Staňte sa partnerom

Mesto a dáta. Láska do konca života alebo svadba z rozumu?

V 20. storočí sa veľkosť miest radikálne zmenila. Dnes žije v mestách viac ako 50 % celkovej populácie sveta. V 19. storočí to bolo niečo menej ako 3 percentá. Spojme to s nárastom populácie a máme tu niečo, čo predtým neexistovalo. Obrovské mestá plné množstva ľudí, ktorí sa každý deň potrebujú najesť, prepraviť, ubytovať a zabaviť.


Bez dát nevie mesto efektívne fungovať

Aby boli mestá schopné fungovať, potrebujú spracovať všetky informácie. A potom zistiť, ktoré sú relevantné. Našťastie, oproti predošlým storočiam, sa dnes dáta zbierajú relatívne jednoducho. Dnes máme trochu opačný problém. Informácií je veľmi veľa. Je ich toľko, že na kvalitné spracovanie je potrebná umelá inteligencia.
 

Ako si osedlať Big data

Dokážu big data vyriešiť všetky problémy miest? Od zlepšenia dopravnej situácie, cez zvýšenú bezpečnosť až po úsporu energií? Big data sa vyznačujú týmito štyrmi charakteristikami: sú rôznorodé, objemné (ide o milióny pozorovaní), rýchlo sa meniace (zachytené v reálnom čase) a neupravované. Na ich analýzu je potrebné strojové učenie – na manuálne spracovanie je to príliš veľa údajov. Pri správnom použití dokáže analýza big data odhaliť štruktúry a trendy, ktoré tradičnými nástrojmi nevieme uchopiť. Je ale veľmi dôležité uvedomiť si, že umelá inteligencia je dobrý sluha a zlý pán. Odpovede, ktoré nám dáva, sú len tak kvalitné, ako otázky, ktoré sa jej pýtame. Tak ako vám vie prieskum verejnej mienky skresliť tendenčne položená otázka, rovnako aj pri analýze big data musíte rozumieť tomu, čo chcete zistiť. A zistenia potom ďalej overiť. Napríklad pri nastavovaní optimálnych trás zberu domového odpadu by mohla byť chyba spoľahnúť sa len na počítačový algoritmus. Reálny svet totiž môže skrývať príliš úzke ulice, alebo nezaznačené dopravné značenie, ktoré v skutočnosti trasu výrazne komplikujú.
 

Príklady úspešného využitia dát v mestách

Pozrime sa na projekty z niektorých miest, kde si dokázali informácie úspešne osedlať. V Kansas City sa rozhodli, že jedným z dátových kanálov bude prieskum medzi občanmi. Každý rok preto organizujú prieskum spokojnosti. Informácie, ktoré takto mestská samospráva získa, sa potom používajú pri ďalšom plánovaní. V roku 2016 sa občania vyjadrili, že sú nespokojní so schátranými budovami a zastaralou infraštruktúrou. Mesto navrhlo 800 milión dolárový plán opráv a obyvatelia mesta ho podporili. A to napriek tomu, že to pre nich znamená zvýšenie dane z nehnuteľnosti na ďalších dvadsať rokov. Prieskum pomohol identifikovať, čo je pre obyvateľov dôležité.

V San Franciscu si povedali, že jeden z krokov k lepšiemu využívaniu dát je vzdelávanie zamestnancov mesta. Vytvorili tréningový program DataAcademy, určený výhradne zamestnancom mesta. V ponuke majú všetko. Od základov práce s Excelom, cez kurzy, ako porozumieť štatistickým údajom až po vizualizáciu dát. Dobre vyškolení zamestnanci budú vedieť lepšie pracovať s dátovými údajmi, ktoré pomôžu lepšiemu rozvoju mesta.

Potrebuje mesto zistiť stav ciest? Bostonská crowdsourcingová appka StreetBump  počas cesty automaticky zaznamenáva výtlky. Sieť dobrovoľníkov počas svojich ciest po meste automaticky monitoruje kvalitu vozovky. Údaje sú z mobilov potom odosielané na mestský úrad. V prípade, že sa v lokalite zaznamená viac ako tri výtlky, automaticky sa vytvorí úloha na opravu. Mesto takto ušetrí čas dopravných inžinierov, ktorí nemusia sami zisťovať, ktoré cesty potrebujú opravu.

 

Ako využiť dáta v našich mestách?

Ako majú mestá efektívne zbierať a používať dáta? Aké sú stratégie pre inteligentné mesto? Aký typ dát je pre mesto kľúčový? Na Jarnej konferencii ITAPA 2020 o využití dát v rozvoji mesta budú diskutovať tí najpovolanejší: Petra Dzurovčinová, Chief Innovation Officer mesta Bratislava, Peter Fiabáne, primátor Žiliny, Milan Ftáčnik, bývalý primátor  Bratislavy a súčasný predseda Slovenskej informatickej spoločnosti, Ondřej Boháč, riaditeľ Institutu plánování a rozvoje Praha a Jaromír Beránek z Výboru pro IT a Smart City. Nechajte sa inšpirovať a registrujte sa ešte dnes. Štvrtého júna ITAPA diskutuje o budúcnosti miest.

 

 

Katarína Rausová

 

Prečítajte si aj naše ďalšie články na túto tému:

Žijete v inteligentnom meste?

Päť tipov z Viedne, ako budovať mesto budúcnosti

 

 

Zdroje:

https://www.citylab.com/life/2016/05/the-complex-relationship-between-data-and-cities/483303/

https://medium.com/@BloombergCities/9-ways-cities-can-use-data-for-results-616505fbf8af

https://www.kcmo.gov/city-hall/departments/city-manager-s-office/datakc/citizen-and-business-satisfaction-survey-results

https://whatworkscities.bloomberg.org/works-cities-blog-post-citizen-satisfaction-survey-led-800-million-bond-fix-kansas-citys-infrastructure/


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies