Staňte sa partnerom

Chceli by ste spoznať tvorcov víťazných projektov Ceny ITAPA 2015?

Pozrite si rozhovory s realizátormi projektov "Elektronizácia služieb matriky" a "Implementácia elektronickej eID", ktoré boli pripravené pri príležitosti udeľovania Ceny ITAPA 2015.

V kategórii Nové služby zvíťazil projekt "Implementácia elektronickej identifikačnej karty", ktorého cieľom bolo zavedenie elektronickej ID karty (eID) ako jednotného prostriedku pre identifikáciu a autentifikáciu fyzických osôb v rámci prostredia eGovernmentu, eHealth a v iných oblastiach verejných aj súkromných služieb.

eID karty sa začali vydávať 1.12.2013 a k dnešnému dňu bolo vydaných viac ako 1,1 mil. kariet. 1.12.2013 bola uvedená pilotná prevádzka eID Autentifikačného servera pre Windows platformu a jeho využitie postupne narastá.  Použiť ho je možné napr. pre prihlásenie motorového vozidla, žiadosť o trvalý pobyt či podanie daňového priznania. Mesačne sa vydá cca 50 tisíc kariet, pričom miliónty občan si prevzal kartu v auguste 2015.

Vypočujte si, čo o projekte povedali jeho tvorcovia (Denisa Saková z Ministerstva vnútra SR, Martin Sůra zo spoločnosti Hewlett-Packard Enterprise):
 


V kategórii Zlepšovanie procesov zvíťazil projekt "Elektronizácia služieb matriky". Pred projektom boli jednotlivé matričné úrady izolované a navzájom elektronicky nekomunikovali. Pochopiteľne, matričné úrady neboli ani integrované na ďalšie inštitúcie a prenos informácii sa uskutočňoval papierovo.  To však elektronizácia matričných služieb nadobro zmenila.

Dnes už existuje centrálna databáza, kde sú evidované údaje o fyzických osobách spojené s matričnými udalosťami zaznamenanými v knihách narodení, manželstiev a úmrtí. Systém je plne integrovaný na Register obyvateľov, takže zápis v matrike sa automaticky premietne aj v Registri obyvateľov bez nutnosti papierového hlásenia, ako sa to dialo ešte v nedávnej minulosti.

Projekt je tiež mimoriadny svojim veľkým rozsahom. Do systému sa pripojilo 971 obcí s matričnými úradmi, Osobitná matrika MV SR, vojenské obvody a 52 okresných úradov pri veľmi veľkej rôznorodosti úrovne informatizácie jednotlivých bodov. Dôležitou súčasťou projektu bola aj práca s dátami, ktoré museli byť aspoň čiastočne zdigitalizované, a najmä museli migrovať do centrálnej evidencie, ktorá obsahuje desiatky miliónov záznamov o matričných udalostiach.

Elektronizácia matriky tak sprístupnila 16 elektronický služieb, vďaka čomu dnes už občania nemusia cestovať do miesta bydliska, ale dokážu si vybaviť matričné doklady na ktoromkoľvek pripojenom bode.

Viac nám o projekte povedali jeho realizátori (Csaba Baráth zo spoločnosti DITEC, Denisa Saková z Ministerstva vnútra SR, Jozef Gönczöl, Mária Mišovičová a Eduard Zelko zo spoločnosti DITEC):



Chcete spoznať aj ďalších víťazov Ceny ITAPA 2015? Čítajte TU.

 
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies