Ako umelá inteligencia ovplyvní trh práce?
Umelá inteligencia zasahuje do mnohých oblastí nášho života – už dávno nie je len vo svete sci-fi filmov. Žijeme s ňou doma i v práci – riadi autá, režíruje filmy, maľuje obrazy. Mnohým v tejto súvislosti napadne: Je AI príležitosťou alebo hrozbou? A nadväznosti na to druhé: nenahradí nás náhodou onedlho aj v práci?
Podľa štúdií, za ktorými stojí Oxfordská univerzita a OECD, až polovica existujúcich pozícií počas najbližších desiatich rokov zanikne. Zároveň však vzniknú nové pozície s vyššou pridanou hodnotou – budú vyžadovať špecifickú ľudskú odbornosť alebo formu špecializácie. Americká výskumná a poradenská spoločnosť Garnter vníma tento trend optimisticky. Podľa nej počet pozícií, ktorých vznik podmieni automatizácia a nástup umelej inteligencie, bude vyšší než počet tých, ktoré odídu do zabudnutia.Možno niekoho prekvapí, že nejde o nič nové, akurát tempo zmien je o niečo rýchlejšie. David Autor v práci New Frontiers: The Origin and Content of New Work uvádza, že až 60 percent dnešných pracovníkov je zamestnaných v povolaniach, ktoré v roku 1940 vôbec neexistovali. Ak budeme v tejto úvahe pokračovať ďalej, viac ako polovicu dnešných povolaní ľudstvo nebude poznať o ďalších 80 rokov. S najväčšou pravdepodobnosťou to však bude oveľa skôr.
Automatizácia a umelá inteligencia naprieč všetkými sektormi mení nielen situáciu na trhu povolaní a pracovných príležitostí, ale aj spôsoby, ktorými organizácie hľadajú a nachádzajú nových ľudí a riadia a najmä rozvíjajú svoj ľudský kapitál. Ešte pomerne nedávno sa pritom hovorilo, že „práca v HR je jednou z tých ľudských aktivít, ktoré AI nahradí len veľmi ťažko“. Že podobne ako v psychológii si vyžaduje vysokú úroveň EQ a hlboký osobný kontakt. Počas posledných približne piatich rokov sa však táto logická línia dostala pod ostrú paľbu.
Prístupy založené na dátach aj vďaka znižujúcim sa nákladom na AI prenikajú do čoraz väčšieho počtu nástrojov využívaných v personálnom manažmente, a tak uľahčujú a skvalitňujú prácu nielen zamestnávateľom, ale aj súčasným či potenciálnym zamestnancov. Nové technológie ponúkajú veľa výhod vrátane zvýšenej presnosti, efektívnosti a úspory nákladov. Zároveň však nastoľujú aj dôležité etické otázky, na ktoré treba nájsť odpovede, aby sa personalisti ubezpečili, že sa s údajmi pracuje spravodlivo a zodpovedne a že sa maximálne zabezpečí bezpečnosť a ochrana súkromia.
Zamestnávateľom AI pomáha napríklad v mzdovej agende či pri získavaní spätnej väzby od zamestnancov, vytváraní pozitívnej firemnej kultúry, onboardingu a pod. Personálne agentúry a headhunteri ju hojne využívajú napríklad pri opise pracovných miest a požiadaviek, drafte otázok na personálne interview, veľmi dôležitom overovaní pravdivosti poskytnutých informácií, doručovaní spätnej väzby a pod. Pokiaľ ide o kandidátov na voľné pracovné pozície, tým môže zdanlivo uľahčiť život pri tvorbe životopisu, motivačného listu či ďalších materiálov.
AI sa už vo svete HR často aplikuje na vysoko opakovateľné úlohy, pri ktorých možno v databázach analyzovať veľké množstvo údajov, pozorovaní a rozhodnutí a vytvoriť pravdepodobné vzory. Tu celkom určite zvyšuje efektivitu či objektivitu. Aplikácia AI na menej rutinnú prácu, ktorá je rozmanitejšia vďaka nižšej opakovateľnosti, čoskoro tak isto začne prinášať mnohé výhody. Jedna z prognóz predpokladá, že v krátkom časovom horizonte sa jeden z piatich pracovníkov, ktorí sa venujú nerutinným úlohám, bude pri svojej práci spoliehať na AI.
Avšak ľudský faktor sa pri práci s ľuďmi len tak ľahko nenahradí. Umelá inteligencia aplikovaná na nerutinnú prácu s najväčšou pravdepodobnosťou ľuďom skôr pomôže, než ich úplne nahradí. Odborníci upozorňujú, že dôležité je pozornosť nesústrediť na to, aby AI nahradila kroky, ktoré dosiaľ na dosiahnutie konkrétneho cieľa vykonával človek. Skôr musí prísť k optimálnemu využitiu silných a slabých stránok prirodzenej (ľudskej) a umelej inteligencie tak, aby sa maximalizovala tvorba hodnôt. Kombinácie ľudí a AI budú fungovať efektívnejšie ako ľudskí odborníci alebo nástroje založené na umelej inteligencii, ktoré pracujú samostatne. V každom prípade sa však digitalizácia a využívanie AI stáva kritickým faktorom pre diferenciáciu a niekedy aj prežitie.
Vplyv umelej inteligencie na svet práce bude na konferencii ITAPA AI & Robotics súčasťou viacerých prezentácií. Ide totiž o tému, ktorá má presah do mnohých ďalších oblastí. V rámci diskusného bloku Trendy a riešenia sa budú pozvaní hostia Jakub Novotný, Marián Šimko a Martin Lukačovský venovať trendom a riešeniam založeným na AI napríklad aj pri online predaji, bankových procesoch či v telekomunikačných službách. Príďte sa inšpirovať, ak sa chcete dozvedieť niečo nové alebo ak patríte k tým, ktorí prítomnosť umelej inteligencie zatiaľ neberú vážne.
Prihláste sa na ITAPA Health&Care 2025