Staňte sa partnerom

Firmy musia zbierať ESG dáta už tento rok. Pomocou Synesgy ich zbierajú automatizovane a digitálne.

Od začiatku roka 2024 musí množstvo slovenských firiem zhromažďovať a vyhodnocovať údaje z oblasti ekológie, udržateľnosti, sociálnej a korporátnej zodpovednosti. Nefinančné informácie ESG za tento rok sú súčasťou reportov, ktoré musia zverejniť začiatkom roka 2025. ESG skóre tak bude zásadne ovplyvňovať chod slovenských firiem, premietne sa nielen do poskytovania úverov, ale aj do výberu obchodných partnerov alebo dodávateľov.

Povinnosť vychádzajúca zo smernice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) a nariadenia ESRS (European Sustainability Reporting Standards) sa aktuálne týka všetkých bánk, poisťovní, zaisťovní a obchodných spoločností, ktoré sú emitenti cenných papierov prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu členského štátu. V roku 2026 sa povinnosť vykázať bude týkať aj firiem z kategórie väčších ako malé. ESG skóre sa ale premietne aj do poskytovania úverov, či výberu obchodných partnerov alebo dodávateľov. Veľa firiem bude oslovených v rámci dodávateľských reťazcov, či pri posudzovaní bankami v úverových procesoch. Vo výsledku teda hovoríme o tisícoch slovenských firiem, ktoré by už v roku 2024 mali začať so zberom nefinančných parametrov o pôsobení v oblasti životného prostredia, sociálnych štandardov a štandardov v oblasti riadenia.

Cieľom európskej smernice CSRD a nariadenia ESRS je štandardizácia dát a informácií o meraní dopadov spoločností na životné prostredie, sociálne a korporátne dopady na spoločnosť a rad ďalších tém. Medzi hlavnými ukazovateľmi bude aj spotreba energií a energetická efektivita, uhlíková stopa ukazujúca množstvo vypúšťaných emisií skleníkových plynov, vodná stopa, odpadová stopa, schopnosť recyklácie, posúdenie zelenosti a mnoho ďalších doteraz nie úplne známych konceptov vrátane posúdenia fyzického rizika a rizika klimatickej zmeny ohrozujúcej spoločnosť. K aktuálne platnému finančnému hodnoteniu firiem v Európe na základe IFRS tak pribudlo aj hodnotenie na základe európskych štandardov pre vykazovanie udržateľnosti CSRD, ktoré nadobudlo účinnosť 1. januára 2024 a od 1. júna 2024 je transponované v slovenskej legislatíve cez Novelu zákona o účtovníctve a ďalších.

Vyhodnotiť aktivity z hľadiska ESG môžu spoločnosti  jednoducho prostredníctvom štandardizovaného dotazníka Synesgy. Po jeho vyplnení získa firma ESG hodnotenie, ktoré môže zdieľať so svojimi partnermi, klientmi či dodávateľmi. Stačí vyplniť prehľadný online dotazník, ktorý pokrýva 5 spoločných oblastí a ďalších 35 sektorových oblastí. Výsledkom je certifikát ukazujúci „zelenosť“ spoločnosti na päťstupňovej škále A až E s platnosťou 12 mesiacov. Výhody platformy Synesgy sú hlavne jednoduchosť a štandardizácia. Firma jednoducho zadá do systému informácie o svojich environmentálnych alebo sociálnych aktivitách a na základe týchto údajov získa ESG hodnotenie. Navyše takýto výstup bude plne porovnateľný s hodnotením, ktoré si urobí iná spoločnosť v niektorej z množstva krajín sveta, kde je platforma Synesgy k dispozícii.

Platforma Synesgy využíva jednotný systém otázok a odpovedí založený na témach, ktoré definovala OSN vo svojich 17 cieľoch trvalo udržateľného rozvoja s použitím na Global Reporting Initiative a ESRS. GRI je najrozšírenejším globálnym štandardom pre vykazovanie nefinančných informácií. Využíva ho zhruba 75 % najväčších svetových korporácií a podľa návrhov EFRAG je základom pre vykazovanie podľa CSRD.

Dotazník platformy Synesgy je rozdelený na 5 základných sekcií, ktoré zahŕňajú informácie z oblastí podnikania, životného prostredia, spoločenskej zodpovednosti smerom k zamestnancom, okoliu a riadeniu firmy. Umožňuje podchytiť oblasti ako riadenie rizík, dopady vyplývajúce z klimatickej zmeny, uhlíkovú stopu, vodné a odpadové hospodárstvo, rozdiely v odmeňovaní mužov a žien alebo štruktúru riadiacich orgánov a mnohých ďalších. Poskytnuté informácie je možné doplniť prílohami. Okrem piatich spoločných tém pokrýva Synesgy aj 35 tzv. makrosektorov. Tie majú otázky špecifické pre určené odvetvie od ťažby cez poľnohospodárstvo alebo telekomunikácie a energetiku. Spoločnosti sa tak môžu vyjadrovať k skutočne relevantným témam. Súčasťou funkcionality je automatizovaná kontrola vyplnenia dotazníka, či pripomenutie aktualizácie po 12 mesiacoch od posledného vyplnenia. Po automatizovanom vyhodnotení dotazníka získa spoločnosť ESG hodnotenie na 5-stupňovej škále A-E v 5 kategóriách: environmentálne, sociálne, správne, odvetvové a celkové. Výsledok si firma môže stiahnuť, prezentovať ho a poskytnúť ho ďalej v rámci svojho odberateľsko-dodávateľského reťazca.  Služba Synesgy je dostupná vo viac ako 90 krajín a v mnohých jazykoch vrátane slovenčiny. Užívatelia tak môžu osloviť svojich obchodných partnerov po celom svete a získať od nich nevyhnutné informácie a dokumenty v rade lokálnych jazykov bez zbytočných bariér. Firmám, ktoré nahrávajú do Synesgy dodávateľské reťazce, je možné ponúknuť veľké uľahčenie celého procesu - napojiť Synesgy cez API priamo do interných systémov. Všetky informácie potom budú na jednom mieste.

Súčasťou ESG reportingu je aj posudzovanie celých dodávateľských reťazcov. Spoločnostiam vzniká aj povinnosť získať ESG hodnotenie svojich obchodných partnerov na rôznych úrovniach. Okrem možnosti vyhodnocovania prostredníctvom dotazníku Synesgy môžu spoločnosti získať hodnotenie  svojich obchodných partneroch a dodávateľoch aj prostredníctvom ESG analýzy, ktorá bola vyvinutá špeciálne pre slovenský trh a je schopná ohodnotiť všetky slovenské obchodné spoločnosti. Kombináciou interných a verejných dát s modelom významných rizík vzniká analýza, ktorá prináša všetky známe pozitívne aj negatívne informácie o konkrétnej spoločnosti. Verejné dáta sa týkajú všetkých ESG oblastí, ktoré nie sú dostupné na jednom mieste, a nie všetky firmy ich musia poskytovať – o to viac sú pre hodnotenie užitočné (napr. pokuty za porušenie zákona o životnom prostredí a pod.). Pomocou znalostí a skúseností sú z dostupných informácií pomocou algoritmov a dátových modelov vytvárane dáta s pridanou hodnotou. Využívaná je aj sémantická analýza obsahu webových stránok, pri ktorej môže byť vyhľadanou informáciou napríklad existencia ISO certifikátov a pod. Významnú úlohu majú pri zostavovaní ESG analýzy aj dáta z verejných zdrojov, negatívne indikátory z verejných registrov a inštitúcií, či ukazovatele všeobecnejšieho charakteru vzťahujúce sa k oblastiam, v ktorých firma pôsobí. ESG analýza je tak tvorená na základe dôkladnej syntézy interných a externých informácií a ukazovateľov všeobecnejšieho charakteru. Súčasťou ESG analzy sú aj dôležité štatistické modely, ktoré kalkulujú emisie na základe dát o prevádzkach a ekonomických aktivitách prevádzok zo Živnostenského registra alebo modely predikujúce finančnú stratu, ktorá môže spoločnosti vzniknúť priamo či nepriamo v dôsledku procesu prispôsobovania sa nízkouhlíkovej stope a ekologicky udržateľnejšiemu hospodárstvu. Pri fyzickom riziku sa odhaduje miera vystavenia spoločnosti rôznym prírodným nebezpečenstvám na základe umiestnenia prevádzok a s ohľadom na významnosť rizika podľa NACE odvetvia. Jednoduchý a užívateľsky komfortný ESG dátový súbor, ktorý obsahuje všetky ESG informácie na úrovni jednotlivých IČO je možné využiť ako podklad pre rozhodovanie o ďalších krokoch pri znižovaní emisií skleníkových plynov, riadení rizík spojených so zmenou klímy, potenciálne ohrozujúcich vašich obchodných partnerov a ich dodávky (napr. z dôvodu sucha, záplav a ďalších akútnych či chronických rizík). Zistené informácie sú tiež vhodné na rozhodovanie o rizikách a príležitostiach klimatických zmien v interných aj externých ESG reportoch.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies