Staňte sa partnerom

M. Smatana: Zdravotnícky sektor je na telemedicínu pripravený, na rade je štát

Prekážkou vo využívaní telemedicínskych služieb neboli zdravotníci a ich neochota adaptovať sa, chyba nebola ani v pacientoch, ale v systéme, archaických zákonoch a v absentujúcom platobnom mechanizme.

Počas pandémie, s ktorou vo výraznej miere súviselo aj obmedzené poskytovanie zdravotnej starostlivosti, sa v krajinách Európskej únie začala čoraz viac využívať telemedicína. Ide o akúsi náhradu za osobné konzultácie u lekára, čo má v týchto časoch obrovskú pridanú hodnotu. Vie pomôcť lekárom na diaľku monitorovať pacienta a zároveň ho aj liečiť. Lekári majú vďaka nej informácie o stave pacienta v reálnom čase bez toho, aby človek vyšiel z domu a šiel na vyšetrenie do ambulancie. Následne môže byť na diaľku stanovená aj liečba. Na Slovensku zatiaľ telemedicína veľmi využívaná nie je, čo je škoda. Sme na ňu pripravení? Podľa Martina Smatanu z Asociácie na ochranu práv pacienta áno, no na rade je teraz štát. Telemedicína bude jednou z mnohých atraktívnych tém na 1. ročníku konferencie ITAPA Health and Care, ktorá bude v Bratislave už 28. apríla 2022. Registrácia je stále otvorená.

Celý proces telemedicíny funguje prostredníctvom digitálnych technológií a moderných IT systémov. Je to jedinečná ukážka toho, aké potrebné sú digitálne nástroje a ako vedia pomôcť. Podľa Martina Smatanu zdravotnícky sektor počas pandémie zistil, že prekážkou vo využívaní telemedicínskych služieb neboli zdravotníci a ich neochota adaptovať sa, ako sa hovorilo v posledných rokoch. Chyba nebola podľa neho ani v pacientoch, ale v systéme, archaických zákonoch a v absentujúcom platobnom mechanizme. „Je pravda, že telemedicínske služby, ktoré sa začali používať počas pandémie, nie sú „reálnou“ telemedicínou. Enormný záujem o tieto bazálne služby však vyslal jasný signál - sektor je pripravený. Na rade je teda štát, aby nastavil potrebné regulačné rámce a platobné mechanizmy,“ uviedol M. Smatana z Asociácie na ochranu práv pacienta.

Akokoľvek jednoducho však môžu tieto dva kroky podľa jeho slov znieť, obáva sa, že kým sa stanoví jasná stratégia využívania telemedicínskych služieb, zabezpečia sa potrebné zmeny v legislatíve a nastaví sa financovanie, prejdú minimálne dva-tri roky. „Dúfam, že dovtedy zbehnú aspoň menšie a pilotné projekty domácej diagnostiky, vzdialeného monitoringu prístrojov a funkcií pacienta a tiež sa doladia detaily potrebné na masové začlenenie telemedicíny do sektora,“ dodal.

Generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií Peter Lukáč sľubuje, že centrum tento rok spustí viacero proklientsky orientovaných projektov, ktorými rozšíri služby eZdravotníctva a naštartuje využívanie telemedicíny a mHealth. Pandémia nás podľa jeho slov naučila, koľko vecí vieme vyriešiť online. „Vďaka elektronizácii služieb dokážeme šetriť čas, peniaze a aj energiu nám všetkým. Bola by škoda, keby sme tieto vedomosti a skúsenosti nezúročili v podobe ďalšieho zjednodušenia našich životov.“

Prvý ročník konferencie ITAPA Health and Care prinesie množstvo zaujímavých tém a atraktívnych spíkrov z verejnej správy, zdravotnej sféry, farmaceutického priemyslu, technologických spoločností, ako aj z radov inovátorov, lekárov, vedcov či politikov. Tém bude nespočetne veľa - od dôležitosti zdravotnej starostlivosti, cez implementáciu plánu obnovy, digitalizáciu a inovácie až po reformy nemocníc a liekovej politiky.


 
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies