Staňte sa partnerom

Inovovaná ITAPA využila online priestor

Rok 2020 sa pre podujatia ITAPA stal prelomovým. Prvýkrát sme organizovali konferenciu, ktorá bola plne v online priestore. Potvrdilo sa staré známe, že všetko zlé je na niečo dobré. Možno dokonca na niečo lepšie ? Vďaka korona obdobiu sme si mohli vyskúšať, ako vyzerá a funguje kompletne virtuálna ITAPA.

Virtuálna ITAPA – viac účastníkov a aj z ďaleka

Napriek tomu, že odpadla možnosť osobnej účasti a interakcie na konferencii, účasť na online Jarnej ITAPA bola vyššia ako bežne pri štandardom formáte jarnej konferencie.  Na online stream sa pripojilo takmer 500 ľudí. Viacerí z vás ocenili, že sme podujatie urobili v tomto inovatívnom formáte. A mnohí ste objavili benefity tohto formátu. „Na online verzii je jednoznačný benefit, že si človek ešte 30 až 10 minút pred konferenciou stihol aj zacvičiť jogu a aj osprchovať sa a potom sa pripojiť,“ ako sa vyjadril jeden z účastníkov. Vďaka online formátu sme mohli privítať v diskusii ľudí nielen z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia. 

Budúcnosť eGovernmentu

Na podujatiach ITAPA máme vždy najaktuálnejšie témy a bolo tomu tak aj tento rok. Počas prvého dňa sme otvorili tému budúcnosti eGovernmentu na Slovensku. Najviac pozornosti účastníkov získala nová podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová a jej plán boja proti korupcii v IT. Prezentovala jednotlivé kroky stratégie, ako docieliť, aby boli štátne vládne projekty transparentnejšie a funkčnejšie. Účastníci ohodnotili jej vystúpenie ako jedno z najlepších. Viac o stratégii si prečítajte tu. Veľmi dobre bolo vnímané tiež vystúpenie Mareka Antala, budúceho štátneho tajomníka novo vznikajúceho, inisterstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Ďalšou témou bola kybernetická bezpečnosť. Práve v čase neistoty mnohí kybernetickí zločinci zneužívajú strach ľudí na podvodné získavanie údajov alebo nasadenie malware. Vypočujte si, ako koronakríza praje hackerom alebo si prečítajte štúdiu spoločnosti Check Point.

Financovanie miest a regiónov

Druhý deň konferencie bol venovaný mestám a regiónom. Od roku 2021 budú môcť regióny, mestá a obce čerpať peniaze z Európskej únie podľa nových pravidiel. Ako budú vyzerať? A sú regióny a mestá vôbec pripravené na tieto zmeny? V diskusnom paneli sa stretli predstavitelia samosprávy a aj šéf Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko, ktorý  upozornil na to, že už teraz EK uvoľnila pravidlá pre súčasné operačné programy, umožnila flexibilitu v ich zameraní a odstránenie kofinancovania. Prečítajte si o tejto téme viac: Nový spôsob financovania komunálu – prebrať funkčné modely a dobrú prax z iných členských krajín EÚ a Teraz rozhodujeme o zmene financovania regiónov, miest a obcí z eurofondov!

Mesto budúcnosti

Ako bude vyzerať mesto budúcnosti? Veľkomestá, ale aj menšie mestá a dediny čelia silnejúcej urbanizácii a hľadajú riešenia, ako sa zmeniť na inteligentné celky. Do diskusie sme si pozvali predstaviteľov samosprávy zo Slovenska, aby nám predstavili svoju stratégiu. Pre slovenské mestá môže byť zaujímavá aj inšpirácia zo zahraničia. Vybrali sme dva inšpiratívne príklady -  metropolu Čiech Prahu a izraelský Tel Aviv, v ktorom majú mnohé úspešné projekty aj vďaka spolupráci so startupmi. Prezentáciu Liory Shechter, Chief Innovation Officer mesta Tel Aviv, ktorá otvorene hovorila aj o chybách, ktoré sa pri inováciách stávajú, viacerí respondenti hodnotili ako mimoriadne inšpiratívnu. Prečítajte si viac o tejto téme: Mestá budúcnosti – najprv testujte funkčnosť inovácii v praxi, až potom obstarávajte.

Medzinárodný kongres ITAPA 2020 sa bude konať na jeseň 9. a 11. novembra 2020. Aké nové zmeny prinesieme do live eventu? Nechajte sa prekvapiť našimi pripravovanými inováciami a zúčastnite sa na jeseň najväčšieho a najlepšieho IT podujatia na Slovensku.

 

Katarína Rausová, ITAPA

 

Prečítajte si, ako sme vyhodnotili naše ďalšie podujatia

ITAPA 2019 v číslach

Best of ITAPA

 

 


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies