Staňte sa partnerom

Päť spôsobov, ako nám umelá inteligencia vie pomôcť bojovať s koronavírusom

Koronavírus je skutočne globálna epidémia, ktorá zasiahla do života väčšiny z nás. Pomôžu nám pri boji s koronavírusom nové technológie, alebo sme proti nemu zatiaľ bezmocní? Bude mať koronavírus podobne negatívny dopad ako predošlé pandémie?

Koronavírus COVID19 sa začal šíriť v Číne v decembri 2019. Zdroj vírusu pochádza z čínskeho mesta Wu-chan. K dnešnému dňu je nakazených viac ako 114 tisíc ľudí a vyše 4000 ľudí zomrelo. Viac ako 64 tisíc nakazených ľudí sa už uzdravilo. Vírus sa rozšíril do viac ako 115 krajín sveta. Na interaktívnej mape si môžete pozrieť aktuálny stav. Nejde o prvý prípad nákazlivej choroby, ktorá ovplyvnila globálnu históriu. Španielska chrípka na začiatku 20. storočia zabila 50 až 100 miliónov ľudí, čierna smrť zabila v Euroázii odhadom 75 až 200 miliónov ľudí. A obe tieto pandémie výrazným spôsobom zasiahli do ľudských dejín. Epidémia koronavírusu má zatiaľ k obidvom ďaleko. Letalita je výrazne nižšia, rovnako aj počet nakazených a hlavne dnes máme umelú inteligenciu (AI). Ako nám AI môže pomôcť pri epidémiách ako je koronavírus?
 

  1. Dokáže predikovať objavenie vírusu

Umelá inteligencia dnes už vie predikovať vypuknutie nákazlivej choroby. Jeden z AI startupov, firma BlueDot, vyvinula inteligentné systémy, ktoré dokážu spracovať dáta na zmapovanie a prevenciu chorôb. Algoritmy BlueDot dokázali predvídať prepuknutie SARS pandémie. A v decembri 2019 dokázali predpovedať aj vypuknutie koronavírusu týždeň predtým, ako zdravotnícke inštitúcie vydali varovania. Jeden z nástrojov, ktoré firma používa, je analýza jazykov. Pridá k tomu informácie o cestovných itinerároch, sociálne média a správy z médií a po spracovaní umelou inteligenciou jej vychádzajú prekvapivo presné informácie.
 

  1. Umožní lepšie monitorovať pohyb ľudí v oblasti nákazy

Pred desiatimi rokmi bolo prakticky nemožné spoľahlivo sledovať šírenie choroby. Dnes, s využitím umelej inteligencie, strojového učenia, GIS technológií a data miningu vieme zistiť, ako sa choroba šíri. Aktuálne informácie si potom viete v reálnom čase pozrieť napríklad na tejto interaktívnej mape. Data mining sa využíva na detegovanie oblastí, kde ľudia hovoria o chorobe. Jeden zo zdrojov informácií sú napr. sociálne siete. Vďaka aktuálnym informáciám je potom možné prijať rýchle a účinné opatrenia. Čína k týmto nástrojom pridala tiež monitoring pohybu svojich občanov. Pri cestách vlakom a lietadlom zaviedla detekčnú kontrolu cestujúcich. Aplikácie tam kontrolujú pohyb ľudí a kontakt medzi nimi. A čínska vláda využíva napríklad aj drony, aby informovali občanov o koronavíruse.
 

  1. Pomôže rýchlejšie detegovať ochorenie

Deep learning môže pomôcť pri rýchlejšej diagnostike nakazených ľudí. Ide o rovnakú technológiu, ktorá umožňuje rozpoznávanie tváre a autonómne jazdenie. Pekinská spoločnosť Infervision túto techniku využíva na analýzu CT skenov pľúc pacientov s cieľom odhaliť COVID19. Umelá inteligencia skráti čas detekcie a zároveň prispeje k presnejšej prognóze. Čína v boji proti koronavírusu nasadila aj termálne skenery, ktoré monitorujú telesnú teplotu pasažierov. Nainštalovala ich na vlakových staniciach vo veľkých čínskych mestách. Zamestnancom železníc to zjednodušilo prácu, keďže predtým museli každému cestujúcemu merať teplotu ručne. Všetci pasažieri so zvýšenou telesnou teplotou sú hneď umiestnení do karantény, aby sa zamedzilo potenciálne ďalšie šírenie nákazy.
 

  1. Urýchľuje vývoj liekov na nové ochorenia

Veľmi zaujímavou oblasťou využitia umelej inteligencie je vývoj liekov. Pri koronavíruse boli výskumníci schopní rozlúštiť sekvenciu génu nového vírusu v priebehu niekoľkých týždňov. Teraz pokračujú na detailnejšom pochopení jednotlivých častí vírusu. Britská spoločnosť DeepMind využila svoje algoritmy na detailný popis štruktúry šiestich proteínov koronavírusu. Svoje výsledky publikovala 5. marca 2020. Firma si uvedomuje, že ich údaje neboli experimentálne overené, ale rozhodli sa ich zverejniť v nádeji, že pomôžu ďalším výskumníkom pochopiť fungovanie vírusu a nájsť nástroj na jeho potlačenie.

Inou firmou, ktorá v tejto oblasti využíva umelú inteligenciu, je Insilico Medicine. Tento start-up vytvára databázu molekulárnych informácií, ktoré sa dajú využiť pri lekárskom výskume. Aktuálne pracujú na vývoji technológie, ktorá dokáže identifikovať molekuly, ktoré sú schopné bojovať s koronavírusom. Podobne aj spoločnosť Exscientia Ltd. dokáže s pomocou umelej inteligencie rýchlejšie vyvíjať nové lieky. Kým predtým trval vývoj jedného lieku roky, dnes tento čas algoritmy skracujú na 12 - 18 mesiacov.

Ani umelá inteligencia však nedokáže skrátiť čas potrebný na klinické testovanie. Na overenie účinnosti a bezpečnosti nových liekov si musíme vyhradiť dostatočný čas. Startupy, ktoré v tejto oblasti podnikajú, však môžu využiť silu analytiky na predikciu možných vírusov a vývoj možných liekov.
 

  1. Zabezpečí lepšiu informovanosť

Je len prirodzené, že počas epidémie chcú mať ľudia čo najviac informácií. Chcú vedieť, ako sa môžu pred vírusom chrániť, kde im hrozí nebezpečenstvo nákazy a mnohé ďalšie relevantné informácie. Tieto informácie sa dajú nájsť online, ale je možné sa k nim dostať aj cez aplikácie. V Južnej Kórei bola vytvorená aplikácia, ktorá ukazuje oblasti s výskytom nakazených ľudí. Aplikáciu vytvorila súkromná firma, používa ju však aj vláda na dezinfekciu miest, kde by sa vírus mohol rozšíriť. Podobne funguje aplikácia Bespoke, ktorá prináša najaktuálnejšie informácie o koronavíruse, štatistiky a dôležité kontakty.

Umelá inteligencia umožnila rýchlo detegovať vypuknutie epidémie a predvídať šírenie. Aj vďaka informáciám, ktoré priniesla, vedeli jednotlivé krajiny rýchlo reagovať a prijať opatrenia, ktoré prispeli k spomaleniu šírenia. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je situácia aktuálne stabilizovaná. Čo je zlé pre ľudí, môže byť dobré pre umelú inteligenciu. Vďaka koronavírusu sa pravdepodobne zrýchli vývoj umelej inteligencie. Je pravdepodobné, že modely umelej inteligencie, ktoré boli vytrénované na koronavíruse, budú vedieť v budúcnosti ešte lepšie rozpoznávať príznaky epidémie. To je pre nás ale nakoniec dobrá správa. Pri rýchlom varovaní budeme vedieť nasadiť rýchlejšie a účinnejšie protiopatrenia.

Téme umelej inteligencie a novým technológiám v zdravotníctve sa budeme venovať aj na kongrese ITAPA, ktorý sa uskutoční na jeseň 2020.

Prečítajte si aj naše ďalšie články na túto tému:

Koronavírus v kybernetickom priestore

Inteligentné zdravotníctvo

Efektivitu zdravotníctva môžu zvýšiť moderné technológie

eZdravie

Zdravotná starostlivosť lepšie a rýchlejšie

 

Katarína Rausová


 

Zdroje:

https://towardsdatascience.com/how-to-fight-the-coronavirus-with-ai-and-data-science-b3b701f8a08a

https://www.aljazeera.com/news/2020/03/china-ai-big-data-combat-coronavirus-outbreak-200301063901951.html

https://www.cnbc.com/2020/03/03/bluedot-used-artificial-intelligence-to-predict-coronavirus-spread.html

https://abcnews.go.com/Health/doctors-artificial-intelligence-track-coronavirus-outbreak/story?id=69444963

https://www.vox.com/recode/2020/2/27/21156358/surveillance-tech-coronavirus-china-facial-recognition


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies