Staňte sa partnerom

Bude nám raz AI radiť pri voľbách?

Vedeli by sme raz využiť umelú inteligenciu na to, aby nám poradila optimálnych politických kandidátov a pomohla zvýšiť volebnú účasť? Škandál, ktorý spôsobila Cambridge Analytica je stále ešte živý. Je to ale dôvod zavrhovať potenciálne benefity AI?

Rok 2019 je pre Slovensko rokom volieb. V marci sme volili prezidenta a v máji sme volili do Európskeho parlamentu. V roku 2019 volilo prezidenta v prvom kole 48% oprávnených voličov, v roku 1999 74%. Vo voľbách do európskeho parlamentu sa účasť pohybovala okolo 20% (článok písaný 26.5.2019, tj, len deň po voľbách).  Okrem relatívne nízkej účasti, v časti spoločnosti tiež rezonuje nedôvera voči politikom ako takým. Ľudia sú sklamaní, keď zvolia kandidátov alebo politickú stranu, ktorá potom koná inak, ako očakávali. Vedela by nám v tomto pomôcť umelá inteligencia?

Hudobné a video streamingové služby nám už dnes ponúkajú hudbu a videá podľa našich preferencií. Online obchody nám s nadšením ponúkajú tovar, ktorý by sme mohli chcieť kúpiť. Všetky tieto návrhy sú založené na našom správaní na internete, čo sme už pozerali, lajkovali, kúpili alebo čítali.

Vedeli by sme niečo podobné využiť pri voľbách? Vedela by umelá inteligencia pospájať informácie, ktoré jej o sebe odovzdávame na internete a navrhnúť pre nás kandidátov, ktorí najlepšie vyhovujú našim preferenciám?

Nie sme samozrejme prví, ktorí majú nápad, ako využiť našu históriu na internete. Cambridge Analytica zneužila osobné informácie amerických voličov z Facebooku a vytvorila systém, ktorý im posielal individualizovanú politickú reklamu v prospech jediného kandidáta.

Možno by bolo zaujímavé obrátiť to naopak a využiť AI na to, aby za nás prelustrovala politické strany a kandidátov a povedala nám, ktorí najviac ladia s našimi preferenciami. Je reálne, že by sme jedného dňa využívali nástroj, ktorý by nám ušetril čas a energiu tým, že by za nás získal informácie a nám len predstavil finálne výsledky? Značná časť spoločnosti má pocit, že voľbami sa aj tak nič nezmení, „aj tak sú všetci rovnakí“. Mohla by umelá inteligencia pomôcť zdvihnúť volebnú účasť? Pokiaľ človeku dá návrh najlepších zhôd pri niekoľkých politických strán, presvedčilo by to ho ísť voliť?

Už tento utorok, 28.5.2019 sa môžete na konferencii ITAPA spýtať osobne predstaviteľov slovenského eGovernmentu, či si vedia podobný nástroj predstaviť na Slovensku.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies