Program - Nórsky deň ITAPA – od výskumu k zmene
Mária Dušinská, NILU Climate and Environmental Research Institute
Environmentálny a ľudský biomonitoring sú kľúčové nástroje na sledovanie a hodnotenie kvality životného prostredia a jeho dopadov na ľudské zdravie. Environmentálny monitoring sa zameriava na sledovanie fyzikálnych, chemických a biologických faktorov prostredia. Ľudský biomonitoring identifikuje prítomnosť toxických látok a ich účinky na ľudský organizmus. Význam environmentálneho a ľudského biomonitoringu spočíva v ich schopnosti identifikovať potenciálne riziká pre ľudské zdravie a životné prostredie. Včasné varovanie pred environmentálnymi hrozbami môže viesť k prevencii chorôb a ochrane verejného zdravia.
Ako môžu inovácie zlepšiť prevenciu ochorení spojených s vystavením environmentálnym faktorom a podporiť celkovú ochranu verejného zdravia a životného prostredia? Ako je na tom Slovensko v tejto oblasti?
Sivakumar Murugadoss, NILU Climate and Environmental Research Institute
Mária Dušinská, NILU Climate and Environmental Research Institute
Vývoj a využívanie nových materiálov predstavuje inovatívny prístup najmä v oblasti liečby ochorení. Aké sú hlavné výzvy pri zavádzaní týchto materiálov do praxe? Sú tieto materiály bezpečné v porovnaní s tradičnými materiálmi? V ktorej oblasti zdravotnej starostlivosti majú najväčšie uplatnenie? Bio a nanomateriály predstavuje významnú oblasť budúcnosti medicíny a personalizovanej liečby. Na túto oblasť sa orientujú vedecké tímy po celom svete. V rámci Nórskeho dňa prezentujeme výsledky v tejto oblasti z Univerzity v Bergene.
Ivan Rios Mondragon, Univerzita v Bergene
Oliver Štrbák, Jesseniova lekárska fakulta, Martinské centrum pre biomedicínu