Registrácia Staňte sa partnerom

Program - Jesenná ITAPA 2024


08:00
ITAPA Health&Care
ITAPA Health&Care
Prvý deň Jesennej ITAPA 2024 bude zameraný na témy z oblasti zdravotníctva.
08:00
Registrácia a ranná káva
09:00
deň 1 - úsek 0
09:00 - 9:25 Nové priority Ministerstva zdravotníctva SR (sála LONDON I+II) TLMOČENÉ
V rozhovore s novým ministrom zdravotníctva Slovenskej republiky, Kamilom Šaškom, sa zameriame na najnovšie priority a smerovanie Ministerstva zdravotníctva SR. Minister bude hovoriť o plánovaných cieľoch ministerstva na zlepšenie dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov Slovenska. Otázky a odpovede na aktuálny personálny deficit a ako zlepšiť pracovné podmienky v zdravotníctve. Diskusia aj o vízii prevencie, ktorá má na systémovej úrovni predchádzať tomu, aby sa ľudia „pacientom ani nestali,“ a o dôležitosti spolupráce s uznávanými odborníkmi pri strategických rozhodnutiach. Rozhovor ponúkne jedinečný vhľad do vízie ministra pre budúcnosť slovenského zdravotníctva a očakávané kroky na dosiahnutie týchto cieľov. 
09:00
Šimon Jeseňák,
Moderuje
09:00
09:05
Kamil Šaško, minister zdravotníctva SR
1on1 rozhovor
09:00
úsek 1
9:25 - 10:00 Nórsko - krajina príležitostí (sála LONDON I+II) TLMOČENÉ
Nórsky sektor zdravotnej starostlivosti je založený na dátach s vysokou kvalitou. Okrem digitalizácie je Nórsko v oblasti zdravia aktívne aj v rámci prevencie, skríningu, medicínskych technológiách a predstavuje krajinu otvorenú pre nové inovácie. Krajina má viacero excelentných univerzít a výskumných pracovísk, ktoré patria medzi lídrov aj v ostatných oblastiach “life sciences”. Spolupráca s týmito pracoviskami nám otvára nový pohľad na zdravotný stav obyvateľstva a zároveň nové možnosti riešenia globálnych výziev pre jeho zlepšenie.
09:25
Šimon Jeseňák,
Moderuje
09:25
Mihaela Roxana Cimpan, Katedra klinickej stomatológie Lekárskej fakulty Univerzity v Bergene
Mária Dušinská, NILU Climate and Environmental Research Institute
1on2 rozhovor
10:00
Prestávka
09:45
úsek 2
10:05 - 10:25 Rola farmaceuta v lekárňach (sála LONDON I+II) TLMOČENÉ
Farmaceuti zohrávajú kľúčovú úlohu v poskytovaní kvalitnej zdravotnej starostlivosti a prístupu k liekom. Sú to najdostupnejší zdravotnícki pracovníci, na ktorých sa mnohokrát obracia verejnosť ako na prvých pri riešení zdravotných problémov. Ich odborné znalosti a individuálny prístup k pacientom z nich robia nenahraditeľných partnerov v liečebnom procese. Kde je ich miesto dnes, a kam by sa mali posunúť ich kompetencie, pri pomoci zvyšovať bezpečnosť liečby, optimalizovať výsledky pre pacientov a prispievať k celkovému zlepšeniu verejného zdravia?
10:05
Benita Fekete,
Moderuje
10:05
Marián Jánoš, Dr. MAX
1on1 rozhovor
10:05 - 10:40 Transformácia ako šanca pre slovenské nemocnice (sála BERLIN) TLMOČENÉ
Aké sú konkrétne kroky a opatrenia k mechanizmu oddlženia nemocníc a čo znamená aktualizačný moment v praxi? Problém zadlženia nemocníc je obrovskou kotvou, ktorá brzdí celé zdravotníctvo a štát ho nevie systematicky vyriešiť. Hľadanie efektívneho mechanizmu namiesto nefunkčnej záplaty. Mechanizmus oddlženia nemocníc, ktorý sa v minulosti viackrát použil, však často nevedie k dlhodobej udržateľnosti. Je potrebné zaviesť strategické opatrenia, ktoré pomôžu nielen riešiť aktuálny stúpajúci dlh, ale aj zamedziť jeho opätovnému nárastu. Namiesto ad hoc oddlženia by mal byť zavedený dlhodobý plán finančnej stabilizácie nemocníc, ktorý by zahŕňal udržateľné investície, kontrolu nad prevádzkovými nákladmi a zabezpečenie dostatočných zdrojov na prevádzku. Je riešením transformácia na akciové spoločnosti? 

Partnerom panelu je spoločnosť INmed
10:05
Šimon Jeseňák,
Moderuje
10:05
Mongi Msolly, Asociácia štátnych nemocníc, NÚSCH
Dajana Petríková, Asociácia zdravotných poisťovní SR
Michal Štofko, Ministerstvo zdravotníctva SR
DISKUSIA "Transformácia ako šanca pre slovenské nemocnice"
10:20
úsek 3
10:25 - 11:00 Slovensko v EHDS - ako sme pripravení? (sála LONDON I+II) TLMOČENÉ
Cieľom moderného zdravotníctva je vybudovať udržateľný systém založený na dátach o zdraví a zdravotnom stave obyvateľstva. Ako sa Slovensko pripravuje na implementáciu Európskeho priestoru pre zdravotné údaje (EHDS)? EHDS umožní výmenu dát v celej Európe a prinesie tak zlepšenia v oblasti zdravotníctva, legislatívy, výskumu a inovácií. Harmonizovaný rámec pre zdravotné údaje bude kľúčovým predpokladom personalizovanej zdravotnej starostlivosti a zlepšenia výsledkov v oblasti zdravia pacientov. 
10:25
Martin Smatana,
Moderuje
10:25
Eva Sabajová, HL7 Slovakia, Digital Health Slovakia
Tomáš Švec, Ministerstvo zdravotníctva SR
Katarína Vladár Lešková, Národné centrum zdravotníckych informácií
DISKUSIA "Slovensko v EHDS - ako sme pripravení?"
10:40 - 11:20 Zdravie a inovácie v Európe (sála BERLIN) TLMOČENÉ
Aké sú kľúčové výzvy a príležitosti, ktorým čelí zdravotníctvo v kontexte modernej digitálnej doby? Ako možno vyvážiť inovatívne riešenia s etickou zodpovednosťou, ako správne zabezpečiť kvalitu laboratórnych procesoch a ako podporovať inkubáciu nových nápadov pre efektívnejšiu zdravotnú starostlivosť? Inšpiratívne pohľady, ako môže dátami riadené zdravotníctvo, správne nastavené laboratórne štandardy a inovácie formovať budúcnosť zdravotníctva a zlepšiť kvalitu života občanov naprieč Európou.
10:40
Šimon Jeseňák,
Moderuje
10:50
Alexandra Misci Hudecová, NILU Climate and Environmental Research Institute
Good Laboratory Practice (GLP) ako súčasť inovačných procesov
11:05
Adam Gřunděl, Ministerstvo zdravotníctva ČR
1on1 rozhovor
11:00
NETWORKING BREAK
11:00
úsek 4
11:25 - 11:35 Starostlivosť o seniorov (sála LONDON I+II) TLMOČENÉ

Starostlivosť o seniorov je aktuálnou témou, ktorú môžu výrazne zlepšiť moderné technológie. MONSE predstavuje komplexné riešenie pre rodiny seniorov, zariadenia sociálnych služieb aj samosprávy, ktorým poskytuje efektívny nástroj na zabezpečenie starostlivosti o seniorov, ktorí sú častokrát odkázaní na pomoc a podporu druhých. Na základe dlhodobých skúseností budú odprezentované špecifiká a benefity takýchto systémov a tiež rady a odporúčania vyplývajúce z doterajších realizácií pre úspech ďalších budúcich projektov.

11:25
Eva Sládková,
Moderuje
11:20 - 11:40 NETWORKING BREAK pre Nórsky deň ITAPA
11:10
úsek 5
11:35 - 12:20 Ako zlepšiť starostlivosť o neurologického pacienta? (sála LONDON I+II) TLMOČENÉ
Ako priniesť revolúciu v starostlivosti o pacientov s neurologickým ochorením? Spojiť odborníkov, technologických inovátorov a lekárov, je v starostlivosti o  neurologického pacienta kľúčové. Len tak dosiahneme, aby táto starostlivosť bola personalizovaná, inkluzívna a empatická. Ako môžu moderné technológie, vrátane umelej inteligencie a digitálnych nástrojov, pretvoriť zdravotnú starostlivosť?  Ako inovatívne využiť dáta a výskum pre zlepšenie liečby a edukácie nielen lekárov ale aj pacientov s neurologickým ochorením? 
11:35
Eva Sládková,
Moderuje
11:35
Antonio Della Croce, AbbVie CZ & SK
Ján Kyselovič, Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave
Peter Valkovič, Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave a Univerzitnej nemocnice v Bratislave
DISKUSIA "Ako zlepšiť starostlivosť o neurologického pacienta?"
11:40 - 12:10 Inovácie v zdravotníctve (sála BERLIN) TLMOČENÉ

Technológie a inovácie dnes zásadne menia zdravotnú starostlivosť. Nové projekty a riešenia prinášajú efektívnosť a nové možnosti do zdravotného systému. Cieľom je ukázať, ako môžu moderné technológie podporiť kvalitu starostlivosti, optimalizovať nemocničné procesy a prispieť k bezpečnejšiemu a personalizovanému prístupu k pacientom. 

Partnerom panelu je spoločnosť Hospitality Medical

11:40
Samuel Arbe,
Moderuje
11:47
Zsolt Bubori, Vedúci ekosystému InnoStar pre Maďarsko, EIT Health
Inovácie v zdravotníctve v Európe – príležitosti a výzvy
11:55
úsek 6
12:20 - 13:15 Zdravotné poisťovne pod lupou: kľúč k udržateľnému financovaniu (sála LONDON I+II) TLMOČENÉ
Ako na stabilizáciu a zlepšenie finančného hospodárenia zdravotných poisťovní? Aký je kľúč k udržateľnému financovaniu? O čom hovorí programová vyhláška a ako efektívne uchopiť programové rozpočtovanie a hospodárenie zdravotných poisťovní? Ako zmierniť rozpočtové napätie a rastúce náklady na zdravotnú starostlivosť? Tlak na zvýšenie platieb a nárokov na úhrady len zvyšuje napätie v slovenskom zdravotníctve. 
12:20
Benita Fekete,
Moderuje
12:20
Šimon Jeseňák, ozdravme.sk
Marian Faktor, zdravotná poisťovňa Dôvera
Matúš Jurových, Všeobecná zdravotná poisťovňa
Jozef Koma, Union zdravotná poisťovňa
Michal Palkovič, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
Michal Štofko, Ministerstvo zdravotníctva SR
DISKUSIA “Zdravotné poisťovne pod lupou: kľúč k udržateľnému financovaniu“
12:10 - 13:00 Monitorovanie životného prostredia a jeho vplyv na zdravie (sála BERLIN) TLMOČENÉ

Environmentálny a ľudský biomonitoring sú kľúčové nástroje na sledovanie a hodnotenie kvality životného prostredia a jeho dopadov na ľudské zdravie. Environmentálny monitoring sa zameriava na sledovanie fyzikálnych, chemických a biologických faktorov prostredia. Ľudský biomonitoring identifikuje prítomnosť toxických látok a ich účinky na ľudský organizmus. Význam environmentálneho a ľudského biomonitoringu spočíva v ich schopnosti identifikovať potenciálne riziká pre ľudské zdravie a životné prostredie. Včasné varovanie pred environmentálnymi hrozbami môže viesť k prevencii chorôb a ochrane verejného zdravia.
Ako môžu inovácie zlepšiť prevenciu ochorení spojených s vystavením environmentálnym faktorom a podporiť celkovú ochranu verejného zdravia a životného prostredia? Ako je na tom Slovensko v tejto oblasti?

12:10
Martina Antošová,
Moderuje
12:15
Sivakumar Murugadoss, NILU Climate and Environmental Research Institute
Pochopenie vplyvu nepriaznivých účinkov environmentálnych chemikálií na naše zdravie
12:25
Erika Halašová, Jesseniova lekárska fakulta v Martine
Sivakumar Murugadoss, NILU Climate and Environmental Research Institute
Mária Dušinská, NILU Climate and Environmental Research Institute
DISKUSIA "Monitorovanie životného prostredia a jeho vplyv na zdravie"
13:15
OBED
13:50
úsek 7
14:10 - 14:45 Budúcnosť posudkového lekárstva (sála LONDON I+II) TLMOČENÉ
Budúcnosť posudkového lekárstva prináša nové výzvy a príležitosti pre modernizáciu a zefektívnenie systému. So starnúcou populáciou, rastúcimi požiadavkami na zdravotnícke služby a pokrokom v technológiách narastá aj potreba kvalitných a dostupných posudkových služieb. Posudkové lekárstvo plní kľúčovú funkciu pri hodnotení zdravotného stavu osôb pre účely sociálnych dávok, poistenia a hodnotenia pracovnej spôsobilosti. V budúcnosti by zavedenie digitálnych technológií, ako sú elektronické zdravotné záznamy, telemedicínske konzultácie a umelá inteligencia, mohlo výrazne zefektívniť proces hodnotenia, znížiť administratívne zaťaženie lekárov a zvýšiť presnosť posudkov.
14:10
Eva Sládková,
Moderuje
14:10
Róbert Babeľa, Slovenská zdravotnícka univerzita
Roman Chotár, Sociálna poisťovňa
Ildikó Polačeková, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
DISKUSIA "Budúcnosť posudkového lekárstva"
14:00 - 14:50 Bio a nanomateriály v zdravotnej starostlivosti (sála BERLIN) TLMOČENÉ

Vývoj a využívanie nových materiálov predstavuje inovatívny prístup najmä v oblasti liečby ochorení. Aké sú hlavné výzvy pri zavádzaní týchto materiálov do praxe? Sú tieto materiály bezpečné v porovnaní s tradičnými materiálmi? V ktorej oblasti zdravotnej starostlivosti majú najväčšie uplatnenie? Bio a nanomateriály predstavuje významnú oblasť budúcnosti  medicíny a personalizovanej liečby. Na túto oblasť sa orientujú vedecké tímy po celom svete.  V rámci Nórskeho dňa prezentujeme výsledky v tejto oblasti z Univerzity v Bergene.

14:00
Šimon Jeseňák,
Moderuje
14:00
14:07
Markus Sakari Miettinen, Univerzita v Bergene
Molekulárna dynamická simulácia
14:17
Mihaela Roxana Cimpan, Univerzita v Bergene
Ivan Rios Mondragon, Univerzita v Bergene
Oliver Štrbák, Jesseniova lekárska fakulta, Martinské centrum pre biomedicínu
DISKUSIA "Bio a nanomateriály v zdravotnej starostlivosti"
14:30
úsek 8
14:45 - 15:35 Celogenómové sekvenovanie: Nové trendy a klinická pridaná hodnota (sála LONDON I+II) TLMOČENÉ
Diskusia sa zameriava na nové trendy v genomike a jej rastúci význam v klinickej praxi. Hoci sa genomika už dnes využíva v špecifických prípadoch, jej širšia implementácia môže zásadne zmeniť spôsob poskytovania zdravotnej starostlivosti. Panel sa bude venovať konkrétnym prípadovým štúdiám, ekonomickým aspektom a finančným benefitom celogenómového sekvenovania. Aká je klinická pridaná hodnota celegenómového sekvenovania u zriedkavých ochorení? Prečo je kľúčové skrátiť odyseu pacienta?
 
14:45
Eva Sládková,
Moderuje
14:52
Tomáš Szemes, Vedecký park Univerzity Komenského
Katarína Skalická, Národný ústav detských chorôb
Božena Bollová, GeneTiCA Group
Stanislav Šutovský, I. Neurologická klinika, Univerzitná nemocnica Bratislava a Lekárska fakulta Univerzity Komenského
DISKUSIA “Celogenómové sekvenovanie: Nové trendy a klinická pridaná hodnota"
14:50 - 15:40 Bezpečnosť pacienta, bezpečnosť personálu (sála BERLIN) TLMOČENÉ
Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že v rámci zdravotnej starostlivosti je poškodený približne 1 z 10 pacientov, pričom až polovici týchto poškodení sa dá predchádzať. Kedy dochádza najčastejšie k pochybeniam? Aké sú hlavné faktory, ktoré toto ovplyvňujú? Jedným z nich je aj únava zdravotníckeho personálu a absencia či nesprávne využívanie digitálnych inovácií v praxi.
14:50
Benita Fekete,
Moderuje
14:50
Roman Varga, Dôvera zdravotná poisťovňa
Case study - prieskum kybernetickej bezpečnosti v ambulanciách
14:57
Martina Antošová, HealthHub
Mirka Čikkelová, Európska nadácia pre bezpečnosť pacientov
Zuzana Katreniaková, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Denisa Osinová, Klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny, Univerzitná nemocnica Martin
DISKUSIA “Bezpečnosť pacienta, bezpečnosť personálu“
15:35
NETWORKING BREAK / 15:40 - 16:00 pre Nórsky deň ITAPA
15:40
úsek 9
15:55 - 17:05 Digitálne zdravotníctvo: kde sme sa posunuli v e-službách? (sála LONDON I+II)
Digitalizácia zdravotníctva na Slovensku napreduje a e-služby významne ovplyvňujú spôsob poskytovania zdravotnej starostlivosti. Tieto nástroje zefektívňujú prístup pacientov k liekom a vyšetreniam, zjednodušujú komunikáciu medzi zdravotníkmi a pacientmi a znižujú administratívnu záťaž. Napriek tomu je stále dôležité klásť si otázky: Ako sa darí Slovensku implementovať tieto e-služby, kde sme sa posunuli a aké sú prekážky, ktoré brzdia ich plnohodnotné využívanie? Sú technické problémy či nedostatočná digitálna transformácia zdravotníctva dôvodmi, prečo sa niektoré služby nevyužívajú naplno?  
15:55
Benita Fekete,
Moderuje
16:02
Miroslav Dokupil, Národné centrum zdravotníckych informácií
Katarína Dostálová, lekárka
Jaroslav Kypr, Dr. MAX
Dajana Petríková, Asociácia zdravotných poisťovní SR
Veronika Lane Rybanská, Ministerstvo zdravotníctva SR
Marián Šóth, Asociácia súkromných lekárov SR
DISKUSIA “Digitálne zdravotníctvo: kde sme sa posunuli v e-službách?“
16:30
úsek 10
17:05 - 17:50 30 rokov snáh o reformu zdravotníctva (sála LONDON I+II)
Ako zlepšiť slovenské zdravotníctvo v budúcnosti, či už ide o financovanie, politické rozhodnutia, alebo organizačné problémy? Analýza kľúčových tém, ktoré formovali zdravotnú starostlivosť na Slovensku. Aké sú legislatívne bariéry, ktoré brzdili reformy a aké faktory spôsobili neúspech mnohých pokusov o zmenu? Ako reorganizovať systém tak, aby slovenské zdravotníctvo efektívnejšie využívalo zdroje? Aký je dlhodobý dopad snáh o reformu zdravotníctva a čo sme sa naučili z predchádzajúcich neúspechov? 
17:05
Šimon Jeseňák,
Moderuje
17:05
Vladimír Baláž, predseda výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo
Andrea Kalavská, lekárka a bývalá ministerka zdravotníctva SR
Tomáš Szalay, hlavný lekár Bratislavského samosprávneho kraja
DISKUSIA “30 rokov snáh o reformu zdravotníctva“
17:15
úsek 11
17:50 - 18:35 ITAPA OPEN TALK: Urgentná medicína v bojových podmienkach (sála LONDON I+II)
Aké sú výzvy, ktorým čelia zdravotníci v bojových zónach a oblastiach s obmedzeným prístupom k zdravotnej starostlivosti? Reálny pohľad na situácie z terénu s dôrazom na zlepšenie postupov a stratégie v rámci urgentnej medicíny a efektívnu pomoc v kritických momentoch. Aké sú skúsenosti z misii v Afganistane, Iraku či Haiti? Diskusia sa zameria aj na výzvy, ktorým čelia ukrajinskí zdravotníci v teréne a na praktické riešenia pri poskytovaní urgentnej medicíny v podmienkach vojenského konfliktu na Ukrajine. 
17:50
Šimon Jeseňák,
Moderuje
17:50
Dušan Bráz, vojenský lekár, lekár záchranár a všeobecný lekár
Eva Kušíková, Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica
Diskusia
18:35
Čaša vína / Záver 1. dňa konferencie
17:00
Partner dňa
Partner dňa ITAPA Health&Care
vseobecna-zdravotnalogo-Union-zdravotna-poistovna
ITAPA Health&Care spoluorganizuje HealthHub
Nórsky deň ITAPA – od výskumu k zmene
EEA and Norway Grants Europe       ugle1       nilu-logo-seagreen-rgb-300px
Spoločne za zelenú, konkurencieschopnú a inkluzívnu Európu

www.eeagrants.sk