Digitálne zdravotníctvo na Slovensku. Aký je aktuálny stav?
Digitálna revolúcia zasiahla aj slovenské zdravotníctvo. Digitalizácia je viditeľná už aj na úrovni pacientov, keď sa vedia objednať na vyšetrenie online alebo si využiť elektronický recept. A je viditeľná už aj v nových projektoch, ktoré v zdravotníctve vznikajú. Aká je dnes situácia v tejto oblasti na Slovensku?
Digital Talk: Inovácie v zdravotníctve
Koncom novembra 2020 sme premiérovali novinku -online Digital Talk: Inovácie v zdravotníctve. Na webinári ste si mohli vypočuť názory expertov z rôznych oblastí. Dáša Dercová, Country Digital Lead Roche Slovensko hovorila o tom, ako ich spoločnosť prepája svety korporátu a startupov, aby priniesli inovácie do zdravotníctva rýchlejšie. Ján Kyselovič, generálny riaditeľ Centra vedecko-technických informácií SR a Peter Balík z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR načrtli aktuálne priority a výzvy v rámci podpory inovácií a digitalizácie v zdravotníctve.
Martin Herman, spoluzakladateľ startupu Powerful Medical hovoril aj o tom, ako sa mu podarilo získať financie na rozbehnutie projektu, v ktorom využívajú technológie a umelú inteligenciu na poskytovanie lepšej diagnostiky kardiovaskulárnych chorôb. Ako jeden z problémov healthcare startupov pri vstupe na trh vidí okrem financií tiež validáciu nápadu priamo s lekármi.
Vypočujte si celý webinár.
Ako vybudovať modernú a inovatívnu nemocnicu?
Téme digitálneho zdravotníctva sme sa venovali tiež na Medzinárodnom kongrese ITAPA 2020. Na Slovensku sa po dlhšej dobe stavajú nové nemocnice. Aké budú? Ako sa v nich zohľadní doba digitálna? Martina Antošová z Centra pre podporu vedy, výskumu a vývoja hovorila o budúcej podobe novej nemocnice v Martine, na ktorej spolupracujú tiež so zahraničnými konzultantmi. Záznam z prezentácie.
Vladimír Dvorový, generálny riaditeľ Sveta zdravia, predstavil novobudovanú nemocnicu Bory ako digitálnu nemocnicu, ktorá bude mať iný tok pacienta oproti klasickej nemocnici. Vďaka optimalizácií klinických procesov, koordinácii procesov a systémov bude nemocnica výkonnejšia a čo je dôležité, pri ošetrovaní pacienta sa nebudú viac strácať cenné minúty. Záznam z prezentácie.
Tomáš Rohožka, Asseco CE a Rastislav Karbas, Prosoft Košice, hovorili o vízii efektívnej nemocnice riadenej predovšetkým na základe DRG dát a využívajúcej analytiku EMRAM (dostupný záznam z prvej a druhej prezentácie).
Dátové a inovatívne zdravotníctvo
Cieľom panelu Dátové a inovatívne zdravotníctvo bolo otvoriť diskusiu o systémoch zvyšujúcich efektívnosť služieb. „Požiadavky neustále prevyšujú možnosti“, uviedol vo svojej prezentácii Róbert Babeľa, Ústav zdravotníckych disciplín VŠZaSP sv. Alžbety. Keďže nie je možné vyhovieť všetkým požiadavkám, potrebujeme dáta, aby sme vedeli zhodnotiť, či vieme urobiť aspoň to nevyhnutné. Pripomeňte si prezentáciu Dátové analýzy v zdravotníctve.
Čo prináša digitálna transformácia zdravotníctva pacientovi? Podľa Jozefa Benčíka zo SAS Slovakia predovšetkým to, „aby bola zdravotná starostlivosť dostupnejšia, kvalitnejšia a lacnejšia. Technológie nám v tom vedia pomôcť napríklad či už v podobe telemedicíny, senzorov alebo vzdialeného monitorovania životných funkcií.“ A pri tomto, to samozrejme nekončí, keďže zároveň vieme lepšie využívať dostupné dáta. Záznam z prezentácie.
Personalizovaná medicína nám prinesie lepšie výsledky. Ako sa k nej ale dopracovať? Pomocou merateľných a použiteľných údajov o zdraví. Zdravotnícke systémy však majú limitovanú schopnosť využiť údaje pacientov efektívne na optimalizáciu starostlivosti. „Podľa OECD predstavuje 30 % výdavkov v zdravotníctve vyhodené peniaze kvôli nedostatočnej prepojenosti dát.“ Daren Wilson, generálny riaditeľ Roche Slovensko, vo svojej prezentácií predstavil stavebné kamene pre tvorbu národnej stratégie v oblasti zdravotných údajov (záznam prednášky).
Adam Kozierkiewicz, JASPERS, Európska investičná banka, sa pozrel na trendy, ktoré určujú vývoj digitalizácie v zdravotníctve. Vypočujte si Adamovu prezentáciu.
A aké sú konkrétne projekty využitia dát v medicíne? Jeden z nich predstavil Michal Ivantyšyn. Ide o ambiciózny projekt využitia umelej inteligencie pri hľadaní lieku na COVID-19, projekt AIM. Umelá inteligencia sa tu využíva na rešerš všetkých dostupných lekárskych štúdií k téme koronavírusu. Vďaka svojej kapacite dokáže vo veľmi krátkom čase spracovať obrovské množstvo dokumentov efektívnejšie ako človek.
23. februára 2021 môžete sledovať aj ďalší webinár zo série Digital Talk, tentokrát na tému Ako vyzerá dobrá reforma zdravotníctva?
V téme budeme pokračovať aj na konferencii Jarná ITAPA 2021, na ktorú sa už dnes môžete registrovať.
Prihláste sa na Jesenná ITAPA 2024