Kybernetická bezpečnosť je nevyhnutnosť. Inak vás to bude stáť veľa.
Ako zistíte, že ste boli hacknutí? Keď si náhodou na výpise z účtu všimnete malé položky, ktoré neviete priradiť k žiadnemu svojmu nákupu? Keď sa vás kamaráti začnú pýtať, prečo im posielate zvláštne linky a prílohy? A ako zistí organizácia, že bola hacknutá? Podľa správy Ponemon Institute z roku 2019 trvá organizácii v priemere 206 dní, kým zistí, že bola napadnutá. A každý takýto bezpečnostný incident je pritom poriadne drahá záležitosť. Náklady na jeden kybernetický útok sa v priemere pohybujú na zhruba 3,92 miliónov dolárov.
Ako riešiť bezpečnostné incidenty
Čím viac sa náš život presúva do online sveta, tým dôležitejšia je kybernetická bezpečnosť. Na konferencii Jarná ITAPA 2020 sa už nebudeme baviť o tom, prečo je nevyhnutná, ale o tom, ako ju implementovať. Predstavitelia Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT budú hovoriť o konkrétnych príkladoch tejto implementácie. Zistíte napríklad, ako správne nastaviť bezpečnostné opatrenia v organizácii a aké technické riešenia sú optimálne. Ale aj to, čo robiť, keď sa stane najhoršie a zažijete kybernetický incident. Prípadovú štúdiu implementácie procesu riadenia rizík predstaví Tomáš Hettych, SK-CERT. Celý panel Kybernetická bezpečnosť bude moderovať riaditeľ Národného centra SK-CERT Rastislav Janota.
Stratégia kybernetickej bezpečnosti
Pri správnom nastavení bezpečnostných opatrení to však nekončí. Treba mať premyslenú stratégiu a nezabudnúť ani na jeden systém. Andrej Aleksiev zo spoločnosti CheckPoint vo svojej prezentácii upozorní práve na Achillove päty, na ktoré sa pri zabezpečení organizácií niekedy zabúda. Následky nezabezpečenia čo len jedného systému môžu mať katastrofálne následky.
Kľúčoví ľudia ktorejkoľvek organizácie musia mať tiež pod kontrolou prístup k citlivým informáciám a vedieť, kto,kedy a odkiaľ sa pripája do systémov. Tejto téme sa bude venovať náš zahraničný spíker Ramsés Gallego Iglesias zo spoločnosti Micro Focus, ako aj ďalší spíker Ján Doboš, SK-CERT, ktorý sa pozrie na phishing z pohľadu incidentu handlera.
Koronavírus a bezpečnosť
Jeden z aspektov, ktorému sa budú venovať spíkri panelu Kybernetická bezpečnosť, bude vplyv pandémie koronavírusu na bezpečnosť v kybernetickom priestore. Hekeri využili zvýšený záujem o túto tému a prispôsobili tomu svoje útoky. Čo to presne znamená pre jednotlivcov a inštitúcie a ako sa proti tomu vieme brániť? Dozviete sa už 26. mája na konferencii Jarná ITAPA 2020 v paneli Kybernetická bezpečnosť. Naša konferencia bude tento rok celá online. Rozhodli sme sa pre tento krok preto, aby sme mali istotu, že u nás nechytíte žiadny vírus, ani počítačový. Jediné, čím vás môžeme nakaziť, sú inšpiratívne prezentácie a spíkri. Registrujte sa ešte dnes.
Prečítajte si aj ďalšie články na túto tému:
Koronavírus v kybernetickom priestore
Ako epidémia koronavírusu zmenila naše fungovanie v online priestore
Ako môže krajina zarobiť na kybernetickej vojne?
Katarína Rausová
Zdroje:
https://www.ibm.com/security/data-breach
https://www.itgovernanceusa.com/blog/how-long-does-it-take-to-detect-a-cyber-attack