Pokrok v digitalizácii Slovenska? Stačí sa inšpirovať komerčným svetom
Diametrálne odlišný je však prístup verejnej správy a komerčného sektora vo filozofii obstarávania IT a architektonických riešeniach infraštruktúry.
Iná mentalita
Kým firmy si dnes dokážu z cloudu promptne a flexibilne nakúpiť kapacity a služby, aké práve potrebujú, štát v ostatných rokoch najskôr krkolomne budoval dátové centrá vládneho cloudu a neskôr aj takzvané komunitné cloudy.
Cyklus obstarávania a budovania takejto architektúry však býva príliš komplikovaný a zdĺhavý.
Dnes sú pritom v cloude vo forme služby k dispozícii aj komplexné analytické riešenia, pre ktoré si v minulosti organizácie budovali a prevádzkovali vlastnú infraštruktúru.
Analytika v cloude
Príkladom je analytická platforma SAS Viya pre manažment dát a modelov, ktorá je integrovaná do modernej a škálovateľnej architektúry cloudu Azure od Microsoftu.
Pri snahe využívať dáta na lepšie a kvalifikovanejšie rozhodovanie, na efektívnejšie interakcie s klientmi či na riadenie rizík, firmy čoraz častejšie vsádzajú práve na túto možnosť.
Expertíza SAS v oblasti analytiky a cloudové know-how Microsoftu dávajú príležitosť získať prínosy z dát a zlepšiť rozhodovanie oveľa jednoduchšie a rýchlejšie, ako tradičným prevádzkovaním analytických riešení vo vlastných dátových centrách, aj verejnej správe.
Aké sú prínosy
Nedávna štúdia, ktorú urobila agentúra Forrester Consulting, vyzdvihuje prínosy spojené s investíciou do riešenia SAS Viya v cloude Azure.
Hlavné výsledky štúdie sú zhrnuté v infografike a ukazujú, že v priebehu troch rokov sa dá s cloudovým riešením SAS Viya dosiahnuť návratnosť investície 204 %.
Používatelia dotazovaní v rámci štúdie potvrdili, že v minulosti strávili čakaním na výsledky od analytických tímov oveľa viac času, ako po prechode do cloudu, čo ich organizáciám umožňuje robiť lepšie rozhodnutia založené na faktoch a nie na pocitoch.
Vďaka prechodu analytiky do cloudu dosiahli aj významné úspory nákladov na údržbu infraštruktúry a taktiež zefektívnili analytické procesy a tvorbu nových dátových modelov.
Zostáva, aby obdobné osvedčené praktiky a postupy boli inšpiráciou aj pre slovenskú verejnú správu.
Prihláste sa na Jesenná ITAPA 2024