Mesiac kybernetickej bezpečnosti priniesol nového hrdinu
Október je už 9 rokov okrem iného aj európskym mesiacom kybernetickej bezpečnosti. Túto kampaň organizuje Agentúra Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA) a vždy v októbri sa venuje propagačným aktivitám so snahou zvýšiť bezpečnostné povedomie obyvateľov EÚ v kyberpriestore.
Tento rok sa hlavná idea schováva za hastagom#ThinkB4UClick - Mysli/uvažuj predtým než klikneš.
Slovensko len včera predstavilo svoj príspevok k tejto aktivite. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) prostredníctvom jedného ministerky Veroniky Remišovej, informovalo o novom systéme Achilles, ktorý rieši zraniteľnosti 150 úradov verejnej správy. Systém bol spustený pred niekoľkými dňami. Slúži ako platforma pre riadené odstraňovanie zraniteľností informačných systémov verejnej správy. Zraniteľnosti sú diery alebo chyby v systémoch, ktoré môžu byť zneužité hekermi na nelegálne aktivity. MIRRI verí, že vďaka nasadeniu nového systému budú zraniteľnosti priebežne odstraňované a štátne inštitúcie vďaka tomu lepšie chránia svoje systémy. Achilles bol vytvorený interne, bez zapojenia externých dodávateľov. Systém nahradí zdĺhavé ručné spracovanie a zároveň udrží track record ako sa problémy riešia, v akej rýchlosti a kvalite. Zároveň budú k dispozícii štatistiky, ktoré môžu zlepšiť celý proces hlásení aj odstraňovaní zraniteľností.
Pre nové programové obdobie čerpania eurofondov v oblasti informatizácie chce zároveň MIRRI zaviesť dôležitú zmenu z pohľadu zvýšenia kyberbezpečnoti. Projekty musia už od prvej chvíle svoj dizajn a funkcionality prispôsobiť komponentom kyberbezpečnosti. Je to výrazný posun namiesto existujúcej praxe, keď sa vytvorí systém na kľúčové zadanie a až potom sa plátajú existujúce hrozby a zraniteľnosti.
Dúfajme, že po zapracovaní tohto zámeru do praxe, sa stane Achilles zbytočným a žiadna zraniteľná "päta" sa v ňom neobjaví.
Prihláste sa na Jesenná ITAPA 2024