Staňte sa partnerom

Cena ITAPA 2015 - hlasujte za svojho favorita a vyhrajte vstup na Galavečer ITAPA 2015

Porota už svoje body v tohtoročnej Cene ITAPA rozdala, stále je však v hre súťaž o sympatie verejnosti. Hlasujte na našej Facebook fanpage za najlepší projekt a vyhrajte vstup pre dve osoby na Galavečer ITAPA 2015, možno to bude práve Váš favorit, ktorý si príde na pódium prevziať cenu.

Prehľad súťažiacich projektov Cena ITAPA 2015
 
Kategória A: Nové služby
 
A1. Elektronické služby Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na úseku výkonu správy štátne sociálne dávky, sociálna pomoc a pomoc v hmotnej núdzi
 
Prvý svojho druhu a rozsahu je projekt Elektronické služby Ministerstva práce. V rámci projektu sa spustilo 39 rôznych služieb v oblasti sociálnych dávok ako napríklad žiadosť o prídavok na dieťa, príspevok na opatrovanie, pomoc v hmotnej núdzi, sirotský dôchodok, príspevok pri zverení do náhradnej starostlivosti a mnohé ďalšie. Projekt zabezpečil elektronizáciu všetkých služieb Ministerstva na úroveň 4, teda plne obojsmernú, právne záväznú elektronickú komunikáciu. Projekt je komplexný, takže pokrýva všetky životné situácie občanov v rezorte. Vďaka projektu sa tiež podarilo v rezorte sociálnych vecí uplatniť princíp „jedenkrát a dosť“, čiže občania, ktorí žiadajú opätovne alebo žiadajú o inú službu, už nemusia znovu dokumentovať tú istú informáciu.
 
Spustením tohto projektu získali občania ďaleko jednoduchší spôsob komunikácie, bez potreby cestovania a fyzickej návštevy úradu. Samotné vypĺňanie žiadosti je dynamické, keďže systém automaticky ponúkne predvyplnenie niektorých údajov. Po podaní môžu ľudia ďalej sledovať osud žiadosti. A nielen to, systém ponúka ľuďom ďalšie relevantné informácie, napríklad prehľad vyplácaných dávok a podobne.
 
Je potrebné dodať, že ako vôbec prvému projektu podobného rozsahu sa podarilo plne implementovať publikované služby aj na Ústredný portál verejnej správy.  Na strane úradu sa týmto významne znížila prácnosť a chybovosť, čím narástla efektivita.  
 
A2. Informačný systém SPRAVODAJ
 
Aj menšia obec potrebuje dobre a efektívne komunikovať s obyvateľmi a musí mať lacný spôsob, ako elektronicky doručiť oznam konkrétnemu obyvateľovi. Obecné informovanie obyvateľov už asi nebude jednoduchšie a užívateľsky príjemnejšie, než ponúka informačný systém spravodaj. Dávno je preč doba, keď sa hlásili správy miestnym rozhlasom. Dokonca aj informovanie prostredníctvom webu, či sociálnych sietí sú už dnes zastarané. Teraz už informačný systém zašle SMS, či e-mail presne tým občanom, ktorých sa oznam týka. Občania sami majú možnosť nastaviť si vlastný profil, aj to, o čom si želajú byť informovaní. Obec môže systém vďaka využitiu cloudu inštalovať  prakticky ihneď a za minimálnych nákladov.
 
A3. Informačný systém pre platby a evidenciu správnych a súdnych poplatkov (IS PEP)
 
Koniec zháňania a nešikovného lepenia kolkov priniesol projekt IS PEP, ktorý spustil služby predaja elektronického kolku. Význam projektu ďaleko presahuje skromný názov. V skutočnosti bez možnosti rýchleho elektronického platenia poplatkov by bola väčšina elektronických služieb nefunkčná.
 
Občania a podnikatelia si mohli už v minulom roku zakúpiť elektronické kolky v 49 samoobslužných platobných termináloch, tzv. kioskoch. Elektronické kolky je možné použiť na úhradu akéhokoľvek správneho alebo súdneho poplatku vo vybraných pracoviskách Ministerstva vnútra SR, akými sú okresné dopravné inšpektoráty, klientske centrá a podobne. Postupne sa počíta s nasadzovaním kioskov aj na ďalšie pracoviská, orgány štátnej správy, súdy a orgány prokuratúry.
 
Hlavnou výhodou elektronických kolkov je šetrenie času, pretože odpadá nutnosť zakúpenia kolkových známok v pobočkách Slovenskej pošty. Platbu poplatku občan zrealizuje priamo na mieste každého zapojeného úradu. Elektronický kolok je možné zakúpiť v hotovosti (maximálne do výšky 300 eur) alebo bezhotovostne platobnou/kreditnou kartou (neobmedzene).
 
Elektronický kolok je platný do 30 dní od jeho zakúpenia. V prípade, ak ho občan z akýchkoľvek dôvodov do uvedeného času nepoužije, môže ho vrátiť v pobočke Slovenskej pošty do troch rokov od jeho zakúpenia.
 
Význam projektu dokresľuje aj záujem o jeho využívanie. Celkový objem financií, ktorý projekt zachytáva, dosahuje až 18 mil. EUR mesačne pri počte 1,6 milión mesačných operácií. 
 
A4. Mapová služba Dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry
 
Spojenie digitalizácie kultúrneho dedičstva s mapovou vizualizáciou rómskeho etnika prináša projekt Mapová služba Dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry.
 
Samotná databáza Dokumentačného centra systematicky zhromaždila viac ako 20.000 fotografií, 496 hodín audio záznámov a 56 hodín zvukových záznamov, ktoré dokumentujú všetky podstatné prvky rómskej kultúry. V projekte išlo o viac ako o digitalizáciu známych artefaktov - skúmal rómsku kultúru a tvoril nové – dovtedy neexistujúce záznamy, ako napríklad nahrávky rómskej hudby alebo záznamy „oral history“.
 
Nad touto unikátnou databázou sa vytvorila mapová služba. Jej zmyslom je ukázať popri popisných metadátach k objektom aj ich priestorové súradnice, a to priamo na mape. Užívateľ tak má možnosť napríklad filtrovať konkrétny typ objektu a rok jeho vzniku, takže rýchlo zistí priestorové pokrytie územia Slovenska týmto typom. Mapová služba je doplnená informáciami z Atlasu rómskych komunít na Slovensku 2013, čím sa dodáva službe ďalšia informačná vrstva. 
 
Projekt je unikátny komplexnosťou sprístupnenia informácií o kultúrnych objektoch v spojení so zobrazením priestorového aspektu takejto informácie. V oblasti rómskej problematiky neexistuje na Slovensku podobná ani príbuzná služba.  Nikto, kto pracuje s rómskou komunitou, sa už nebude môcť zaobísť bez informácií z projektu. Nových informácií je v skutočnosti toľko, že zaberie výskumníkom celé roky, aby ich zhodnotili.
 
A5. Katalóg OPEN DATA mesta Prešov
 
Prešov sa ako prvá samospráva na Slovensku dostal v kvalite zverejňovania informácií na úplne novú úroveň. Vybrané informácie nie sú “len“ zverejnené na webstránke. Sú už zverejnené tak, že umožňujú strojové spracovávanie s použitím otvorených štandardov. Takto Prešov ponúka 10 datasetov, ako napr. zoznam ulíc mesta, počet občanov podľa ulíc, zoznam obchodných prevádzok, školy a školské zariadenia, zoznam faktúr a ďalšie. Čo je novinka, je priame spojenie relevantných datasetov s mestskou GIS aplikáciou, takže objekty (ako napríklad mestské kamery) sú vizualizované na mape.
 
A6. Futbalnet (www.futbalnet.sk)
 
„Ústredný portál futbalu“ by mohol byť názvom projektu futbalnet.sk. Cieľom projektu je totiž priniesť fanúšikovi slovenského futbalu všetky informácie na „jedno miesto“ - od oficiálneho výsledkového servisu so štatistikami súťaží, až po celoslovenský informačný servis zo zväzov a klubov. To umožňuje komunikáciu viac ako 1 800 klubom a 44 organizáciám riadiacim slovenský futbal. Pred týmto projektom mal fanúšik k dispozícii viac ako 40 www stránok riadiacich zväzov s nekompletným a neaktualizovaným servisom. Projekt podobného rozsahu je jedinečný v slovenskom športe.
 
A7. Projekt STORK 2.0 : Implementácia infraštruktúry pre riešenie cezhraničnej autentifikácie fyzických a právnických osôb v SR
 
Európsku integráciu v praxi prináša projekt STORK 2.0. Projekt smeruje k tomu, aby naši občania mali prístup k elektronickým službám ďalších krajín a naopak. Hlavným cieľom bolo vytvorenie dôveryhodnej cezhraničnej autentifikačnej platformy osôb. Projekt spustil 8 hlavných služieb, ako je autentifikácia občana SR s využitím slovenskej elektronickej identifikačnej karty (eID) u zahraničných poskytovateľov elektronických služieb, služby elektronického podpisovania dokumentov s využitím platformy STORK, kontrola zoznamu informácií o občanovi SR, sprostredkovaných zahraničnému poskytovateľovi elektronických služieb, a podobne.
 
Vďaka týmto službám môžu občania a podnikatelia využívať elektronické služby iných krajín v EÚ. Toto cezhraničné využívanie národných eID umožní nové spôsoby interakcie občanov, podnikateľov a verejnej správy v dôveryhodnom a bezpečnom prostredí, podstatným spôsobom zvýši počet dostupných elektronických služieb pre občanov a podnikateľov a prispeje k rozvoju jednotného digitálneho trhu a vzniku nových biznis modelov.
 
Do riešenia projektu v podmienkach SR sa zapojili niekoľké inštitúcie, primárne MV SR, MF SR, MS SR, NASES, NBÚ, ŠÚ. Celý systém bol nasadený do prostredia dátového centra MV SR, ktoré si zakladá na prísnych bezpečnostných podmienkach a referenčnej kvalite dodávaných projektov. Analýza, návrh riešenia a implementácia celého riešenia bola realizovaná za obdobie kratšie ako jeden rok.
 
A8. Integrácia IS verejných vysokých škôl s Ústredným portálom verejnej správy
 
Prihlasovanie na vysoké školy nebolo ešte nikdy také jednoduché a transparentné ako dnes. Projekt prepája informačné systémy univerzity s ÚPVS pre poskytovanie služieb uchádzačom študentom a absolventom. Projekt spustil z pohľadu používateľov tri hlavné nové služby, a síce podanie žiadosti o prijatie, prevzatie doručenej prihlášky a odosielanie rozhodnutia o prijatí. Systém výrazne zefektívnil spracovanie, vydávanie rozhodnutí a ich doručovanie uchádzačom o štúdium  a vybudoval univerzálne rozhranie pre spustenie ďalších služieb (vydávanie odpisov diplomov a ďalších dokladov o štúdiu v elektronickej forme).
 
Ide o jednu z prvých služieb poskytovaných ÚPVS, navyše prvú orientovanú na mladú generáciu do 25 rokov. Riešenie je koncipované ako samostatný modul napojený na rozhranie ÚPVS. Cieľom bolo riešiť technické a bezpečnostné aspekty prepojenia jednotne na jednom mieste.
 
Samotnú elektronickú prihlášku využíva cca 70% uchádzačov o prijatie na VŠ. Je vysoký predpoklad, že v priebehu dvoch rokov bude túto službu využívať veľká časť aj v spojení s ÚPVS (potenciálne 30 až 50 tisíc uchádzačov ročne).
 
A9. Virtuálna registračná pokladnica (VRP)
 
Riešenie projektu spočíva v zavedení virtuálnej registračnej pokladnice ako služby štátu podnikateľom a občanom v správe a prevádzke finančnej správy. Údaje o evidencii tržieb podnikateľa nie sú ukladané v žiadnom fiškálnom zariadení, ale sú online evidované v centrálnom dátovom úložisku finančnej správy, čo umožňuje jej pracovníkom jednoduchý prístup k potrebným informáciám.
 
Projekt pre používateľov sprístupnil štyri základné služby: tvorba a tlač pokladničných dokladov, spravovanie tovaru a služieb, generovanie uzávierok a overovanie pravosti vystavených pokladničných dokladov
 
Projekt tak umožňuje podnikateľom jednoducho si splniť povinnosť zo zákona č. 289/2008 o používaní elektronických registračných pokladníc (ERP). VRP je bezplatne prístupná online na portáli finančnej správy pre všetkých podnikateľov, ktorí mesačne nevydajú viac ako 1 000 pokladničných dokladov a majú internetové pripojenie. VRP je možné používať na klasickom stolovom počítači, notebooku alebo prostredníctvom smartphonu cez mobilnú aplikáciu.
 
Za 6 mesiacov fungovania využilo možnosť zriadenia účtu vo VRP viac ako 20 tisíc podnikateľov, ktorí vystavili cez VRP viac ako milión pokladničných dokladov. Mobilnú aplikáciu „Pokladnica“ si do svojho mobilného zariadenia stiahlo vyše 7 500 podnikateľov.
 
A10. Zastupitelstvo.eu
 
Projekt pri využívaní cloudu poskytuje mestám a  obciam za veľmi malé náklady komplexné služby súvisiace so zastupiteľstvom. Projekt obsahuje kompletnú správu agendy zastupiteľstva, workflow, publikovanie informácií pre občanov, evidenciu uznesení a nariadení, profily poslancov, prepojenie na hlasovacie zariadenie, generovanie a rozoslanie pozvánok, tlačové zostavy. Projekt znižuje náklady na administratívu spojenú so zastupiteľstvom už aj malým obciam. Momentálne je implementovaný v Mestskej časti Bratislava Nové mesto a integruje sa pre Bratislavu – hlavné mesto. Hrdí sa najkomplexnejšími službami digitálneho zastupiteľstva s najnižšími prevádzkovými nákladmi.
 
A11. Implementácia elektronickej identifikačnej karty
 
Jeden zo základných komponentov eGovernmentu priniesla elektronická identifikačná karta. Cieľom projektu bolo zavedenie elektronickej ID karty (eID) ako jednotného prostriedku pre identifikáciu a autentifikáciu fyzických osôb v rámci prostredia eGovernmentu, eHealth a v iných oblastiach verejných aj súkromných služieb.
 
Projekt okrem samotnej karty sprístupnil aj nové dôležité elektronické služby. Z pohľadu verejnosti ide najmä o 5 služieb - modifikáciu kontaktných údajov, nahlásenie straty eID, podanie žiadosti o vydanie eID, zrušenie prihlasovania eID a overenie platnosti vydaného certifikátu pre zaručený elektronický podpis.
 
Karta je mimoriadne bezpečná. Riešenie eID Smart Card aplikácie kombinuje najlepšie vlastnosti nemeckého riešenia a typického PKI konceptu. Je zabezpečené súkromie a bezpečnosť transakcií cez eID kartu. Riešenie eID autentifikačného servera je postavené na princípe EAC Online identifikácie a autentifikácie. Výhody tejto koncepcie sú najmä:  vysoká úroveň zabezpečenia, žiadne náklady pre občana, súkromie a anonymita a tiež to, že eID klient je dostupný pre všetky bežné operačné systémy (Windows, Linux, MAC OS X) a pre všetky bežné internetové prehliadače.
 
eID karty sa začali vydávať 1.12.2013 a k dnešnému dňu bolo vydaných viac ako 1,1 mil. kariet. 1.12.2013 bola uvedená pilotná prevádzka eID Autentifikačného servera pre Windows platformu. V roku 2014 bola uvedená do prevádzky služba modifikácie kontaktných údajov a ostatné eID služby sú v prevádzke od 1.7.2015 po novele zákona o občianskych preukazoch. Využitie služieb eID autentifikačného servera postupne narastá s pribúdajúcim počtom vydaných eID kariet a samozrejme s pribúdajúcimi elektronickými službami jednotlivých orgánov verejnej správy, ako napr. prihlásenie motorového vozidla, žiadosť o trvalý pobyt či podanie daňového priznania. Mesačne sa vydá cca 50 tisíc kariet, pričom miliónty občan si prevzal kartu v auguste 2015.
 
A12. Dátové Centrum Obcí a Miest – DCOM
 
DCOM je projekt zameraný na rozvoj elektronických služieb samospráv. Vďaka projektu môžu obce a mestá zaviesť spektrum elektronických služieb bezplatne, bez potreby budovania vlastných informačných systémov a ich prepojenia na centrálne komponenty (integrácia s RFO, RPO, RA, kataster nehnuteľností, ÚPSVaR, sociálnou poisťovňou, finančnou správou, evidenciou vozidiel). Projekt využíva, rozširuje a nadväzuje na možnosti zavedených projektov – integrácia na ÚPVS. Projekt DCOM zatiaľ spustil 138 elektronických služieb a z dlhodobého pohľadu má za cieľ zvýšiť transparentnosť, odľahčiť administratívnu záťaž občanov, podnikateľov i samotných pracovníkov úradov.
 Riešenie DCOM prispieva k strategickým cieľom eGovernmentu a do budúcna by mal úplne minimalizovať papierovú dokumentáciu v samospráve. V rámci projektu je pokrytých cca 1500 obcí z celkového počtu 2930 obcí a miest na Slovensku.
 
A13. Môžu informácie zvýšiť bezpečnosť a poriadok v meste?
 
Cieľom projektu je, aby sa poskytovaním online informácií z „kuchyne“ Mestskej polície zvýšila dôvera v mestských policajtov, a tým napomôcť zlepšiť verejný poriadok, bezpečnosť a prevenciu kriminality.
 
Projekt sprístupnil 14 samostatných registrov s ich vizualizáciou v mape. Ide napríklad o mapovú vizualizáciu spáchaných priestupkov rôzneho typu, priradenie konkrétneho príslušníka Mestskej polície konkrétnej ulici, umiestnenie mestských kamier, evidenciu psova podobne.
 
Projekt sprístupňuje informácie automaticky z vybraných agend Mestskej polície a z vnútorného informačného systému mesta pre verejnosť (24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku).
Publikovanie a mapové zobrazovanie v takomto rozsahu je momentálne jedinečným riešením v rámci celého Slovenska.
 
A14. Centrum výskumu zbierkových predmetov vojenského historického ústavu
 
Aj vojenská história sa digitalizuje a sprístupňuje verejnosti. Cieľom tohto projektu bola digitalizácia vojenských zbierok, teda 2D dokumentov archívu, ako aj 3D exponátov múzea. Z pohľadu používateľov projekt spustil najmä služby výskumu muzeálneho fondu VHÚ odbornej a širokej verejnosti a sprístupnil tiež multimediálne vizualizačné nástroje.
 
Sprístupnenie zbierok privíta verejnosť, avšak projekt navyše ponúka špeciálne služby bádateľom vojenskej histórie. Štúdium vojenskej histórie sa vďaka tomu zásadne modernizuje. Doteraz sa totiž bádatelia museli namáhavo dostávať k jednotlivým exponátom. Dnes si už dokážu rýchlo vyhľadať relevantné objekty a ihneď ich vo vysokom rozlíšení začať skúmať.
 
Okrem toho projekt zabezpečuje aj manažment samotného výskumu, dlhodobé  uchovávanie digitálnych objektov vybudovaním dôveryhodného archívu a sprostredkovanie výsledkov výskumu odbornej i širokej verejnosti, vrátane dodávky nevyhnutných technologických zariadení. Súčasťou projektu CVZP je aj dodávka technológií pre 3D kino, dotykové 65“ LCD panely a Infokiosky, ktoré návštevníkom Vojenského historického múzea v Piešťanoch a Svidníku priblížia 2D a 3D filmové animácie, fotografie a popisy jednotlivých zbierkových predmetov.
 
Hlavným prínosom projektu je modernizácia vedeckých a výskumných činností v oblasti muzeálnych fondov VHÚ s postavením národného múzea v oblasti vojenskej histórie, v pôsobnosti rezortu Ministerstva obrany Slovenskej republiky.
 
A15. Digitálne múzeum
 
Projekt digitalizoval múzejné zbierky a spustil k nim prístup. Vďaka projektu vznikla platforma umožňujúca prístup k vysokokvalitne digitalizovaným exponátom najvýznamnejších múzejných zbierok kultúrneho dedičstva na Slovensku. Projekt je realizovaný na území celej SR v spolupráci s 33 múzeami. Kvalita a rozsah digitalizácie múzejných exponátov radí dnes Slovensko na svetovú špičku v tejto oblasti.
 
Prípravné práce na projekte začali ešte v roku 2010. Hlavným ťahúňom celého procesu sa stala myšlienka sprístupnenia zbierkových predmetov z múzeí vo vysokom rozlíšení z ktoréhokoľvek miesta na Slovensku, resp. sveta. Daný predmet by mohol študovať odborník i laik v 3D prostredníctvom internetu bez toho, aby navštívil konkrétne múzeum.
 
Cez projekt Digitálne múzeum sa pamäťové a fondové inštitúcie zapojili do jednotného systému uchovávania, dlhodobej archivácie a sprístupňovania informačného potenciálu zbierok hmotného i nehmotného kultúrneho dedičstva. Pomocou digitalizácie múzejných zbierok vzniklo „Digitálne múzeum“ – depozitár digitálnych zástupcov najvýznamnejšej časti múzejných zbierok, ktoré sú využiteľné na ďalšie vedecké zhodnocovanie kultúrnych objektov, vzdelávanie, kultúrny relax, či reprezentáciu a propagáciu krajiny.
 
Digitalizovali sa tak 2D, ako aj 3D predmety, od niekoľko centimetrov až po nadrozmerné veľkosti, a to spolu v počte viac ako 170 tisíc. Mnohé z nich tvoria vzácne exponáty, ktoré ešte pred digitalizáciou bolo potrebné zreštaurovať, respektíve zakonzervovať. Projekt  zmenil celý systém práce a správy muzeálneho fondu, ktorý je teraz oveľa efektívnejší a systematickejší. 
 
A16. Komplexný poradenský systém prevencie a ovplyvňovania sociálno – patologických javov v školskom prostredí (KomposyT)
 
Originálny a celosvetovo unikátny je projekt Komposyt je založený na elektronickom sprístupnení diagnostických nástrojov testujúcich školopovinné deti. Vďaka projektu  dnes už viac ako 1.900 pedagógov a psychológov využíva prístup k celosvetovo špičkovým psychologickým nástrojom určeným na diagnostiku detí.  Už viac ako 13.000 detí bolo otestovaných týmito nástrojmi, vďaka čomu sú rodičia, pedagógovia a školskí psychológovia  zďaleka lepšie informovaní o ich osobnostiach a vedia ich napríklad včas vhodne kariérne usmerniť.
Užívateľom v poradenskom systéme poskytuje projekt digitálne služby 24 hodín denne s okamžitou spätnou väzbou. KomposyT je doslova priekopníckou digitálnou technológiou s e-službami v poradenskom procese v rámci celej EÚ (pilotné know-how). Je to SW poskytujúci užívateľom v poradenskom systéme digitálne služby, ktoré uľahčujú proces riadenia a realizácie poradenskej činnosti v rezorte školstva SR.
Unikátnosť digitálneho nástroja KomposyT spočíva tiež v možnosti celoštátneho zberu dát z diagnostík klientov v poradenských centrách pre účely výskumu, možnosti štatistického spracovania dát a následného vytvárania nových noriem pre diagnostické nástroje v súlade s legislatívou. Získané dáta sú cenným  zdrojom pre akýkoľvek aplikovaný výskum, pre rezortné a multirezortné účely. Podobný nástroj a systém zberu dát na celoštátnej úrovni  nie je v Európe známy.
 
Kategória B: Zlepšovanie procesov
 
B1. Územný plán v GIS
 
Projekt prináša podstatne jednoduchšiu orientáciu v územnom pláne. Územný plán na Geograficko- informačný systém (GIS) nemá len podobu oficiálneho tlačeného výkresu, ale prináša možnosť dopytovať ho, akoby šlo o vektorovú kresbu s databázou.
 
Vďaka projektu došlo k zefektívneniu a uľahčeniu podávania územnoplánovacích informácií (ÚPI). Pred nasadením územného plánu do GIS bolo potrebné vyhľadávať predmetné parcely a funkčné plochy predmetného územia zdĺhavo a samostatne. Navyše manipulácia s veľkými formátmi územného plánu bola zložitá.
 
Po implementácii do GIS sa stalo možným naložiť na Územný plán doplňujúce vrstvy (napr. kataster) a rýchlo tak zistiť a poskytnúť ÚPI, pretože všetky vrstvy v GIS sú umiestnené v súradnicovom systéme S-JTSK.
 
Projekt Územného plánu je len jednou zo súčastí celého GIS mesta Banská Bystrica. Vďaka tomu je ho možné kombinovať s rôznymi vektorovými a rastrovými vrstvami.
 
B2. ePobočka
 
Cieľom projektu je vytvorenie nového portálu s moderným používateľským interface, ktorý je čo najintuitívnejší  a jednoduchší. Portál ako taký, síce nepublikuje nové služby, ale zásadne zlepšuje tie existujúce. Nový portál tak prináša zlepšenie a zjednodušenie procesov, a to pre každú cieľovú skupinu - teda poistencov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ako aj pre pracovníkov Všeobecnej zdravotnej poisťovne. 
 
Poistenci vďaka ePobočke majú jednoduchšiu a efektívnejšiu možnosť administrácie online vrátane zmeny osobných údajov. Možnosť komunikácie je teraz napríklad až 6 krát jednoduchšia pri niektorých úkonoch (z ohľadu počtu obrazoviek).  Poistenci tiež získajú prehľad o svojom zdraví a nákladoch zdravotných výkonov, ročnom zúčtovaní a možnosť platby prostredníctvom QR kódu, čím sa šetria vlastné náklady. Zásadne sa tiež zjednodušila - z pohľadu klientov - náročnosť  zabezpečenia, ale bez jej oslabenia. Plne sa tiež elektronizovala a zjednodušila komunikácia napríklad pri oznamovacích povinnostiach. Klienti majú možnosť na svojom konte spravovať viac eSlužieb, čím sa eliminuje potreba mať samostatné prihlasovacie údaje. Tiež sa zaviedla možnosť hromadného podania, čo zľahčuje prácu najmä väčším organizáciám.
 
Lekári a platitelia poistného majú umožnené zasielať dávky prostredníctvom portálu online s možnosťou výberu úrovne zabezpečenia. Zavedením kontrol pri zasielaní alebo typovaní dávok na portáli sa eliminuje aj chybovosť zaslaných dávok, čo vedie k rýchlejšiemu spracovaniu dát, spätnej odpovede poisťovne a klient je informovaný o stave spracovania v čase a prehľadne. Klientom výrazne uľahčuje prácu i nová možnosť hromadného uploadu dávok a v prípade prerušenia spojenia možnosť podania dávky do 48 hodín bez nutnosti opätovného nahratia dávky.
 
Pomocou portálu sa tiež znižuje administratívna záťaž na zamestnancov VšZP a znižujú sa náklady súvisiace s doručovaním dokumentov, čo vedie k rýchlejšej reakcii na požiadavky klientov. Napríklad vďaka portálu zamestnanci spracujú žiadosti elektronicky a o vybavení žiadosti sa zašle klientom automatická notifikácia. 
 
Pre ostatných poistencov, teda nielen poistencov VšZP, zamestnancov a hlavne poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zavedenie ePobočky predstavuje zjednodušenie a urýchlenie prístupu k informáciám, ktoré majú k dispozícii online nezávisle od pracovného času, kedy poskytuje služby Call centrum a kamenné pobočky VšZP. Dostupnosť týchto informácii vedie k znižovaniu nákladov zdravotnej starostlivosti, bezpečnosti pacienta a ochrane zamestnancov a to ich informovaním, či splnili podmienky na vykonanie ročného zúčtovania a ak áno, aká je jeho výška. Samozrejmosťou je tiež prístupnosť portálu pre nevidiacich a slabozrakých poistencov.
 
Služby ePobočky momentálne aktívne využíva približne 450 tis. klientov. Za rok 2014 bolo cez portál zaslaných takmer 4 mil. dávok.
 
B3. ITMS2014+
 
Cieľom projektu je zabezpečiť a zvýšiť absorpčnú schopnosť implementácie finančných prostriedkov z Európskych štrukturálnych a investičných fondov. Projekt nadväzuje  na predchádzajú projekt ITMS, ale zásadne zlepšuje poskytované služby.
 
Prvé zlepšenie sa týka vôbec vyhľadávania informácii, najmä výziev zo strany potenciálnych žiadateľov. Pred projektom neexistovalo centrálne miesto, na ktorom by bolo možné vyhľadávať vyhlásené výzvy na základe kľúčových slov a kritérií oprávnenosti. Potenciálny žiadateľ bol nútený náročným spôsobom dohľadať vhodnú výzvu na získanie nenávratného finančného príspevku a naštudovať si podmienky oprávnenosti a následnej možnosti získania pomoci.
 
Ďalším zlepšením je automatizované poskytovanie dát v strojovo-spracovateľnej podobe. Doteraz sa dáta takto nezverejňovali, ale vďaka projektu bude pre hocikoho veľmi jednoduché stiahnuť si strojovo spracovávateľné dáta, čo napríklad výrazne zvýši kontrolu verejnosti.
 
Systém tiež zavádza nové notifikačné a proaktívne služby. Projekt umožní klientom získať relevantnú informáciu, napríklad to, že pre neho zaujímavá výzva sa zmenila na vyhlásenú.
 
Mnohé papierové dokumenty, ktoré bolo potrebné prikladať sa vďaka projektu eliminovali. Dokumenty je možné predkladať v elektronickej podobe uploadom do systému a zároveň niektoré dokumenty boli nahradené elektronickým výpisom z iných ISVS (napr. z ORSR)
 
A nakoniec, systém sa stal podstatne užívateľsky príjemnejším,  pričom niektoré dáta sú automaticky doťahované z iných IS čím sa šetrí čas používateľov. Zároveň sa kontroluje korektnosť vyplnených polí a používateľ je v prípade nekorektného zadania údajov adresne nasmerovaný na sekciu, v ktorej je potrebné vykonať opravu.
 
B4.  Register a identifikátor právnických osôb a podnikateľov
 
Cieľom bolo vybudovanie registra právnických osôb a podnikateľov (RPO) ako referenčného registra eGovernmentu plne integrovaného do celého systému verejnej správy. To vedie k odstráneniu povinnosti duplicitného informovania ďalších inštitúcii verejnej správy zo strany podnikateľov. Tiež to však znamená priamu úsporu pre tie inštitúcie, ktoré nemusia fyzicky prepisovať oznámenia o zmene vo vlastných registroch, čo informačných systémoch.
 
Vytvorenie jednotného zdroja právne záväzných údajov a zabránenia duplicitného dožadovania  výpisov prináša pochopiteľne úľavu pre právnické osoby. Odpadne ohlasovacia povinnosť právnickej osoby a podnikateľa, keď vďaka RPO nebude viac nutné navštevovať viacero úradov v prípade, že si PO zmení svoje identifikačné údaje, napr. názov, adresu sídla, právnu formu, atď.  Po novom bude stačiť, keď túto zmenu nahlási len v zdrojovom registri (napr. v Obchodnom registri SR alebo Živnostenskom registri  SR) a ostatné inštitúcie verejnej správy tento zmenený údaj prevezmú do svojich informačných systémov z RPO, prípade si môžu túto informáciu online v RPO overiť.
 
Veľmi dôležitý je však aj ekonomický prínos pre verejnú správu spojenú s automatizovaním zmien  údajov o právnických osôb a podnikateľoch v IS. Celková predpokladaná časová úspora zamestnancov VS je na úrovni 375.000 človekohodín ročne. Ďalšie úspory sú najmä na nákladoch spojených s poštovným. Len na poplatkoch za doporučené zásielky 1. triedy je úspora úhrnne cca 3.000.000 EUR ročne.
 
Predpokladom dosiahnutia tejto úspory je pochopiteľne integrácia na informačné systémy relevantných inštitúcií. V rámci OPIS bolo identifikovaných cez 30 integračných vzťahov projektov v roli konzumenta služieb RPO. V tejto chvíli sa na RPO integruje 29 rôznych inštitúcii v rôznych štádiách integračného procesu. 
 
B5. Mesto ktoré frčí na optike
 
Cieľom projektu je vybudovať fungujúcu elektronickú komunikáciu občanov s úradmi a úradmi medzi sebou.
 
Inštitúcie v meste Dubnica nad Váhom získala rýchle pripojenie do internetu, lacné telefonovanie. Elektronické služby výrazne zeefektívnili administratívu. Prínosom je zníženie prevádzkových nákladov pri získaní kvalitnejších technológií (optický internet) a úspora času pre občana. Mesto Dubnica nad Váhom profituje aj z rozsahu pokrytia mestských organizácií, spoľahlivosti a zaručenej dostupnosti riešenia. 
 
Originalita riešenia spočíva vo využití moderných technológií z hľadiska efektivity samosprávy a transparentnosti komunikácie s občanmi. Riešenie je výnimočné nielen rozsahom pokrytia mestských organizácií, ale hlavne spoľahlivosťou a zaručenou dostupnosťou vybraného technického riešenia. V regióne Trenčiansky kraj je takého riešenie jedinečné.
 
B6. Ústredný portál verejnej správy
 
Brána do sveta slovenského eGovermentu je Ústredný portál verejnej správy. Projekt je oveľa viac ako len portál. Projekt vybudoval všetky potrebné komponentov pre elektronické administratívne úkonov občanov a podnikateľov vo vzťahu k orgánom a inštitúciám verejnej správy a to do podania podnetu, cez platby až po elektronické doručenie rozhodnutia. ÚPVS je tak spoločná integračná platforma všetkých úradov celej verejnej správy aká tu ešte nikdy nebola a bez ktorej by neexistoval vyspelý eGoverment. ÚPVS umožnil zatiaľ publikovanie 272 služieb, ktoré pokrývajú 26 okruhov životných situácii a ich počet stále narastá.
 
Význam ÚPVS je zásadný, a preto nijako neprekvapuje vysoký záujem o jeho služby. Od začiatku kalendárneho roka 2015 eviduje projekt 5.455.196 zriadených elektronických schránok, spolu prišlo cez ÚPVS 161.670 podaní, ktoré vygenerovali 1.151.871 správ.  
 
B7. RESS – Videokonferencie
 
Projekt vybudoval  kvalitnej technickej infraštruktúry pre videokonferencie a IPT. Cieľom projektu bolo najmä zabezpečiť vzdialenej videokomunikácie účastníkov konaní.
 
Hlavný prínos projektu  spočíva v urýchlení a zjednodušení súdnych procesov, ktoré sa dnes ťahajú aj celé roky, pretože nie je možné na pojednávanie zabezpečiť všetkých účastníkov. Vďaka technickému a legislatívnemu umožneniu využitiu videokonferencii, a tým do veľkej miery eliminuje problém zabezpečenia účastníkov, a teda sa výrazne skráti doba procesu. 
 
Projekt má pochopiteľne aj ďalšie prínosy. Vytýčenie pojednávania, ktoré je následne potrebné odročiť z dôvodu neprítomnosti niektorých účastníkov prináša so sebou zbytočné a nemalé náklady. Ide napríklad o čas účastníkov, cestovné náklady, ale tiež napríklad náklady tlmočníkov a náklady na organizáciu pojednávania. Tento druh nákladov, sa vďaka projektu výrazne zníži.
 
Iným typom úspory je eliminácia nákladov na prevoz väzňov na a z pojednávania. Tieto náklady sú relatívne vysoké, pretože zahŕňajú aj náklady na eskortu. Elimináciou potreby prevozu sa tiež navyše zvyšuje  bezpečnosť.
 
Z pohľadu občana riešenie umožní zabezpečenie plného prístupu občanov k elektronickým službám súdnictva, ako napríklad zabezpečenie vzdialenej videokomunikácie účastníkov súdneho konania, či
sprístupnenie priebehu súdneho pojednávania vzdialeným tretím stranám. Riešenie tak ocenia nie len občania, ktorí nebudú musieť cestovať na súd, ale najmä handicapovaní, pre ktorých bola náročná kalvária vôbec sa dostaviť na súd.
 
Vďaka uľahčeniu komunikácie budú v budúcnosti súdy rozhodovať ďaleko rýchlejšie, a to povedie k zvýšenej vymožiteľnosti  práva.
 
B8. Elektronizácia služieb matriky
 
Kompletný redizajn súčasných procesov a vytvorenie skutočne moderného centrálneho systému matričnej agendy priniesol projekt Elektronizácia služieb matriky.
 
Pred projektom boli jednotlivé matričné úrady izolované a navzájom elektronicky nekomunikovali. Pochopiteľne, že matričné úrady neboli ani integrované na ďalšie inštitúcie a prenos informácii sa uskutočňoval papierovo.  Z pohľadu občana to znamenalo, že pri akejkoľvek žiadosti o výpis, alebo zmenu sa museli dostaviť do miesta, kde sa viedla jeho matričná agenda. 
 
To však tento projekt zmenil. Dnes už existuje centrálna databáza, kde sú evidované údaje o fyzických osobách spojené s matričnými udalosťami zaznamenanými v knihách narodení, manželstiev a úmrtí. Systém je plne integrovaný na Register obyvateľov, takže zápis v matrike sa automaticky premietne aj v Registri obyvateľov bez nutnosti papierového hlásenia, ako sa to dialo ešte v nedávnej minulosti.
 
Centrálny informačný systém matričnej agendy sa tiež vytvoril tak, aby bol efektívne integrovaný  do celkovej architektúry eGovernmentu, čo zľahčuje prácu matrikárom pri komunikácii s inými inštitúciami verejnej správy. Napríklad práve teraz Ministerstvo spravodlivosti dokončuje projekt, ktorý bude zasielať informácie dôležité z hľadiska matriky (ako napríklad rozvody).
 
Projekt je tiež mimoriadny svojim veľkým rozsahom. Do systému sa pripojilo 971 obcí s matričnými úradmi, Osobitná matrika MV SR, vojenské obvody a 52 okresných úradov pri veľmi veľkej rôznorodosti úrovne informatizácie jednotlivých bodov.
 
Dôležitou súčasťou projektu bola aj práca s dátami. Tie bolo potrebné čiastočne digitalizovať, a najmä migrovať do centrálnej evidencie, ktorá obsahuje desiatky miliónov záznamov o matričných udalostiach.
 
A nakoniec, projekt sprístupnil 16 elektronický služieb a priniesol uľahčenie pre občanov. Dnes už občania nemusia cestovať do miesta bydliska, ale dokážu si vybaviť matričné doklady na ktoromkoľvek pripojenom bode.
 
B9.  Elektronické služby monitoringu obvinených a odsúdených osôb (ESMO)
 
Doslova revolúciu v justícii priniesol elektronický monitoring obvinených a odsúdených osôb -  projekt, ktorý zároveň ukázal ako inovatívne môže pôsobiť eGovernment v (aj tak) pomerne konzervatívnej oblasti , akou je trestné právo. Projekt dokázal nielen zmeniť existujúce procesy, ale vlastne aj vytvoriť úplne nové. Projekt tak viedol k priamej vysokej úspore, ale najmä zvýšeniu efektivity trestov a vyššej bezpečnosti obyvateľov.
 
Projekt sa implementoval prakticky na „zelenej lúke“,  kedy síce trest domáceho väzenia, respektíve iný alternatívy trest bol síce možný, ale pomerne  výnimočný.  (Len asi 2 % odsúdených dostalo alternatívny trest, pričom optimálne to predstavuje cca 15 % vychádzajúc zo zahraničných skúseností). Dôvodom nízkej miery udeľovania alternatívnych trestov bola najmä absencia dôveryhodného systému monitoringu takýchto osôb.
 
Práve túto potrebu zaplnil projekt. Ten však musel prakticky úplne nadefinovať množstvo procesov a postupov, od legislatívnych až po riešenie protokolov konkrétnych situácii pri monitoringu osôb. Išlo tak viac ako redizajn existujúcich postupov, išlo doslova o vytvorenie množstva nových procesov. Tie vďaka elektronizácii viedli k priamym úsporám, zvýšeniu efektivity trestov a vyššej bezpečnosti.
 
Odsúdený v domácom väzení predstavuje ďaleko menšie finančné bremeno, ako odsúdený umiestnený vo väznici, vďaka čomu projekt prináša významnú priamu finančnú úsporu. Priemerné náklady na jedného väzňa vo väzení predstavujú denne asi 32 EUR. Náklady na monitorovaného sú ďaleko menšie, nie viac ako 10 EUR denne. Pri dosiahnutí počtu 1.000 monitorovaných tak predpokladaná priama finančná úspora predstavuje minimálne 8 mil. EUR ročne.
 
Ďalší benefit spočíva vo vyššej efektivite trestu.  Až doteraz totiž väzobné trestanie bolo len o málo viac než veľmi drahý spôsob ako z menších delikventov vyprodukovať sociálne ostrakizovaných recidivistov. Väzenie totiž dramaticky pretrhne pracovné a sociálne väzby odsúdených, ktorí po prepustení sa často dostávajú na okraj spoločnosti a upadajú do recidívy. Miera recidívy môže byť pri vybraných skupinách odsúdených páchateľov až 58 %.
 
Avšak pri tých istých skupinách páchateľov bola miera recidívy v zahraničí (Anglicko) len 12% pokiaľ boli zapojení do programu elektronického monitorovania. Elektronický monitoring odsúdených  v domácom väznení je tak v skutočnosti ďaleko efektívnejší trest ako väzenie. Monitorovaný odsúdený totiž ďalej chodí kontrolovane do práce či do školy a len voľný čas musí tráviť doma.  Tým sa posilňujú jeho sociálne väzby riadneho života a trhajú len tie patologické.
 
Elektronicky monitoring ale nesmeruje len k lepšej sociálnej inklúzii. Dokáže tiež účinne riešiť domáce násilie, kedy násilník môže byť neustále monitorovaný a obeť násilia má prehľad o jeho nebezpečnom pohybe. Iný príklad využitia monitoringu môže byť rýchla a veľmi lacná kontrola notorických výtržníkov, či sa napríklad počas športového zápasu zdržiavajú doma.  Monitoring tak vedie k vyššej bezpečnosti všetkých obyvateľov.  
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies