Ovládne nakoniec umelá inteligencia ľudstvo?
V súčasnosti pozorujeme dva technologické megatrendy - globálne prepájanie sveta vďaka internetu a dynamický rozvoj umelej inteligencie.
Technology & Humanity
Pri rýchlom životnom štýle, aký dnes vedieme, si málokto uvedomuje, že internet intenzívne ovplyvňuje svet nielen na úrovni domácností, miest a štátov, ale taktiež na úrovni medzinárodného spoločenstva a fungovania globálnych geopolitických, politických, ekonomických a sociálnych mechanizmov.
Ako sa situácia vyvíja a čo môžeme v blízkej budúcnosti očakávať, nám v rámci úvodného plenárneho bloku Technology & Humanity prezradí skúsený diplomat, technologický nadšenec a zakladateľ neziskovej organizácie Diplofoundation a šéf Geneva Internet Platform Jovan Kurbalija.
Umelá inteligencia - nad dôsledkami a dopadmi jej pôsobenia na náš život môžeme zatiaľ iba polemizovať, avšak pociťovať ju začíname čím ďalej, tým viac. Už teraz je totiž isté, že umelá inteligencia nebude len jednou z praktických aplikácií digitálnych technológií – s veľkou pravdepodobnosťou sa stane fenoménom, ktorý vymedzí historickú epochu a zmení podstatu a schopnosti nás samotných prostredníctvom priameho prepojenia ľudského tela a technológií. Neurónové implantáty, virtuálna realita alebo nanorobotika predstavujú len malú časť toho, kam nás môže tento pokrok doviesť.
Ako umelú inteligenciu chápať? Ako k nej pristupovať? Vo svojej podstate je neutrálna, avšak v nesprávnych rukách môže byť nebezpečná. Ako sa vyhnúť nepriaznivým scenárom a ako otvoriť svoju myseľ tak, aby nám táto inteligencia odovzdala to najlepšie, čo nám vie ponúknuť? Fascinujúci svet umelej inteligencie nám priblíži Gerd Leonhard – jeden z najvplyvnejších súčasných svetových futurológov.
Bezpečnosť v digitálnom svete
Nezadržateľný rozvoj technológií vedie ľudstvo k čoraz potrebnejšej a dômyselnejšej ochrane digitálneho sveta. A tak sa kybernetická bezpečnosť stala jednou z najdynamickejšie sa vyvíjajúcich oblastí. Na jej vývoj totiž vždy mali a majú vplyv mnohé technologické trendy – na počiatku to bolo masové rozšírenie osobných počítačov, následne prepojenie stoviek miliónov zariadení prostredníctvom internetu a v súčasnosti je to masové využívanie Big Data a technológie cloudu. V blízkej budúcnosti zas očakávame fenomény ako internet vecí (IoT), umelú inteligenciu alebo kvantové počítanie.
Príďte si vypočuť diskusiu významných svetových odborníkov, manažérov a stratégov o tom, aké najväčšie výzvy nás čakajú v tejto oblasti v horizonte najbližších 10 rokov. Bude kybernetický svet budúcnosti bezpečnejší, alebo je len jednoducho iný, komplexnejší, rýchlejší a sofistikovanejší?
Picture: <a href="http://www.freepik.com/free-vector/artificial-intelligence-template_1086720.htm">Designed by Freepik</a>
Prihláste sa na Jesenná ITAPA 2024