Európania pri cestovaní viac telefonujú z mobilu, ale poplatky za ne sú pre nich stále privysoké
Podľa prieskumu Európskej komisie považujú takmer tri štvrtiny Európanov poplatky za používania mobilu v zahraničí za privysoké. 72% ľudí cestujúcich do zahraničia stále obmedzuje svoje roamingové telefonáty kvôli vysokým poplatkom, napriek tomu, že poplatky sú dnes nižšie v porovnaní s rokom 2006.
Len 19% z ľudí, ktorí v zahraničí použili internetové služby v mobile sa domnieva, že výška poplatkov za data-roaming (surfovanie po internete alebo kontrola e-mailov) je oprávnená.
Neelie Kroes, viceprezidentka Európskej komisie pre digitálnu agendu uviedla: “Telefónni operátori musi načúvať svojim zákazníkom. Zákazníci vedia, že stále je čo zlepšovať, zvlášť v oblasti data-roamingu. Ako som prisľúbila v Digitálnej agende pre Európu, mám v úmysle zabezpečiť lepšie roamingové riešenia pre európskych občanov a firmy.”
Prieskum ukázal, že pri cestovaní v rámci EU dnes používa mobil viac ľudí ako pred štyrmi rokmi, keď EU prvýkrát zaviedla roamingové nariadenia. Napriek tomu, že medzi rokmi 2006 a 2010 kleslo cestovanie odhadom o 13%, celkový objem prijatých telefonátov a zaslaných SMS zo zahraničia v tomto období vzrástol. Cestovatelia volali o 32% viac, prijali o 31% telefonátov a smskovali o 43% viac ako v roku 2006.
Prieskum tiež ukázal rôzne zvyky v európskej populácii. Napríklad:
• Muži viac telefonujú (57%) kým ženy preferujú poslať sms (56%).
• 88% Cyperčanov používa hlasové služby, na rozdiel od 44% britských cestovateľov.
• 81% používateľov mobilu z Írska v EU preferuje sms, na rozdiel od 24% Portugalčanov. .
• 32% Bulharov v zahraničí vôbec nepoužíva mobily. .
• Mladí ľudia dnes používajú viac roamingových služieb v porovnaní s rokom 2006 (telefonovanie: +43%; prijatie telefonátov: +42% a posielanie sms: +51%).
• 30% dôchodcov a 15% ľudí vo veku 25-39 v zahraničí vôbec nepoužíva mobily.
61% ľudí, ktorí často cestujú, vie, že roamingové ceny boli znížení po intervencii EU. Zmeny v správaná zákazníkov však neboli len pozitívne:
• Zhruba 1 z 5 používateľov mobilu kvôli cenám obmedzil v posledných štyroch rokoch používanie roamingových služieb.
• 72% používateľov mobilu v zahraničí naďalej obmedzuje používanie mobilu kvôli vysokým cenám
• 81% Švédov, 72% Talianov a 57% Grékov kvôli cenám používa menej roamingových hlasových služieb.
• 17% Litovcov a 15% Španielov uviedlo, že v zahraničí najviac využívajú data roaming, naproti tomu len 2% Maďarov a 4% Nemcov používa túto službu v zahraničí najčastejšie.
• U mladých je najvyššia pravdepodobnosť použitia data roamingu: 15% ľudí vo veku 15-24 preferuje surfovanie v mobile v zahraničí v porovnaní so 6% ľudí nad 55 rokov.
Špeciálny Eurobarometer prieskum zameraný na roaming bol vykonaný na vzorke 26 500 ľudí v auguste a septembri 2010 v 27 členských štátoch EU. Prieskum bol zameraný na občanov EU, ktorí majú mobilný telefón a v posledných 5 rokoch cestovali v rámci EU.
Európska rada ministrov a Európsky parlament na základe návrhu Európskej komisie prvýkrát zaviedli obmedzenia na ceny roamingu v roku 2007. Tieto obmedzenia mali za úlohu zabezpečiť, aby používatelia mobilných telefónov platili v rámci EU podobné roamingové tarify. V júli 2009 prijali revidované nariadenia, ktoré ďalej znížili roamingové ceny, aby boli v júli 2011 maximálne roamingové poplatky vo výške 35 centov za minútu pre hovory a 11 centov pre hovory prijaté v zahraničí. Od 1. júla bol limit data-roamingu v zahraničí automaticky nastavené na 50€ vrátane DPH (v prípade, že si sami nenastavili vyšší alebo nižší limit) a operátori mussel zaslať užívateľovi varovanie, keď dosiahli 80% data-roamingového finančného limitu. Tieto nariadenia budú v platnosti do konca júna 2012.
S cieľom vytvoriť konkurencieschopnosť jednotného trhu pre roaming komisia vytvorí kompletný prehľad účinnosti EU roamingových pravidiel od 30. júna 2011 a vyhodnotí nakoľko bol dosiahnutý účel týchto nariadení.
Zdroj: europa.eu