Staňte sa partnerom

IT: Slovensko verzus svet. V čom zaostávame?

Máme šikovných mladých ITčkárov, no kapacity na Slovensku nestačia. "Chýba väčšia motivácia a podpora štátu", myslí si Robert Redhammer zo Slovenskej technickej univerzity. Viac o vzdelávaní pre digitálny svet prezradí na podujatí ITAPA v druhý deň

V apríli tohto roku sa v Paríži uskutočnila celosvetová súťaž informatikov. Slovensko tam zastupovali študenti UK, ktorí obsadili konečné 10. miesto. Je toto umiestnenie odzrkadlením stavu slovenskej informatiky v celosvetovom meradle?
 
Výborný výsledok študentov Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK podčiarkuje skutočnosť, že do súťaže sa zapojilo tritisíc tímov z celého sveta a do francúzskeho finále postúpila najlepšia päťdesiatka vrátane Slovákov. Oblasť IT patrí pre Slovensko k perspektívnym odvetviam priemyselného sektora. Pre mladých je motiváciou k štúdiu tejto oblasti aj finančné hľadisko. Napríklad kým priemerný plat na Slovensku bol minulý rok 920 EUR, priemerný JAVA programátor zarobil v priemere zhruba o 700 EUR viac. Oblasť IT je v celkovom meradle po manažérskych pozíciách dlhodobo finančne najatraktívnejšou.
 
Zamestnávatelia pravidelne akcentujú dopyt po šikovných ITčkároch. V súčasnosti ich na Slovensku chýba podľa Mária Lelovského z IT asociácie Slovenskej republiky zhruba 13 000. Existuje navyše reálny predpoklad, že tento deficit bude v najbližších rokoch narastať. Ako sa s touto situáciou popasovať? Prof. Robert Redhammer zo Slovenskej technickej univerzity sa vyjadruje kriticky k spôsobu financovania verejných vysokých škôl oproti požiadavkám zamestnávateľov na viac absolventov informatiky a dokonca aj záujmu mladých o jej štúdium. Medzinárodný kongres ITAPA 2017 otvorí zástupca tých, ktorí o mnohom rozhodujú, Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu. 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies