Podpora súdnictva v EÚ
Európska komisia včera predstavila druhý porovnávací nástroj na podporu účinných súdnych systémov v Európskej únii, a tým aj na podporu hospodárskeho rastu.
Medzi kľúčové zistenia tohtoročného porovnávacieho prehľadu patrí:
- Niektoré členské štáty naďalej čelia osobitným problémom pokiaľ ide o efektívnosť ich justičných systémov. Zdĺhavé konania na prvom stupni spolu s nízkou mierou vyriešenia prípadov alebo veľkým množstvom prebiehajúcich prípadov si takisto vyžadujú ďalšie zlepšenia. Hoci boli v niektorých členských štátoch nedávno prijaté ambiciózne reformy (napr. v Portugalsku), ich účinky sa ešte nemôžu premietnuť do porovnávacieho prehľadu, ktorý zväčša obsahuje údaje z roku 2012.
-
Dostupnosť nástrojov informačných a komunikačných technológií (IKT) na súdoch sa zvýšila, ale existuje priestor na ďalší pokrok najmä pri uľahčovaní kontaktu medzi súdmi a občanmi. Mechanizmy alternatívneho riešenia sporov dnes existujú takmer vo všetkých členských štátoch a väčšina členských štátov monitoruje a hodnotí činnosť súdov.
- Takmer v tretine členských štátov je miera účasti sudcov na kontinuálnej odbornej príprave v oblasti práva EÚ vyššia ako 50%. Odborná príprava sudcov a odborníkov z právnej praxe a nástroje IKT sú rozhodujúce pre účinné fungovanie európskeho priestoru spravodlivosti založeného na vzájomnej dôvere.
V niekoľkých členských štátoch sa vnímanie nezávislosti zlepšilo, naopak v niektorých sa tento ukazovateľ zhoršil.
Ako je na tom Slovensko?
V roku 2013 bolo identifikovaných dvanásť krajín, vrátane SR ktorým boli adresované špecifické odporúčania v oblasti súdnictva. Porovnávací prehľad si všíma, že SR patrí medzi krajiny, ktoré majú k dispozícii širokú škálu hodnotiacich mechanizmov. SR aj naďalej zaostáva v oblasti dĺžky trvania súdnych konaní.
Čas potrebný na vydanie rozhodnutia na prvom stupni sa predĺžil. Občianske a obchodné spory na prvom stupni trvajú vyše 400 dní. V rokoch 2010-2012 klesol počet vyriešených sporov o 17%. Narástol počet prebiehajúcich sporov. SR má tiež najdlhšie konkurzné konanie spomedzi všetkých krajín EÚ (4 roky). Rezervy sú v oblasti vzdelávania sudcov v oblasti práva EÚ. V tejto oblasti sa v SR kontinuálne vzdeláva cez 20% sudcov, kým v takmer tretine štátov je to viac než 50% sudcov. Vnímanie nezávislosti súdnictva je na Slovensku najhoršie spomedzi všetkých 28 členských krajín, v porovnaní s predchádzajúcim obdobím (2010-2012) došlo k zhoršeniu.
Pri hodnotení týchto ukazovateľov je potrebné vziať do úvahy, že správa je založená na dátach za rok 2012.
Vo vzťahu k SR Komisia identifikovala súdnictvo ako prioritnú oblasť pre podporu zo štrukturálnych fondov v programovacom období 2014-2020. Prostriedky zo zdrojov EÚ môžu byť efektívne využité napríklad v oblasti vzdelávania sudcov, zlepšenia technického vybavenia súdov, či posilnenia elektronizácie súdnictva.
Viac informácií nájdete tu:
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-14-273_sk.htm
http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-14-194_en.htm
http://ec.europa.eu/justice/newsroom/effective-justice/news/140317_en.htm
Prihláste sa na Jesenná ITAPA 2024