Registrácia Staňte sa partnerom

Darí sa priemyselnému sektoru na Slovensku?

Slovensko ešte vždy patrí medzi svetových lídrov v inštalácii priemyselných robotov pre automobilový priemysel. Oberú nás však roboty o prácu? O tom, ale aj o rozvoji priemyselného sektora na Slovensku sme sa porozprávali s prezidentom IT Asociácie Slovenska Emilom Fitošom.

Ako sa darí priemyselnému sektoru na Slovensku držať krok s rozvojom moderných informačno-komunikačných technológií?

Situácia je veľmi nevyvážená. Máme tu firmy, ktoré sa snažia držať na špičke a ktorých manažmenty intenzívne pracujú na nasadzovaní moderných IKT. Takýchto firiem je však len pár stoviek. Digitalizácia by nesmierne prospela desiatkam tisícov firiem, ktoré pôsobia v priemyselnom sektore. O úrovni ich technologického pokroku však vieme veľmi málo a pravdepodobne sa otázkou digitalizácie ani veľmi nezaoberajú.

Svetovým lídrom v inštalácii priemyselných robotov je automobilový priemysel. Tento trend je prítomný aj na Slovensku. V automobilovom priemysle pracuje vyše 500 robotov na 10 000 zamestnancov, kým v ostatnom priemysle ani nie 50. Čím to je? 

Robotika na Slovensku stagnuje asi od roku 2018. Dôvodov je viacero: stále máme pomerne lacnú pracovnú silu a veľká investícia do robotov je ekonomicky nerentabilná. Menším firmám zas chýbajú investičné nástroje, ktorými by štát podporoval rozvoj digitalizácie a automatizácie a ktoré fungujú v iných krajinách. Slovensko ešte donedávna patrilo medzi 20 krajín na svete s najvyšším počtom priemyselných robotov, medzičasom sme z prvej dvadsiatky vypadli. Niektoré sektory, ako napríklad poľnohospodárstvo či stavebníctvo, sa stále viac spoliehajú na ľudskú pracovnú silu. A čo sa týka automotive, aj v tomto odvetví už začíname zaostávať v porovnaní s inými krajinami, v robotizácii nás predbehlo napríklad Slovinsko.

Aká je budúcnosť? Oberú nás roboty o prácu?

Na Slovensku aktuálne chýbajú desaťtisíce pracovníkov. Aj keby aj firmy mali prostriedky na nasadenie robotov, dokázali by nimi nahradiť len časť z približne 60-tisíc ľudí, ktorých pracovný trh potrebuje tu a teraz. Problémom je aj to, že firmy si nevytvárajú dostatočné kapitálové rezervy, ktoré by mohli použiť na svoju modernizáciu.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies