Nemoc je nešťastie, choroba systému zdravotníctva je len štatistika
Problémy slovenského zdravotníctva sa roky plátajú, ako sa len dá, a bez strategicky významných investícií a reforiem sa poberie celý systém do dôchodku. Rovnako ako lekári. Počet lekárov, ktorí pred 20 rokmi mali ísť do dôchodku sa pohyboval okolo 5 % z ich celkového počtu. Dnes je to takmer 20 %, inými slovami takmer každý piaty. Zároveň na štúdium do 1. ročníka medicíny nastúpilo približne len 700 študentov, čo je približne polovica toho, čo kedysi. Mladí ľudia odchádzajú študovať do zahraničia, kde často aj zostávajú pracovať. Tí, čo zostávajú študovať na Slovensku, tiež po ukončení štúdia veľakrát zvažujú, či neodísť pracovať do Čiech alebo ešte ďalej. Už teraz chýba približne 450 ambulantných lekárov pre dospelých, ale aj pre deti a dorast.
Personálny problém pri lekároch nadobúda ešte hrozivejšie kontúry v prípade ďalšieho zdravotníckeho personálu, najmä sestier. Vo veku nad 60 rokov ich bolo na začiatku tohto roku približne 1500, ďalších 900 sestier bolo vo veku nad 65 rokov. Odchod takmer 2400 sestier do dôchodku by bola rana, na ktorú nemáme žiadnu náplasť. Smutný fakt, že aj v prípade, ak všetky zostanú, tak máme o 20 % nižší stav ošetrovateľov, ako je priemer v Európskej únii, spôsobuje vrásky snáď každému ministrovi zdravotníctva. A štatistika hovorí, že za prvých 7 mesiacov tohto roku zo zdravotníctva odišlo 1254 sestier a pribudlo len 172. Podľa prepočtov Slovensku chýba až 14 000 sestier.Pandémia COVID-19 navyše extrémne zaťažila celý zdravotnícky systém, snáď z výnimkou plastickej chirurgie. Personálne poddimenzovanie spolu s extrémnou záťažou a častokrát zastaralou zdravotníckou infraštruktúrou sa ukázalo v celej svojej nahote. Z anticovidového Plánu obnovy má putovať približne 1 miliarda na výstavbu nových nemocníc. Investícia do ľudských zdrojov je ale neznáma. Zároveň štát plánuje znížiť platby do zdravotného systému za svojich poistencov. Otázniky nad financovaním zdravotníctva a jeho ďalším vývojom prináša aj dlhodobo plánovaná reforma zdravotníctva, ktorá by mala zmeniť spôsob, ale aj dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
Modernizácia a zavádzanie moderných technológií by mohol s niektorými zo spomenutých neduhov pomôcť. Nech ide o rýchlejšie vyšetrenie prostredníctvom telemedicíny, alebo zmenšenie byrokracie a zjednodušenie prístupu k liekom prostredníctvom elektronických receptov. Na Medzinárodnom kongrese ITAPA 2021 sa budeme venovať zdravotníctvu vo zvýšenej miere, a to až v dvoch paneloch.
Prvý je panel Reforma zdravotníctva, ktorú bude moderovať štátny tajomník ministerstva zdravotníctva profesor Róbert Babeľa, ktorý je zároveň špičkovým slovenským špecialistom na oblasť hodnotenia zdravotníckych technológií, čomu sa venuje už viac ako desaťročie. Medzi spíkrami budú odborníci – Martin Kultan z poisťovne Dôvera, Pavol Lepey z Roche Slovenko, Peter Lednický z Unilabs Slovensko, či Peter Balco z ATOS IT Solutions and Services. Druhým je panel Dáta ako liek pre zdravotníctvo, ktorý bude riešiť otázku zberu a vyhodnotenia dát v slovenskom zdravotníctve. Svoje riešenia predstavia Martin Fojtík z poisťovne Dôvera, Gabriel Gajdoš z Unilabs Slovensko, Jozef Benčík zo SAS Slovakia, či Rastislav Karbas z Prosoft Košice. Celú debatu, v ktorej budú aj Milan Andrejkovič z MIRRI, Pavol Capek z NCZI, Martin Smatana z Asociácie na ochranu práv pacienta a konzultant, Róbert Suja, okolo budúcnosti slovenského zdravotníctva sa ITAPA snaží primárne formátovať okolo revolučného oxfordského konceptu: Value Based Healthcare. V tomto koncepte sa nemá zdravotníctvo budovať okolo nemocníc či špecializovaných pracovísk, ale najmä okolo jednoduchého faktu: čo za hodnotu dostane pacient v systéme zdravotnej starostlivosti. Koncept zahŕňa aktívne pôsobenie v oblasti preventívnej, ale aj akútnej starostlivosti, spolu so silným dôrazom na správne postavenom doliečení či rekonvalescencií, pričom každú fázu nevníma samostatne, ale ako súčasť jedného zdravotného riešenia a zákroku pre pacienta. Aj vďaka tomu tento jednoduchý, no v skutočnosti revolučný koncept "na hodnote postavená zdravotná starostlivosť“ vie zabezpečiť na prvý pohľad nemožné - rýchlejšiu, efektívnejšiu a zároveň lacnejšiu zdravotnú starostlivosť pre väčšinu pacientov.