Staňte sa partnerom

Môžu moderné technológie pomôcť slovenskému zdravotníctvu z chronických neduhov? Konferencia ITAPA Health&Care bude hľadať riešenia

Bratislava, 19. marec 2025 – Zdravotníctvo ako jedna z rozhodujúcich oblastí štátu stojí pred viacerými zásadnými otázkami. Ako by mohla v budúcnosti vyzerať liečba či diagnostika vážnych ochorení s využitím inovácií, moderných technológií a umelej inteligencie? Alebo ako zlepšiť zdravotnú starostlivosť či zvládnuť personálnu krízu v rezorte?

Na tieto a mnohé ďalšie otázky budú hľadať odpovede kľúčoví aktéri v zdravotníctve, vedci, lekári, ale aj predstavitelia štátu na v poradí štvrtom ročníku dvojdňovej konferencie ITAPA Health&Care 2025.

Ako možno ochrániť svoj mozog pred negatívnymi vplyvmi moderných technológií a zároveň ako môžu moderné technológie a mnemotechnické pomôcky pomáhať pri zlepšovaní pamäte a výkonnosti? O tom bude v prvý deň hovoriť Boris Nikolai Konrad, neurovedec a expert zaoberajúci sa pamäťou. Ako viacnásobný svetový rekordér v pamäťových športoch a oceňovaný rečník si získava publikum po celom svete svojimi dynamickými a interaktívnymi prezentáciami. Príďte si ho vypočuť na tohtoročnú ITAPA Health&Care 2025 (panel: Ako moderné technológie ničia našu pamäť?, 10:25 - 11:00).

Diskutovať sa bude aj o tom, ako podporiť inovácie v zdravotníctve a či sú inovatívne lieky naozaj také drahé, alebo sú skôr v konečnom dôsledku ziskom pre spoločnosť. Aj keď si na začiatok vyžadujú náklady, je to investícia do zdravia, ktorá prináša benefity nielen pre pacienta, ale aj pre štát (panel: Ako podporiť inovácie v zdravotníctve - sú naozaj drahé?, 9:40 - 10:25).

V paneli s názvom Prelomové metódy v diagnostike rakoviny (14:45 - 15:40) budú rečníci hovoriť o riešeniach, ktoré môžu priniesť včasné odhalenie rakoviny a lepšie výsledky jej liečby. Ako v tom pomáhajú technológie či umelá inteligencia, genetika a personalizovaná medicína v praxi. K téme prispeje aj hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre odbor patológie Lukáš Plank, ktorý je odborníkom v oblasti bioptickej diagnostiky onkologických a hematologických ochorení a podieľa sa na implementácii umelej inteligencie do diagnostických procesov.

Ukážkou budúcnosti zdravotnej starostlivosti bude príspevok Andreja Thurza z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského. Predstaví, ako môžu AI-agenti pretransformovať každodennú prácu zdravotníckych profesionálov. Ukáže koncept "AI-sestry", teda funkčného a užitočného virtuálneho asistenta, ktorý vybaví časť pracovnej agendy v komunikácii a monitorovaní pacientov a aj časť administratívnej záťaže. V praxi tak umožní personalizovanejšiu starostlivosť. Takáto ukážka odhalí, prečo je integrácia umelej inteligencie kľúčom k modernej, efektívnej a bezpečnej zdravotnej starostlivosti, (panel: Ako si vytrénovať AI-sestru?, 17.35 - 17:50).

Alzheimerova choroba je jednou z najnaliehavejších výziev v súčasnej neurológii. Postihuje milióny ľudí na celom svete a predstavuje značnú, nielen finančnú záťaž pre systémy zdravotnej starostlivosti. V súvislosti so starnutím populácie stúpa aj dopyt po účinnej liečbe. Ako je na tom Slovensko – ako sa staráme o pacientov s touto diagnózou? V diskusii na túto tému sa predstaví neurovedec a imunológ Norbert Žilka zo Slovenskej akadémie vied. Špecializuje sa práve na výskum neurodegeneratívnych ochorení, predovšetkým Alzheimerovej choroby. Na akademickej úrovni venuje pozornosť novým diagnostickým metódam zameraným na zistenie prítomnosti demencie a v komerčnej sfére sa podieľa na vývoji vakcíny proti Alzheimerovej chorobe (panel: Úspešné spomalenie Alzheimerovej choroby je na dosah, 17:50 - 18:20).

V úvode druhého dňa ITAPA Health&Care 2025 predstavia inšpirácie a skúsenosti pre slovenské zdravotníctvo lekári, ktorí pracujú v zahraničí. Ako možno ich poznatky a inovácie využiť na zlepšenie slovenského zdravotníctva, či ktoré zahraničné osvedčené postupy a nové technológie by sme mohli implementovať aj na Slovensku. Diskutovať bude Michal Konštacký, globálny lekársky a farmaceutický líder s viac ako 20-ročnými skúsenosťami v klinickom vývoji a medicínskych záležitostiach, ktorý je generálny a medicínsky riaditeľ vo švajčiarskej K Medical Consulting a pochádza z Českej republiky. Tiež Peter Lehocký, špičkový slovenský chirurg s dlhoročnými chirurgickými a lekárskymi skúsenosťami, ktorý pracuje ako vedúci lekár na Klinike Landstraße vo Viedni a Marcela Trnková, slovenská lekárka, ktorá žije a pôsobí vo Veľkej Británii ako všeobecná lekárka a spolu s manželom si otvorili kliniku v Balsall Common (panel: Naši lekári vo svete: čo Slovensko (ne)vidí?, 09:00 - 09:30).

Diskutovať sa bude aj o personálnej kríze v zdravotníctve, ktorá je globálnym problémom a vyžaduje si systémové riešenia a inovatívne prístupy. Ako teda efektívne zvládnuť nedostatok zdravotníckeho personálu? V diskusii sa predstaví aj Monika Jankechová, riaditeľka odboru zdravotníckeho vzdelávania z Ministerstva zdravotníctva SR a tiež Lucia Povalová, ktorá vedie tím - reforma všeobecnej ambulantnej starostlivosti na Ministerstve zdravotníctva SR. (panel: Ľudské zdroje v zdravotníctve, 10:00 - 11:10).

Ako môže Slovensko využiť potenciál telemedicíny na transformáciu svojho zdravotného systému – aj o tejto téme budú diskutovať viacerí odborníci. Akcelerácia telemedicíny sa totiž stáva kľúčovým prvkom modernizácie zdravotnej starostlivosti, najmä v dobe, keď je potrebné reagovať na narastajúci dopyt po rýchlej, efektívnej a dostupnej starostlivosti. Návštevníkom sa prihovorí aj Tomáš Švec z Ministerstva zdravotníctva SR (panel: Akcelerácia telemedicíny v slovenskom zdravotníctve, 11:30 - 12:00).

Konferenciu uzatvorí záverečný Okrúhly stôl na tému: Bude rok 2025 pre slovenské zdravotníctvo prelomový? (15:25 - 16:25). Diskutovať sa bude o praktických dopadoch dohody odborárov s rezortom zdravotníctva a tiež o tom, čo nás čaká v roku 2025 v zdravotníctve a aké budú kľúčové zmeny v legislatíve.


Bezplatná akreditácia pre médiá: TU

V prípade otázok nás kontaktuje na: media@itapa.sk

Viac informácií: www.itapa.sk


O ITAPA:
Podujatia ITAPA sú už 24 rokov najdôležitejšou platformou na Slovensku pre oficiálne stretnutie štátnych a verejných predstaviteľov so zástupcami súkromného sektora v oblasti inovácií, modernizácie a digitalizácie spoločnosti. Kongresu ITAPA a jej ďalších podujatí sa každoročne zúčastnia desiatky renomovaných spíkrov zo Slovenska i sveta, stovky hostí a významné média.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným