Staňte sa partnerom

Kybernetická bezpečnosť: Ochrana hodnôt v digitálnom veku 

Kybernetická bezpečnosť je ako ochranný štít, ktorý nám umožňuje pozerať sa s dôverou do budúcnosti digitálnej doby. Potrebujeme chrániť hodnoty a hodnotné digitálne aktíva v kybernetickom prostredí. 

ITAPA CyberSec bude prebiehať v rámci medzinárodnej konferencie Jesenná ITAPA 2023 v druhý a tretí deň (21.11 – 22.11.2023). Stúpajúca tendencia hybridných hrozieb a neustále kybernetické útoky sa stali súčasťou dennej reality. Týkajú sa nás nielen ako súkromných používateľov svojho smartfónu alebo počítača, ale aj spoločnosti ako takej. Obeťou útoku sa stávajú aj verejné inštitúcie ako napríklad nemocnice a elektrárne, kde každá stratená minúta predstavuje nevyčísliteľné škody. Narušenie súkromia, znefunkčnenie prevádzky a materiálne straty sú zopár možných dôsledkov útokov, v tých najhorších môže ísť o ľudské životy.

Pokiaľ považujete kybernetickú bezpečnosť za dôležitý a povinný múr dátovej ochrany každej firmy alebo organizácie, zaujíma vás, ako sa efektívne a s prehľadom brániť útokom nepriateľov a tiež ako budovať obrannú infraštruktúru a rozvíjať risk manažment. ITAPA Cybersec je pre vás! Prednášať vám budú najšpičkovejší odborníci, čakajú vás nielen informatívne prednášky a zaujímavé diskusie, ale aj praktické workshopy. Buďte dva kroky vpred s tými najväčšími profesionálmi a využite príležitosť získať tie najaktuálnejšie novinky zo sveta kybernetiky.


Deň I.

Program začína CyberSec workshopom I., kde zistíte ako vykonať skúšku bezpečnosti siete za 30 minút a aké dôležité informácie sa skrývajú v dátach IT a OT sietí. Mať o nich prehľad minimalizuje potenciálne prevádzkové a bezpečnostné riziká. Workshop bude viesť Ondřej Hubálek, expert na kybernetickú bezpečnosť, ktorý v krátkosti ukáže monitorovanie bezpečnostných udalostí, identifikovanie škodlivého správania a auditovanie zdrojov v infraštruktúre. Neskôr spoločne s ďalšími troma expertmi - Jurajom Belkom, Ondrejom Bónom a Jánom Vaľom– budú diskutovať o tom, aký prínos má vedieť, čo sa deje vo vašich sieťach.

O tom ako aplikovaná umelá inteligencia pomáha pri odhaľovaní kybernetických hrozieb, nám v CyberSec workshope II. v živých praktických ukážkach predvedie Filip Marvan z Trend Micro. Viete čo znamená EDR, XDR, NDR a aký je ich úžitok? Ak nie, dozviete sa to práve na tomto workshope. Efektivita a rýchlosť odhaľovania hrozieb za pomoci AI sa stane predmetom diskusie, na ktorú potvrdili účasť Michal Srnec z Aliter Technologies, Ondrej Bóna, CISO a Marek Zeman - expert informačnej bezpečnosti v bankovom sektore.

CyberSec workshop III: Ako obeť uloví útočníka. Radšej raz vidieť ako len počuť a to na živej simulácii útoku a následnej obrane. Ukážky bude sprevádzať Milan Kyselica z IstroSec, ktorý vás prevedie životným cyklom skutočných kybernetických hrozieb a ukáže, ako sa pred nimi ochrániť. Nezáleží na tom, či ste technologický odborník alebo skôr nadšenec, tento workshop vám prinesie nové poznatky a zručnosti.

Prečo je zálohovanie dôležité sa dozviete CyberSec workshop IV. Bez ohľadu na to, aký pevný je systém, pravidlo zálohovania 3-2-1-1 je nevyhnutnosťou. Že zálohy sú to, čo stojí medzi vašimi dátami, ktoré sú rukojemníkom, a vami samotnými, vám ukáže Orest Lesyuk, solutions architect z Ukrajiny, ktorá, ako vieme, čelí čoraz viac najmä útokmi na zálohovaciu infraštruktúru.

Deň II.

Aké sú nové výzvy v kybernetickej bezpečnosti? Ako nesporne dôležitá sa ukazuje spolupráca verejného sektora so súkromnými bezpečnostnými operačnými strediskami. Tie sú prioritou európskych verejných politík v oblasti rozvoja kybernetickej bezpečnosti. V praxi však existuje niekoľko prekážok, ktoré tejto spolupráci bránia. Aké sú a či je možný nejaký postup sa dozviete na prednáške Csaba Krasznay z Ludovika University of Public Service. O ďalších výzvach nám porozpráva vo vlastnej prednáške aj Marek Zeman - predseda komisie Informačnej bezpečnosti pri Slovenskej bankovej asociácii.

O tom, ako je potrebné zapojiť kybernetické nástroje a dobrú IT infraštruktúru do zdravotníctva, povie Andrew Tuzov zo StarWind. Ako inšpiratívny zdroj zo zahraničia sa zameria na to, aké bezpečnostné mechanizmy sú pre zdravotníctvo dôležité a čo všetko zahŕňajú-

Pri kybernetickej bezpečnosti v zdravotníctve ešte ostaneme v ďalšej prednáške. Michal Sekula z EVIDEN upozorní na dôležitosť, ale tiež výzvy kybernetickej bezpečnosti v zdravotníctve. Andrew Tuzov porozpráva ako je možné sa v zdravotnícke chrániť pred kybernetickými hrozbami. Michal Jandura zo Slovanetu predstaví SOCaaS - Centrum riadenia kybernetickej bezpečnosti ako službu pre zdravotnícke organizácie. Poslednou potvrdenou prednáškou je príspevok Pavla Vrabca z Univerzitnej nemocnice Martin, ktorí na nej pôsobí ako manažér kybernetickej bezpečnosti.

Ako to vyzerá, keď hacker útočí na malú ambulanciu? Prečo je na Slovensku ochrana osobných zdravotných údajov na tak nízkej úrovni? Ako pomôcť ambulantnému sektoru, aby lepšie chránil dáta svojich pacientov a čo robiť v prípade, keď lekár príde o zdravotnú dokumentáciu? O ochrane osobných údajov z pohľadu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti vám v formáte 1on1 porozpráva Paula Babicová zo zdravotnej poisťovne Dôvera.

Riešenia pre kybernetickú bezpečnosť – ako ju zlepšiť a ktoré firmy ju poskytujú? Peter Lechman zo Sentinel One predstaví nimi vyvinutú platformu, ktorá využíva algoritmy strojového učenia AI na analýzu údajov z koncových bodov v reálnom čase, identifikáciu hrozieb a prijatie vhodných opatrení ako prevencie.

Silver Bullets – technológia, ktorá by nás dokonale ochránila a komplexne vyriešila všetky naše problémy. Je založená na AI, XDR, alebo vulnerability managemente? Existuje a je vôbec možná? Na tieto otázky skúsi dať odpovede Dušan Kaštan z ESET.

Demo ukážka FortiDeceptoru, nástroja, ktorý simuluje cieľové systémy a odhaľuje pokročilé kybernetické hrozby, predstaví Juraj Belko z FORTINET. Ako môže v budúcnosti Fortideceptor prispieť k zvýšeniu bezpečnosti a monitorovaniu hrozieb?

Barbara Steiner porozpráva ako VMWARE riadi riziká a ako prehľadne zabezpečuje sieť a samotného klienta, a tiež ako následne obnoviť stav po incidente.

Problémom sa tiež stáva prudký nárast tieňového IT a používanie neautorizovaných technológií. Preskúmanie skutočných scenárov, nástrojov a osvedčených postupov a tiež sprievodca, ako reagovať na výzvy, ktoré predstavuje shadow IT, ponúkne Marek Chmel z Konica Minolta IT Solutions Czech.

O bezpečných dátach v cloude povedia Michal Jarski z Forcepoint, Nimrod Kravicas z A10 Networks s prednáškou o WAF – webových aplikačných firewalloch. Petr Chmelik zo Sonpo predstaví zas aplikáciu SOFIA, ktorá je určená pre secure transfer dát. Do diskusie sa následne pridajú Igor Urban, expert na kybernetiku, Juraj Rumanovský z FORTINET, Igor Moravčík zo Slovenskej komory zubných lekárov a Ivan Makatura z Asociácie kybernetickej bezpečnosti.

O dopade regulácií a novelizácii zákona o kybernetickej bezpečnosti porozprávajú Ondřej Hubálek z GREYCORTEX a Roman Varga zo zdravotnej poisťovne DÔVERA. Peter Bíro z SK-NIC v prednáške zhodnotí ako sa NIS2 pretaví do úprav zákona a odpovie na to, či táto zmena prináša nové povinnosti a či zahŕňa viac subjektov ako predtým.

Po prednáškach bude nasledovať IGNITE SESSION s Tomášom Hettychom z Kompetenčného a certifikačného centra kybernetickej bezpečnosti o tom, ako audit zmenil vnímanie kybernetickej bezpečnosti.

Ako nám AI pomôže s ochranou pred hrozbami bude témou otvorenej diskusie, ktorej sa zúčastnia Dušan Kaštan z ESET, Peter Lechman z Sentinel One, Filip Marvan, odborník na kybernetickú bezpečnosť a Tomas Michaeli z VMware.

Ivan Makatura a Ivan Kotuliak z FIIT STU vyjadria názor, či budeme mať v budúcnosti dostatok odborníkov na kybernetickú bezpečnosť a či v dobe stúpajúcich hrozieb bude mať kto odvracať neustále útoky.

ITAPA Cybersec bude zakončený záverečným OPEN TALKOM, kde sa bližšie pozrieme ako kybernetické útoky ohrozujú to najcennejšie, čo máme – demokraciu.





CHCETE SA DOZVEDIEŤ VIAC? 




Prihláste sa na ITAPA Health&Care 2025
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies