Staňte sa partnerom

Digitálne zručnosti sú pre nás všetkých bytostne dôležité, musíme však vedieť, ako sa v online priestore správať

Pandémia nám všetkým nastavila zrkadlo a ukázala nám, ako veľmi sa môže naše fungovanie zo dňa na deň zmeniť. Digitálne sa vzdelávať sa musíme všetci, pretože digitalizácia je každodennou súčasťou našich životov.

Dopyt po digitálnych zručnostiach je v dnešnom svete obrovský. Skúsenosť s tým máme všetci. V širšom slova zmysle ide napríklad o úplne bežnú každodennú komunikáciu v práci, s priateľmi, s rodinou, ktorá sa prenáša viac-menej do online prostredia. Veľké množstvo vecí vieme dnes už vybaviť online, od poistenia auta, úveru, cez nákup potravín až po stretnutia či porady. Práve pandémia nám všetkým nastavila zrkadlo, pretože sa naše životy vo významnej miere preniesli do online prostredia. Prečo sú digitálne zručnosti také dôležité? Ako ich v sebe budovať, resp. učiť sa byť digitálne zručný? Aj o tom budeme hovoriť na konferencii Jarná ITAPA 2022, na ktorej bude tejto mimoriadne dôležitej oblasti venovaný samostatný panel. 

Vzdelávanie sa v digitalizácii je nesmierne dôležité, pretože doba je neúprosná a stále sa vyvíja. Takmer každé odvetvie sa dnes digitalizuje, a tak treba mať potrebné znalosti na to, aby sa mladí ľudia dokázali bez problémov uplatniť na trhu práce. Digitálna gramotnosť však nie je len o práci s počítačom. Ide aj o to, aby sme vedeli využiť technológie vo svoj prospech, aby sme boli schopní vidieť a vnímať ich pridanú hodnotu a uvedomovali si, do akej miery nám vedia zjednodušovať život. Treba však myslieť aj na to, že online prostredie má aj svoje úskalia, preto ide s jeho využívaním ruka v ruke aj kritické myslenie. Vyhľadávanie informácií, ich posúdenie a vyhodnotenie, následné spracovanie, aj to sú schopnosti digitálne gramotného človeka. Musíme teda myslieť nielen na pozitíva, ktoré nám digitálny svet prináša, musíme ho vedieť aj rozumne využiť a zamýšľať sa nad každým jedným krokom v online priestore. Už u mladých ľudí sa treba zamerať na to, aby boli kvalitne pripravení na digitálny svet, fungovanie v ňom, využívanie jeho výhod vo svoj prospech. To je jedna rovina.

Druhá rovina sú seniori, z ktorých veľká časť nemá s digitálnymi službami, resp. s fungovaním v online svete žiadne skúsenosti. Aj ich sa doba pandémie a prechodu aktivít do online sveta dotkla, preto sa treba zamerať aj na túto nemenej významnú skupinu našich obyvateľov. Do boja sa pustilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI), ktoré projektom za takmer 70 miliónov eur z plánu obnovy zlepší digitálne zručnosti seniorov. Rezort si dal za cieľ vyškoliť a zlepšiť digitálne zručnosti viac ako 172 tisíc seniorov a navyše tým, ktorí úspešne absolvujú školenia, odovzdá aj tablety, ktoré budú pre nich vstupnou bránou do online sveta. MIRRI totiž zistilo, že žiadne digitálne zariadenie nevlastní u nás 41 percent seniorov vo veku od 65 do 88 rokov, nemá žiadny počítač, smartfón ani tablet. 

Rezort na projekte spolupracuje s Jednotou dôchodcov Slovenska, ako aj s verejnými vysokými školami. Školiť sa seniori budú v práci s digitálnym zariadením, vo vyhľadávaní informácií, v online komunikácii, ako aj v informačnej bezpečnosti, čo sa dnes ukazuje ako mimoriadne kľúčové. Podľa údajov MIRRI používajú naši seniori zariadenia najviac na vyhľadávanie informácií, na videohovory, posielanie e-mailov alebo na čítanie online médií. Vo všetkých týchto oblastiach však treba byť skutočne obozretní, preto im treba povedať, na čo si majú dávať pozor. Niektorí využívajú aj internetbanking, online nakupovanie či komunikujú s úradmi. Veľkou témou posledných mesiacov sú dezinformácie, aj v tomto smere treba dbať skutočne na to, aby vedeli ľudia rozlišovať, či ide o hoax alebo o pravdivú informáciu. Na toto treba tiež klásť veľký dôraz aj v prípade tejto skupiny našich obyvateľov. 

Pozitíva digitálnych technológií však vo veľkej miere prevládajú nad negatívami. Všetci vnímame to, ako nám uľahčujú život, sme vďaka nim informovaní, vieme, čo sa na Slovensku i vo svete deje. Vďaka nim žijeme v modernom svete, no musíme dbať na to, ako sa v online priestore správame a musíme zároveň neustále používať naše kritické a analytické myslenie.
 
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies