Staňte sa partnerom

Ako zabezpečiť flexibilitu IT projektov

Uchádzačom o prácu v oblasti IT chýbajú potrebné zručnosti alebo skúsenosti. 

Myslí si to 64 % technologických lídrov z globálneho prieskumu MIT Technology Review Insights. Ďalších 56 % uvádza ako problém celkový nedostatok kandidátov. Práve ten by mohol viesť k tomu, že do roku 2030 by zostalo viac ako 85 miliónov pracovných miest neobsadených. Spoločnosti by tak mohli prísť o 8,5 trilióna dolárov ročných príjmov.

Mnohé organizácie preto prešli na dynamický model, ktorý im umožňuje flexibilitu a schopnosť reagovať na neustále sa meniace a rozširujúce potreby. Podľa zistení Deloitte 87 % z takmer 5 000 lídrov považuje svoju pracovnú silu na plný úväzok za súčasť väčšieho ekosystému. Doň zahŕňa aj externé organizácie poskytujúce profesionálne služby, dlhodobé dodávateľské subjekty a freelancerov. 

Obzvlášť prenájom špecialistov zaznamenal v posledných rokoch exponenciálny rast. Vďaka svojej schopnosti znižovať náklady a zvyšovať príjmy značiek predstavuje obľúbené strategické riešenie. Podľa portálu Statista trh outsourcingu IT talentov dosiahne v roku 2028 hodnotu 778 miliárd dolárov.

Z prieskumu 2022 State of Tech Staffing Report navyše vyplynulo, že v priemere 20 percent nových zamestnancov je potrebné nahradiť, čím sa investície do nich stávajú stratovými. Ďalším signálom, pri ktorom by firmy mali spozornieť, je neustále preťaženie interného IT personálu, čo vedie k vyhoreniu. Rýchlosť, počas ktorej na projekt nastúpi freelancer, je preto rozhodujúca.

Vďaka outsourcingu IT talentov nemusí manažment a personálne oddelenie strácať čas dlhým výberovým procesom a môže sa naplno venovať kľúčovým činnostiam podnikania. TITANS, medzinárodná značka, ktorá je lídrom v prenájme IT špecialistov na slovenskom trhu, zabezpečuje aj zostavenie ich predvýberu. Berie pri tom ohľad na špecifické potreby firiem, pre ktoré sa tak minimalizujú prestoje medzi realizáciou jednotlivých projektov a po ich skončení.

Potreba IT expertov sa znásobuje najmä v časoch, keď sa spoločnosť rozširuje alebo hľadá nové prístupy k riešeniu problémov. V čase ekonomickej krízy môže spolupráca s odborníkmi zabezpečiť aj trvalú kvalitu produktov a služieb. Spoločnosti, ktoré sa rozhodnú pre outsourcing, tak často získajú výraznú návratnosť svojich investícií. Je preto nevyhnutné, aby manažment pochopil, že byť nákladovo efektívny neznamená len znižovať položky, ale aj vytvárať efektívnejšie tímy.

To vo svojich počiatkoch chápal aj tím, ktorý vyvíjal GitHub, celosvetovo obľúbenú platformu na spoluprácu a projekty s otvoreným zdrojovým kódom. Spoločnosť na vytvorenie svojho backendu outsourcovala Scotta Chacona, ktorý sa neskôr stal jej CIO. Viedli ju k tomu nižšie náklady na spoluprácu a potreba odborných znalostí, ktoré poskytujú konkurenčnú výhodu.

Outsourcing však môže zahŕňať aj činnosti, ktoré sú časovo náročné alebo nie sú hlavnou podstatou činnosti firiem. Okrem toho, že chráni dlhodobé ciele a zvyšuje produktivitu, slúži aj ako zdroj nových inovatívnych nápadov. Mnohé spoločnosti, najmä startupy, láka aj možnosť flexibilne riadiť veľkosť IT tímu podľa aktuálnych potrieb. Oceňujú to najmä technickí riaditelia – 42 percent z nich to uvádza ako najväčší prínos externej spolupráce. Outsourcing IT špecialistov navyše slúži aj ako riešenie dilemy, ktorú vytvára zmrazenie náboru.

Ďalšou z kľúčových tém dnešného podnikania je technologický dlh, ktorý v mnohých organizáciách časom narástol. Ide o pozastavenie inovácií vyžadovaných vedením, čo následne spomaľuje výkonnosť firiem. Značky, ktoré vytvoria stratégiu na jeho riešenie, tak získavajú výrazné konkurenčné výhody. Často sa pritom obracajú na firmy ako je TITANS, ktorá im na realizovanie inovácií dodáva skúsených IT špecialistov. V súčasnosti združuje viac ako 30-tisíc odborníkov a zvíťazila na projektoch viac ako 670 spokojných klientov z domáceho i zahraničného prostredia. Patria medzi ne aj rešpektované mená ako Zurich Insurance, Sygic, Swiss Re, Erste Group, Accenture, Telekom, O2, Orange či Siemens.

Viac o tom, ako zabezpečiť ľudské zdroje a flexibilitu IT projektov sa dozviete v štvrtý deň konferencie Jesennej ITAPA 2024.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným