Pre vojnu na Ukrajine stojíme na križovatke a čelíme novým bezpečnostným výzvam
Vojna na Ukrajine núti expertov pozerať sa na bezpečnostné hrozby novou optikou. Útoky sa totiž nedejú len fyzicky na fronte, ale aj vo virtuálnom priestore, čo je nový rozmer vojenského konfliktu.
Svet aktuálne stojí na križovatke a musí sa naučiť čeliť novým výzvam, ktoré so sebou priniesla vojna na Ukrajine. Tá presiahla fyzické rozmery a preniesla sa aj do virtuálneho sveta. Nie je to nič nové. Hoaxy, dezinformácie či propaganda s nami žijú už dlhšie, no až teraz sa v plnej miere medzi nami usídlili a našli si v životoch niektorých, nekriticky zmýšľajúcich ľudí, svoje pevné miesto. Propaganda a „boje“ vo virtuálnom svete sú posledné mesiace vypuklým problémom, s ktorým bojuje aj naša vláda. Čo však ešte musíme urobiť? Dozviete sa v diskusnom formáte ITAPA Open Talk, v ktorom budú spolu debatovať tí najväčší experti.
Vojna na Ukrajine sa neodohráva len na fronte za našimi hranicami, v mnohých štátoch aj na sociálnych sieťach, v diskusiách či cez kybernetické útoky. Propaganda je cielená a systematická snaha o manipuláciu poznania tak, aby dosiahla reakciu, ktorá vyhovuje zámerom propagandistu. A teda vypustiť do sveta informáciu, ktorá je výmyslom, resp. takou pravdou, akú je potrebné šíriť a tá sa následne cez platených ľudí rozšíri medzi ľuďmi.
Kriticky zmýšľajúci človek vie, ako s touto informáciou naložiť. Aktivuje sa v ňom kritické myslenie, skontroluje zdroje, odkiaľ informácia pochádza a vyhodnotí, či ide o pravdu alebo hoax. Naopak, sú aj ľudia, ktorí týmto informáciám slepo veria, hodnotenie neprebehne a tak ich ďalej šíria do sveta ako absolútnu pravdu. Toto je pritom veľmi nebezpečné, pretože cieľová skupina, resp. záber cieľových prijímateľov je vo virtuálnom svete obrovský a šírenie informácií na sociálnych sieťach regulované nie je. I keď Európska únia spolu so Slovenskom tlačia na to, aby rôzne platformy svoj obsah regulovali, keďže všetko musí mať nejaké pravidlá. Navyše, šírenie dezinformácií prostredníctvom propagandy môže mať aj fatálne následky. Toto je jedna úroveň.
Druhou úrovňou sú „spravodajské“ weby, ktoré sú takisto platené v istej forme propagandistami a šíria dezinformácie. Niektoré z nich už Národný bezpečnostný úrad zablokoval. Možnosť blokovania škodlivých webov by sa mohla novelou predĺžiť do 30. septembra, pričom zatiaľ platí do konca júna. Škodlivými obsahom, o ktorom sa v zákone píše, pritom nie je len dezinformácia. Je to aj programový prostriedok alebo nejaký údaj, ktorý môže spôsobiť kybernetický incident. Zároveň je to akákoľvek činnosť, ktorá môže zapríčiniť incident, podvod, únik osobných alebo iných citlivých údajov či iné formy hybridných hrozieb. Vláda musí na novovzniknutú situáciu ihneď reagovať, toto je jedna z reakcií. Uvidíme, pred aké nové výzvy nás táto situácia ešte postaví.
Vojna na Ukrajine nám prináša nové skúsenosti, expertov naučí pozerať sa na vojenské konflikty aj inou optikou. Nemá teda len fyzický rozmer, ale aj digitálny. Prečo sa Ukrajina nerozpadá pod náporom dezinformačnej kampane? Prečo nevidíme rozsiahle úspešné kybernetické útoky na Ukrajine? Aké nečakané digitálne nástroje sa objavili? Dozviete sa už čoskoro.