitálne stratégie, ktoré nám umožnia rýchlejšie nachádzať informácie, efektívnejšie sa učiť a byť produktívni a sústredení vtedy, keď to najviac potrebujeme.

Okrem iného ste expertom na umelú inteligenciu, tak na záver dovoľte ešte jednu otázku: Podarí sa nám ostať múdrejší ako umelá inteligencia?

Áno, ak…

Áno, ak sa budeme neustále zlepšovať a múdrieť! Ak sa budeme učiť – dokonca aj od umelej inteligencie – a využívať najväčšiu schopnosť nášho mozgu: prispôsobovať sa, učiť sa a rásť.



Na tieto a ďalšie otázky nájdete odpovede v paneli Ako moderné technológie ničia našu pamäť?, v ktorom je zaradená prednáška Borisa Konrada  -Pamäťový šampión vs. AI – ako optimálne využívať svoj mozog v časoch AI 26. marca 2025 v Grand Hoteli Bellevue v Hornom Smokovci.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným