Podelí sa štát o klinické dáta?
Všetci sa rozhodujeme na základe dostupných informácií, respektíve dát. Iste, často ide o emotívne rozhodnutia. Dáta nám však pomáhajú utvrdiť sa v nich. Pri svojich rozhodnutiach zvažujeme buď všetky, alebo len vybrané dáta, a to také, ktoré nám vyhovujú.
Platí to v živote jednotlivca aj vo fungovaní firmy. V Dôvere sa snažíme v súlade s platnými zákonmi spracovávať všetky údaje, ktoré máme k dispozícii. Je pre nás dôležité vedieť o našom poistencovi čo najviac, aby sme ho vedeli osloviť so správnou ponukou, poskytnúť mu čo najlepšiu službu, pomoc.Vieme napríklad, koľko nám za poistenca platí jeho platiteľ poistného, či už je to on sám, jeho zamestnávateľ alebo štát. Vieme aj to, že svoje odvody si prípadne neplatí, aj keď by mal. Rovnako vieme koľko platíme jeho lekárovi, nemocnici za to, že ho ošetrili. Platí to aj pri liekoch vyzdvihnutých v lekárňach. Skrátka, máme prehľad o tom, čo sa s ním v rámci zdravotnej starostlivosti zhruba dialo.
No nevieme poistenca upozorniť na zdravotný problém skôr, než nastane. Do informačnej skladačky nám totiž chýba posledný — kľúčový dielik.
Zdravie pacienta
Komu záleží pri stavbe domu na tom, aby bola cena výstavby čo najpriaznivejšia? Kto chce, aby stavba bola efektívna a s nízkymi nákladmi na údržbu a bývanie? Logickou odpoveďou je budúci obyvateľ, ale aj stavebník. Jeden stavbu platí, druhý stavia.
Komu záleží na tom, aby bol pacient čo najskôr vyliečený? Ako prvý vám zíde na um samotný pacient. No svoj záujem na dobrom výsledku má aj lekár, ktorý ho lieči. Chce pacientovi dopriať plnohodnotný život. Rovnako nemocnica, v ktorej bol hospitalizovaný, aby sa tam pacient nemusel vrátiť.
Nezabúdajme na zdravotné poisťovne. Aj pre ne je dôležitý spokojný pacient – poistenec. Odhliadnime od zdôvodnenia, ktoré vám príde na um ako prvé, teda od myšlienky, že zdravý poistenec stojí poisťovňu menej peňazí. Pravdou totiž je, že v zdravotníctve (v zdravotných poisťovniach) nikdy nebude dostatok finančných zdrojov, ba práve naopak. Objavujú sa stále komplikovanejšie choroby s náročnou liečbou, stúpa počet chronicky chorých ľudí. Dožívame sa vyššieho veku, no nie v plnom zdraví, čelíme pandémiám, atď. To všetko stojí čoraz viac peňazí.
Na Slovensku túto dilemu dookola riešime dolievaním peňazí do zdravotníctva na poslednú chvíľu. Tesne pred kolapsom zakaždým zvolíme takéto krátkozraké riešenie. No zároveň je pacientovi, lekárovi aj zdravotnej poisťovni jasné, že potrebujeme systematické a dôsledné opatrenia, skôr než nás to dobehne.
Ponúka sa prevencia. Vďaka nej nielen ušetríme zdroje, ktoré potom použijeme na akútnu liečbu či liečbu ochorení, kde prevencia nezabrala. Systematickou prácou s dátami, aj s tými, ku ktorým dnes zdravotné poisťovne nemajú prístup, by sme dokázali posilniť prínos prevencie pre celú populáciu aj pre jednotlivcov. Umožnili by sme ľuďom žiť dlhšie v zdraví.
Klinické dáta
Kľúčom k účinným preventívnym programom je prístup ku klinickým dátam. Dnes zdravotné poisťovne disponujú len celkovými informáciami, nevidia do detailov, akou zdravotnou starostlivosťou pacient prešiel. Aby mu poisťovne vedeli ušiť kvalitné preventívne programy na mieru, potrebujú pracovať s informáciami v štátnom systéme eZdravie.
Potrebujeme konať, rozbehnúť intenzívne prevenčné programy. Nevieme vyliečiť vysoký krvný tlak, ale vieme ho dobre stabilizovať. Poďme mu predchádzať. Ako? Nejaké národné prevenčné programy existujú. No rozhodujúce je, kto a ako vyhodnocuje ich úspešnosť a ďalej pracuje s týmito dátami. Zdravotné poisťovne by mohli mať kompetenciu, aby tieto prevenčné programy viedli s využitím klinických dát.
Jedným z faktorov spomínanej hypertenzie je obezita. Je neuveriteľné, že zdravotná poisťovňa nemá podľa platnej legislatívy právo vedieť, koľko jej poistenec váži, koľko meria, nevie, aký má krvný tlak. Vie iba, že ho lekár lieči na hypertenziu. Poisťovňa nemôže spustiť prevenčný program, viesť s pacientom edukácie, odmeňovať ho za to, že na sebe pracuje. Že to zdravotná poisťovňa zvládne, potvrdzujú už existujúce programy pre chronicky chorých, napríklad program Dôvera Pomáha diabetikom.
Poisťovne vs. štát
Zdravotným poisťovniam chýbajú klinické dáta. Štát ich má, zbiera, ale využíva len slabo. Dobrým príkladom je Covid automat. Týždeň sa zbierajú dáta, v ďalší pondelok dátoví analytici pripravia novú mapu, prebieha jej pripomienkovanie, v stredu alebo vo štvrtok nové pravidlá (mapu) schváli vláda a zmeneným Covid automatom sa riadime až od nasledujúceho pondelka.
De facto sa riadime dátami starými dva týždne. Je to niečo podobné, ako keby sa v tuneli Branisko stala nehoda, ale ešte dva nasledujúce týždne by doň vchádzali ďalšie autá. A až potom by sme premávku v tuneli zastavili.
Štát údaje v systéme eZdravie má, lebo si ich zákonom vynucuje od poskytovateľov. Zdravotné poisťovne k nim však majú iba obmedzený prístup. Vymedzený pre revízie a iba malý rozsah. Čiže opäť na reaktívnu, nie proaktívnu činnosť. A to je škoda. Zmeňme to, začnime pracovať so všetkými dátami, uvoľnime legislatívu primeraným spôsobom. Budeme mať zdravšiu populáciu a časom bude v systéme dosť peňazí na to, čo nás najviac zaťažuje.
Vďaka komplexným dátam budeme vedieť lepšie predpovedať budúcnosť a každý z nás dostane príležitosť ovplyvňovať ju zodpovedným prístupom k vlastnému zdraviu. V konečnom dôsledku budú zdravotné poisťovne motivovať poistencov, aby niečo zmenili a vyhli sa napríklad tomu infarktu v dôsledku hypertenzie.
V Dôvere sa chceme posúvať od prediktívnej k preskriptívnej až proaktívnej analytike dát. A na to nám súčasný rozsah a frekvencia údajov, ktoré k nám tečú, nestačia. Uvedomujeme si, čo je v ňom v súčasnej dobe najcennejšie. A to sú dáta.
Tak ich začnime využívať — pre dobro všetkých.
Prihláste sa na Jesenná ITAPA 2024