Staňte sa partnerom

Digitalizácia energetiky: Kľúč k efektívnemu riadeniu energií

Energetická efektívnosť je v súčasnosti jednou z kľúčových priorít pre našu spoločnosť a zvlášť pre subjekty nespadajúce pod reguláciu štátu. Obzvlášť v priemysle a službách v kontexte nedávnej energetickej krízy, ktorá výraznou mierou ovplyvnila ich ziskovosť.

Zavádzanie nových IT a komunikačných technológií ponúka nové možnosti ako optimalizovať spotrebu energie vrátane plánovania či dokonca predikovania vlastnej výroby s obnoviteľných zdrojov a ukladanie do batérií.

Ing. Florián Kevický, PhD. (CEO spoločnosti IPESOFT, spol. s r.o.) vystúpil 26.11.2024 na konferencii ITAPA v rámci diskusného panela s názvom Digitalizácia energetiky. Tento panel bol zameraný na využívanie digitálnych technológii, ktoré firmám pomáhajú dosahovať vyššiu energetickú efektívnosť.

 

Úspešným príkladom v tejto oblasti je projekt, ktorý IPESOFT spol. s r.o. realizoval pre spoločnosť OKTE, a.s. v predchádzajúcich rokoch. Energetické dátové centrum (EDC), poskytuje nástroje pre podporu agregovania flexibility spotreby, výroby a akumulácie pri ich využití na trhu s energiou. Aj keď sa principiálne nejedná o systém na samotné energetické manažovanie technológii poskytovateľa, ale sprístupňuje jednotlivým hráčom na trhu garantované údaje potrebné k ich bilancovaniu. Týkajú sa stavu merania a vyhodnotenia každého odberového miesta v 15-min. rastri a v jeho aktuálnom režime využívania flexibility.

Jednotlivci, podnikateľské subjekty či iné spoločenské neenergetické subjekty môžu optimalizovať formou ich zdieľania svoju spotrebu/výrobu, čo vedie k vyššej energetickej efektívnosti a zníženiu zaťaženia tradičných energetických hráčov. Jedným z nich sú aj novovznikajúce energetické komunity či nezávislí agregátori.

Trhový model, kde sa kombinujú obnoviteľné zdroje, využívanie inteligentných sietí, možnosti agregácie flexibility a rozsiahlosť energetických komunít spolu s podporou EDC, tak umožňuje decentralizovanie energetických tokov a efektívnejšie využívanie energetického potenciálu „netradičných“ subjektov.

 

Implementácia projektu EDC bola stanovená do troch fáz, pričom prvé dve boli úspešne odovzdané v auguste 2024.
 

  1. Fáza 0 – základná funkcionalita bola spustená koncom januára 2023 a pripravená na nasadenie do produkcie k 7.2023. V dôsledku legislatívnym zmenám však bola reálne uvedená do prevádzky až 1.10.2024. V tejto fáze sa zaviedla podpora pre nezávislých agregátorov a zdieľanie elektriny.
  2. Fáza 1 – Zameraná na rozšírenie funkcionalít podľa zadania projektu EDC, pričom sa nové funkcionality zavádzali priebežne v mesačných intervaloch s cieľom rýchlo reagovať na zmeny v legislatíve a požiadavky trhu.
  3. Fáza 2 – Zatiaľ plánovaná fáza pre komplexnú integráciu ďalších inovácií v oblasti riadenia spotreby a akumulácie energie.

Prihláste sa na ITAPA Health&Care 2025
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným