Staňte sa partnerom

ITAPA 2014: Posledná výzva!

Podeľte o svoj názor o stave informatizácie spoločnosti. Kam sme za uplynulý rok dostali a čo nás čaká? Keďže termín kongresu sa blíži, riaditeľ ITAPA Michal Ivantyšyn pripomína, že zaregistrovať sa na kongres treba ešte dnes.

KF: Podtitul tohtoročného kongresu ITAPA je Future is today alebo po slovensky Budúcnosť je už dnes. V ktorých programových blokoch sa to odrazí?

M.I.:  Výzvy, ktoré nás čakajú v budúcnosti rámcujú celý program kongresu, ktorý bude už 11. a 12. novembra v Bratislave. Som mimoriadne rád, že najsilnejším programovým pilierom je téma Informačno-komunikačných technológií vo vzdelávaní. Potešila ma reakcia ministra školstva a digitálneho lídra P.Pellegriniho, ktorý poskytol kongresu nielen záštitu, ale plánuje sa do programu a diskusií na spomínanú tému aktívne zapojiť.
Rovnako partneri z prostredia IT firiem privítali, že sa chceme na kongrese venovať téme duálneho vzdelávania. IT sektor na Slovensku vytvára stovky pracovných miest, no chýba mu vzdelaná pracovná sila na úrovni strednej odbornej školy. Skúsime nájsť odpovede, postupy a reálny časový rámec, aby sa kvalitné a moderné duálne vzdelávanie konečne na Slovensku presadilo.


KF: S budúcnosťou súvisí aj nové programové obdobie 2014-2020. V čom bude iné?
Z predchádzajúcich rokov je zrejmé, že v oblasti informatizácie bude potrebná väčšia dynamika a transparentnosť. Únia bude podporovať iné projekty ako doteraz. Na nepripravených sa už nebude čakať.  Prioritou bude Cloud, Open data a bezpečnosť. Možno predpokladať, že nový obsah sa dostane aj do Operačného programu informatizácia spoločnosti (OPIS).

KF: Kongres sa tradične venuje problematike informatizácie verejnej správy. Tento rok sa však v jeho programe objavili aj start-upy. Prečo?

M.I: Určite nielen preto, že start-upy sú dnes v móde. Táto komunita má vlastných podujatí až-až. My sa chceme na tento inovatívny spôsob podnikania pozrieť trochu iným, triezvym pohľadom a otvorene hovoriť aj o mantineloch start-up biznisu. Aby mladí ľudia vyvíjajúci rôzne aplikácie nemali zbytočne “ružové okuliare”. Rovnako si položíme otázku, aké príležitosti pre inovácie ponúka “malé” Slovensko. Som mimoriadne rád, že sa o svoje poznanie a skúsenosti príde na ITAPA kongres podeliť aj Ivan Štefunko spoluzakladateľ Neulogy, poradenskej spoločnosti zameranej na manažment vedy, inovácie a začínajúce technologické firmy.

KF: Hovoríme o už menách. Ktoré “veľké mená digitálneho sveta” prídu na kongres tento rok?

M.I.: Medzi pozvanými je napríklad spoluzakladateľ Esetu Miroslav Trnka, ďalej by som spomenul Andrewa Stotta, priekopníka open data vo Veľkej Británii ako aj Petra Krügera z Nemeckej spolkovej republiky, ktorý reprezentuje telekomunikačného giganta a na východnom Slovensku aplikuje vlastný systém odborného vzdelávania.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies