Staňte sa partnerom

Odliv mozgov by zastavili inovatívne štátne projekty

Hoci sa dopyt po jednotlivých IT technológiách na trhu každý rok líši, medzinárodný záujem o špecialistov a špecialistky zo Slovenska zostáva vysoký.

Dôkazom ich talentu sú aj globálne úspechy slovenských značiek ako ESET, SYGIC, Slido alebo PixelFederation. Pracovitý, zodpovedný a spoľahlivý prístup Slovákov a Sloveniek spolu s ich nižšou cenou v porovnaní s ľuďmi z Nemecka, Rakúska, Švajčiarska, Fínska, Anglicka alebo USA, tak robia zo Slovenska ideálnu krajinu pre IT vývojové centrá mnohých globálnych firiem. 

Napriek tomu majú práve slovenské inovatívne spoločnosti problém s nedostatočnou koncentráciou talentu. Problém zhoršuje aj skutočnosť, že sa oň zvádza konkurenčný boj a v ňom nad slovenskými firmami víťazia zahraničné spoločnosti, ktoré ich poľahky preplatia. Na strane porazených je však aj štát, pretože bez proaktívnej talentovej politiky prichádza o desiatky miliárd eur v pridanej hodnote ročne. 

IT sektor je však celkom závislý od štátnych projektov, preto by sa situácia zlepšila, ak by sa zmenil prístup štátu k ich realizácii. Myslia si to bývalí programátori a zakladatelia spoločnosti TITANS Marek Greško a Róbert Dusík. Problém vidia v skutočnosti, že štátne projekty, ktoré by boli v komerčnom svete dokončené a nasadené pomerne promptne, na Slovensku stoja, pretože ich blokuje zbytočná byrokracia. Upozorňujú aj na prípady, kedy sa pri ich realizácii neberie ohľad na finálne riešenie, jeho integrovateľnosť a dlhodobú využiteľnosť. 

“Slovensko by malo vytvárať zmysluplné digitálne projekty, ktoré by pomáhali modernizovať našu krajinu,” myslí si Marek Greško. “Mali by byť bezpečné, robustné, transparentné a poskytovať dobré podmienky pre subdodávateľov. Keďže by ich používali 3 milióny užívateľov, boli by lákavé aj pre vývojárov.”

Prepájaniu skúsených IT talentov s inovatívnymi projektmi sa venuje spoločnosť TITANS, ktorá pôsobí ako dlhoročný slovenský líder v oblasti outsourcingu IT špecialistov a špecialistiek. Daný termín predstavuje prenájom tretej strany, ktorá pôsobí na projektoch namiesto interného tímu a poskytuje služby, ktoré sú časovo náročné, vyžadujú si odborné znalosti alebo nie sú hlavnou podstatou činnosti firiem. 

Pokiaľ sa značky pri hľadaní externej posily spoľahnú na skúseného partnera, nemusia strácať čas dlhým výberovým procesom. TITANS navyše spomedzi veľkého množstva IT expertov a expertiek v databáze zabezpečuje klientom aj zostavenie predvýberu vhodných talentov, pričom berie ohľad na špecifické potreby firiem. Pre ne sa tak minimalizujú prestoje medzi realizáciou jednotlivých projektov a po ich skončení. Ďalší faktor, ktorý netreba podceniť, je záruka outsourcingového partnera, ktorý ponúka iba preverených a vysoko kvalifikovaných IT špecialistov a špecialistky. 

TITANS dôveruje viac ako 600 klientov z domáceho i zahraničného prostredia, medzi ktorých patria aj rešpektované mená ako Zurich Insurance, Sygic, Swiss Re, Erste Group, Accenture, Slovak Telekom, O2, Orange či Siemens. Mnohých spája ich proaktívny prístup k riešeniu technologického dlhu, čiže pozastaveniu inovácií, ktoré od IT oddelení vyžadujú vedenia firiem. Prostredníctvom ich realizácie získavajú značné výhody oproti ostatným. “V TITANS sa tešíme, že im v tom môžeme aj ďalej pomáhať dodávaním skúsených IT špecialistov a špecialistiek,” konštatuje Marek Greško. 

Dobré nastavenie inovatívnych štátnych projektov by podľa Róberta Dusíka predstavovalo efektívnu motiváciu pre IT talenty zo zahraničia, aby pôsobili na Slovensku a rozvíjali ho ďalej. “Eurofondy tu sú, projekty, ktoré stoja v rade tiež, no realizácia je skostnatelá,” tvrdí Róbert Dusík. “Je nevyhnutné štátny aparát rozhýbať, aby sa projekty začali realizovať prostredníctvom transparentných tendrov, za reálnych komerčných podmienok, a tak sa na nich mohli spolupodieľať mnohé kvalitné IT firmy. Výsledkom budú rýchle riešenia, osvieženie slovenského IT sektora, záujem developerov a IT ľudí zostať na Slovensku a ďalšie skvelé možnosti prepájania iných non-IT biznisov na štát.” 
 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies