Francúzsko ako nová technologická veľmoc?
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v júni 2017 verejne oznámil svoj plán na zmenu Francúzska na start-upový národ. Macron je veľký zástanca moderných technológií a dáva to všemožne najavo. Vo Francúzsku navštevuje jeden startupový event za druhým a stretáva sa s mnohými riaditeľmi najväčších technologických firiem aby ich presvedčil investovať práve vo Francúzsku. Macronova vízia zahŕňa reformu trhu práce, aby bol pružnejší a lepšie reagoval na pracovnú dynamiku, nižšie dane pre korporácie ako aj štátnu podporu pre inovácie, kybernetickú bezpečnosť, cloud computing a vývoj produktov pracujúcich s big dátami.
Experti majú k jeho stratégii zatiaľ opatrný postoj. Oproti americkému alebo čínskemu trhu má akýkoľvek európsky trh nevýhodu rôznych legislatívnych obmedzení, množstva jazykov a kultúrnych rozdielov ako aj nízky objem dostupného kapitálu. Francúzsku ale nahral brexit, po ktorom začali rôzne medzinárodné spoločnosti zvažovať svoj presun z Anglicka práve do Francúzska. V roku 2017 francúzske spoločnosti zdvojnásobili množstvo investícií oproti roku 2016 a za prvý polrok 2018 získali toľko investícií ako za celý rok 2017.
Za necelý rok od oznámenia sa v Paríži otvoril najväčší startup inkubátor na svete, Station F pre viac ako 1000 startupov v priestoroch bývalej parížskej stanice.
Macronov tím očakáva, že do roku 2020 bude vo Francúzsku 150 až 200 miliónov eur kapitálu v technologických firmách, či už pôjde o startupy alebo o techno gigantov ako Facebook. Macron sa zaviazal do roku 2022 alokovať na A.I. 1,5 miliardy eur.
Napriek týmto úspechom sú v Európe zatiaľ iné krajiny úspešnejšie v produkcii startupov ako Francúzsko. Švédsko sa môže pochváliť viacerými úspešnými startupmi, Estónsko pokračuje vo svojom digitálnom ťažení a má tretiu najväčšiu koncentráciu startupov v Európe.
A samozrejme, stále je tu Izrael, ktorý zatiaľ nikto iný nezosadil z pozície prvého a najvýznamnejšieho startupového národu na svete. Izrael má 30 krát viac investičného kapitálu na osobu ako Európa, má viac startupov na obyvateľov ako akákoľvek iná krajina a do výskumu a vývoja ročne investuje 4,3% HDP (v porovnaní napr. Francúzsko v roku 2015 investovalo 2,2% HDP).