Autá budúcnosti
Ako sa bude vyvíjať budúcnosť automobilového priemyslu? Ktoré trendy môžeme v budúcnosti očakávať? Na základe aktuálnych trendov a testov môžeme v automotive očakávať týchto päť technológií:
- Displej na čelnom skle
Zobrazenie informácií o aute a jeho okolí na čelnom skle síce znie ako niečo z počítačovej hry, ale napriek tomu je to dnes už realita. AR (augmented reality – rozšírená realita) palubné dosky budú schopné zobrazovať detaily auta a jeho okolia. Vďaka tejto technológií budete schopní vedieť, či sa k inému autu približujete príliš rýchlo alebo či sa musíte preradiť do vedľajšieho pruhu, aby ste sa vyhli zrážke. Už v roku 2015 predstavila na výstave Consumer Electronics Show spoločnosť Huyndai, ako by takáto rozšírená realita na čelnom skle mohla vyzerať.
- Autá, ktoré spolu komunikujú
Ľudia neustále vyvíjajú nové spôsoby ako komunikovať so svetom okolo seba a s inými ľuďmi. Prečo to nerozšíriť aj na autá? Nebolo by to skvelé, keby vaše auto mohlo komunikovať so semafórmi a mohlo tak predvídať zastavenie?
Inteligentné autá budúcnosti budú lepšie vybavené a mohli by tak komunikovať nielen s cestou, na ktorej sa pohybujú, ale aj s inými autami. Takto by sa dalo predísť dopravným nehodám, keďže autá by vedeli, kde sa nachádzajú ostatné vozidlá. Tento typ komunikácie sa označuje ako V2V čiže vehicle-to-vehicle komunikácia a momentálne ju testuje Ford. V Európe musia mať od marca 2018 podľa nariadenia Európskej únie všetky nové automobily eCall systém, ktorý v prípade nehody automaticky upozorní záchranné služby.
- Personalizované auto
Dnes si pri kúpe auta môžeme vybrať farbu a doplnky, to však má ďaleko od personalizácie, ktorú môže priniesť budúcnosť. Do auta bude možné zabudovať biometrické systémy – odtlačok prstu a video kameru na digitálnu identifikáciu, ako aj ďalšie systémy, vďaka ktorým bude vaše auto len vaše. Vďaka 3D tlači budeme môcť v budúcnosti očakávať personalizáciu interiéru podľa nášich predstáv vytlačenú práve pomocou tejto technológie. Už dnes značky ako BMW, Opel alebo Ford využívajú technológiu 3D tlače vo svojich výrobných linkách.
- Autonónmne auto
Väčšina z nás už videla videá autonónmnych áut a vyzerá to tak, že sa pravdepodobne stanú bežnou súčasťou našich životov. Inžinieri už testujú tieto autá na verejných diaľniciach a cestách a Google autá sú čoraz spoľahlivejšie. Tieto autá rozpoznávajú svoje okolie s použitím laserov, radarov a kamier. Okrem toho, že by s nimi bolo každodenné dochádzanie do práce jednoduchšie, mali by tiež prispieť k plynulejšej a menej nehodovej premávke. Prvé lastovičky v používaní sú už tu. Optimus Ride, bostonský startup pre autonómne vozidlá, oznámil, že v lete 2019 spustí v New Yorku autonómnu kyvadlovú dopravu, ktorá bude zatiaľ dostupná len zhruba 8500 zamestnancom továrne Brooklyn Navy Yard.
- Úsporné auto
Životné prostredie by nemalo byť ľahostajné nikomu z nás. Výrobcovia áut tiež hľadajú nové spôsoby, ako byť ekologickejší a energeticky úspornejší. Jedno z takýchto zlepšení je kapota, strecha a dvere z materiálov, ktoré dokážu akumulovať energiu. Elektrické autá používajú ako zdroj energie batériu, tieto sú však ťažké a zaberajú v aute značný priestor, akumulačný materiál je preto lepšia varianta. Takýto materiál dokáže akumulovať energiu a nabiť sa rýchlejšie ako dnešné autobatérie. Tiež sú ľahšie a vďaka tomu umožňujú efektívnejšiu jazdu. Pri niektorých častiach (kapota, strecha) by sa dokonca mohla zachytávať slnečná energia. Z veľkých automobiliek predovšetkým Toyota intenzívne preskúmava možnosti solárnych áut.
Je vzrušujúce sledovať, ako sa dnes automobilový priemysel prudko mení a hľadá spôsoby, ako jednak znižovať uhlíkovú stopu a zároveň zvyšovať bezpečnosť na cestách. Pokrok automobilového priemyslu doteraz napredoval skokovo. Až v tomto tisícročí sa vďaka novým technológiam a obrovskému dopytu každá jedna generácia áut od seba technologicky veľmi odlišuje.