Staňte sa partnerom

Dezinformácie na nás číhajú z každej strany, treba pri nich zapojiť kritické myslenie

Celá naša spoločnosť je zmietaná dezinformáciami, ktoré sú novodobým fenoménom. Musíme pri nich kriticky myslieť, byť schopný overiť si fakty, ako aj využívať moderné technológie. Na Medzinárodnom kongrese ITAPA 2021 budú o tejto téme diskutovať minister vnútra Roman Mikulec a minister obrany Jaroslav Naď.

Informácie sú každodennou súčasťou našich životov, denne sa stretávame s ich obrovským množstvom. Dnešná doba digitalizácie a extrémne častého využívania internetu nám však podsúva aj tie, ktoré nie sú pravdivé, ale naopak nás zavádzajú a ukazujú nám skreslenú realitu. Sú to tzv. dezinformácie, ktorým sa v dnešnej dobe nedá vyhnúť. Zároveň sú jednou z tzv. hybridných aktivít, resp. hrozieb, ktoré sú mimoriadne nebezpečné. Poškodzovať môžu napríklad kybernetický priestor, ekonomiku, obranu, verejnú správu, spravodajské služby či politiku, zdravotníctvo. Je to mimoriadne dôležitá téma, o ktorej budú na evente ITAPA OPEN TALK v rámci Medzinárodného kongresu ITAPA 2021 s názvom „Slovensko zmietané dezinformáciami“ hovoriť minister vnútra Roman Mikulec a minister obrany Jaroslav Naď. V stredu 10. novembra 2021 o 16:30 sa OPEN TALK otvorí nielen pre účastníkov konferencie, ale aj pre širšiu verejnosť.  

Žijeme v dobe, keď využívame internet takmer na všetko. V online priestore existuje kategória informácií, ktoré nie sú relevantné, pričom sú pre konzumentov ľahko dostupné 24/7. Nepochádzajú z pravdivých, objektívnych či nestranných zdrojov a publiku podsúvajú názory, ktoré sú vzdialené od pravdy. Takéto informácie majú tendenciu rýchlo sa šíriť a zasiahnuť veľkú cieľovú skupinu, pretože často opisujú situácie, ktoré nie sú štandardné, či sa vymykajú normálu. Príkladom je aktuálna pandémia, na vlne ktorej sa súčasní dezinformátori vezú, pričom si neuvedomujú dôsledky svojho konania. Môžu polarizovať verejnosť, vytvárať napätie a v neposlednom rade vyvolávať konflikty či nedorozumenia.

A tu nastupuje naše kritické myslenie. Naše subjektívne vyhodnotenie, či ide o relevantné alebo klamlivé informácie. Každý kriticky zmýšľajúci človek vie na prvý pohľad posúdiť, či ide o pravdu alebo klamstvo. Kritické myslenie máme všetci, len je pre nás niekedy jednoduchšie bezbreho veriť tomu, čo čítame namiesto toho, aby sme sa nad tým zamysleli. Dnes už existuje množstvo digitálnych nástrojov alebo „fact checkerov“, ktoré dezinformácie vedia odfiltrovať alebo na ne upozorniť, no kritické myslenie či mediálnu gramotnosť by sme mali neustále rozvíjať. Len tak sa vieme pred nimi brániť.

S dezinformáciami musíme však zároveň bojovať, pretože naše myslenie a úsudok nás pred nimi neochránia. Do tohto boja sa už pustili rôzne stránky na sociálnych sieťach, médiá, neziskové organizácie či portály. Vysvetľujú, vyvracajú, naprávajú. No prispieť by mala aj vláda, ktorá by mala ponúknuť svoje nástroje na riešenie. Či už ide o funkčné právne predpisy pre prípady šírenia nepravdivých informácií alebo iné účinné mechanizmy. Minister vnútra a minister obrany tak na evente ITAPA OPEN TALK prediskutujú aktuálne hrozby, ambície či možnosti, ako sa dá s týmto fenoménom v našich podmienkach bojovať.  


 
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies