Ako by vyzeral svet, keby nebol TEN počítač, ale TÁ počítač?
V súťaži príležitostí DITEC Opportunity Award 2024 budú slovenské stredoškoláčky už šiesty rok za sebou prezentovať svoje názory na svet informačných technológií. Tri zo študentiek si odnesú aj finančnú odmenu.
Prvý algoritmus na svete vytvorila Ada Lovelace, slávna dcéra nemenej slávneho otca Lorda Byrona. Aj programátorský tím prvého počítača ENIAC tvorilo šesť žien pod vedením Adele Goldstine.
Ako to, že dnes je svet informačných technológií prirodzene vnímaný ako doména mužov? Kde urobili ženy v IT chybu, a prečo dnes v slovenčine nazývame počítač mužským menom a nie ženským?
Aj na tieto otázky budú hľadať zaujímavé odpovede študentky slovenských stredných škôl, ktoré sa rozhodnú zúčastniť súťaže DITEC Opportunity Award 2024.
“My v spoločnosti DITEC dlhodobo podporujeme rovnosť príležitostí. Šance majú dostávať tí najšikovnejší, čo osoží všetkým. Aj touto formou chcem pozvať šikovné tínedžerky so záujmom o IT, aby sa chopili šance aj v súťaži nápadov Opportunity Award 2024,” hovorí ambasádorka pre ženy v IT Anka Záhorčáková, ktorá súťaž organizuje každoročne od roku 2019.
Súťaže Opportunity Award 2024 sa môžu zúčastniť dievčatá, ktoré sú študentkami akejkoľvek strednej školy v Slovenskej republike, majú záujem o IT a v čase zapojenia sa do súťaže majú 15 - 19 rokov. Ako na to? Stačí, keď pripravia akúkoľvek formu prezentácie, či už dvojstranový text, párminútové video alebo krátku prezentáciu, so svojím názorom na niektorú z nasledovných troch tém:
1. Aký by bol náš svet, keby nebol ten počítač, ale tá počítač?
V našom svete stále panuje veľa predsudkov a symbolov. Ako dôležité z vášho pohľadu je, že svet počítačov si nechtiac “uzurpovali” muži?
2. Ako by ste zmenili výučbu informatiky na školách?
S výučbou IT má každá súťažiaca osobné skúsenosti. A odkiaľ by zmeny mali prichádzať, keď nie od tých najpovolanejších? Ako zvýšiť kvalitu na školách?
3. Kde zlyhali ženy v IT?
Aj keď prvé algoritmy a počítače vyvíjali ženy, postupne si svet IT
nechali “ukradnúť” mužmi. Kde robia príslušníčky nežného pohlavia v prístupe k technológiám chybu a čo môžu zmeniť, aby prispeli k lepšiemu svetu pre nás všetkých?
Stredoškoláčky môžu svoje myšlienky spracované v akejkoľvek forme poslať do 10. novembra 2024 do polnoci na adresu studentka@ditec.sk. Porota, zložená zo zástupcov organizátora súťaže spoločnosti DITEC, a.s., občianskeho združenia Aj Ty v IT a organizátora konferencie ITAPA, potom vyberie tri najlepšie diela a ich autorky si cenu Opportunity Award 2024 spolu so symbolickou finančnou odmenou preberú na slávnostnom galavečere ITAPA vo štvrtok 28. novembra 2024. Všetky podrobnosti spolu so štatútom súťaže nájdu záujemkyne na www.opportunity.sk.
“Chcem apelovať na všetky šikovné dievčatá, ktoré majú záujem o informačné technológie, aby neváhali a zapojili sa do súčasného, už šiesteho ročníka DITEC Opportunity Award 2024. Verím, že spoločne môžeme svet IT urobiť ešte lepším,” povedala Anka Záhorčáková.
Prihláste sa na ITAPA Health&Care 2025