Staňte sa partnerom

PaaS ako inovácia v aplikačnom svete a výhody PaaS pre OVM

V modernom IT prostredí si čoraz väčšiu popularitu získavajú cloud natívne architektúry, ktoré zahŕňajú kontajnerizáciu, mikroslužby a pokročilé nástroje ako Kubernetes. Tieto technológie prinášajú revolúciu vo vývoji, nasadzovaní, prevádzkovaní a správe aplikácií, pričom poskytujú konzistentný výkon naprieč rôznymi prostrediami a zrýchľujú vývojové procesy.

Platform as a Service (PaaS) predstavuje model, ktorý abstrahuje infraštruktúrnu vrstvu a poskytuje vývojárom kompletné prostredie na tvorbu, testovanie, nasadzovanie a prevádzkovanie aplikácií. Vďaka PaaS sa vývojári môžu sústrediť výlučne na kód, bez potreby riešiť detaily správy serverov či siete, čo súčasne dodávateľom uľahčuje sústrediť sa na aplikačnú logiku. Tento prístup zvyšuje efektivitu, urýchľuje vývoj a znižuje náklady.

PaaS umožňuje vývojárom a koncovým používateľom vytvárať a nasadzovať vlastné aplikácie bez potreby rozsiahlych programovacích znalostí. Zároveň urýchľuje digitálnu transformáciu, skracuje čas potrebný na uvedenie nových riešení na trh a umožňuje podnikom a organizáciám rýchlo reagovať na prevádzkové požiadavky.

Čoraz viac firiem sa prikláňa k hybridným multicloudovým stratégiám. Tie nielenže minimalizujú riziko závislosti na jednom poskytovateľovi, ale zároveň spájajú silné stránky rôznych cloudových platforiem. Výsledkom je lepšia nákladová efektívnosť, spoľahlivosť pri obnove po havárii a vyššia flexibilita pri optimalizácii výkonu a dodržiavaní predpisov. Tento prístup tiež uľahčuje integráciu starších aplikácií do moderných cloudových prostredí.

Príklady PaaS riešení, ako sú Google App Engine a Microsoft Azure App Services ukazujú, ako môže platforma uľahčiť vývoj a nasadzovanie aplikácií. Rovnakým inovatívnym riešením je Natívna PaaS Platforma vo Vládnom cloude. Poskytuje vládnym organizáciám stabilitu, znižuje náklady, zjednodušuje procesy a výrazne zrýchľuje vývoj a prevádzku aplikácií. Platforma prináša pre orgány verejnej moci úplne nový spôsob tvorby a prevádzky informačných systémov.

Orgány verejnej moci (OVM) môžu vďaka PaaS vo svojich IS aktívne pracovať s desiatkami predpripravených služieb, využívať dostupné SW a HW zdroje efektívnejšie, podporovať zrýchlenie vývoja cloud natívnych aplikácií pomocou predpripravených prostredí pre vývoj, testovanie a prevádzku a konzumovať cloudové služby riadeným spôsobom. Natívna PaaS Platforma (NPP) je založená na opensource projekte Cloud Foundry s využitím orchestrátora Kubernetes. Uľahčuje prechod od kódu k spusteniu cloud natívnych aplikácií v cloude cez jediný príkaz, pričom nie je potrebné strácať čas písaním konfigurácie cloudovej infraštruktúry pre Kubernetes a Istio, vývojár sa sústreďuje len na svoj kód. Platforma tiež obsahuje balík nástrojov DevSecOps, ktorý pokrýva správu kódu, kontinuálnu integráciu, nasadzovanie, incident manažment a release manažment.

Spoločnosť InterWay zohrala kľúčovú úlohu pri technickej realizácii projektu Zavedenie služieb Platform as a Service – služby Vládneho cloudu, časť 1 pre Ministerstvo vnútra SR. Tento projekt priniesol modernú cloud natívnu PaaS platformu a platformové služby.

Centrom realizácie je produkt IWCP (IwayCloud Platform) – štruktúrovaná PaaS platforma navrhnutá na podporu cloud natívnych aplikácií a platformových služieb. IWCP ponúka samoobslužný nástroj na správu aplikácií, automatizáciu nasadzovania a správu životného cyklu, ako aj skriptovateľné príkazové rozhranie (CLI). Integrácia s vývojovými nástrojmi zároveň zjednodušuje proces releasovania, čím šetrí čas a zvyšuje efektivitu.

Produkt IWCP využíva otvorenú architektúru, ktorá umožňuje pridávanie programátorských rámcov. Vďaka tomuto prístupu môžu orgány verejnej moci a používatelia Vládneho cloudu rýchlejšie a ľahšie vyvíjať, testovať, nasadzovať a prevádzkovať aplikácie a zrýchliť prístup k inováciám a novým funkcionalitám.

Desiatky PaaSových služieb, ktoré sa dajú využívať samostatne aj v kombinácii s IaaS službami,
Moderné technológie a postupy, ktoré poznajú všetci vývojári a DevOps administrátori;
Urýchlenie vývoja nových ISVS;
Úspora nákladov pri vývoji a prevádzkovaní ISVS;
Možnosti rozširovania o nové služby podľa požiadaviek odberateľov; sú len základným prehľadom výhod PaaS pre OVM.

Viac o výhodách PaaS pre OVM sa dozviete v štvrtý deň konferencie Jesennej ITAPA 2024.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies