Staňte sa partnerom

Prečo treba investovať do zdravia?

Niet pochýb, že kvalitná a zároveň efektívna starostlivosť o ľudské zdravie by mala byť dlhodobou prioritou celého systému. Zároveň, niet pochýb o tom, že najzávažnejším “chronickým ochorením slovenského zdravotníctva” je nedostatok financií.
Slovenskí pacienti a pacientky si zaslúžia rovnaké možnosti a kvalitu liečby ako pacienti v ostatných európskych krajinách. Bez toho, aby dostalo zdravotníctvo adekvátnu finančnú injekciu to však nepôjde. Profitovať bude celá spoločnosť.

Jedine zdravšia spoločnosť zlepší kritickú situáciu spojenú so starnutím populácie.
To je zásadný problém pre sociálny systém a zdravotníctvo, ktorého financovanie stojí na odvodoch ekonomicky aktívnej časti spoločnosti.

„Absolútny počet prispievateľov však bude v najbližšom polstoročí klesať. Aktuálne je na Slovensku niečo menej ako 3,4 mil. obyvateľov vo veku 20 – 64 rokov. Do roku 2030 ich ubudne 200 000 a do roku 2060 asi 900 000. V dnešných cenách by to znamenalo úbytok odvodových príjmov zhruba o 290 mil. eur ročne v 2030 a o 1 240 mil. ročne v 2060,“ povedal Martin Vlachynský z analytického inštitútu INESS, spoluautor analýzy Viac peňazí do zdravotníctva je investíciou do zdravia a prosperity spoločnosti. 


Scientists MERCK menšie
 

Hľadajme riešenia pre dopady demografickej krízy. Potrebujeme, aby v systéme ostalo čo najdlhšie čo najviac zdravých ľudí. Investície do zdravotníctva podporujú aj výsledky štúdie Prioritizing Health – A prescription for prosperity z McKinsey Global Institute (MGI). Hovoria, že za hospodárskym rastom vyspelých ekonomík je zlepšovanie zdravotného stavu obyvateľstva. Každý investovaný dolár do zlepšenia zdravia sa podľa tejto štúdie vráti v podobe ekonomického prínosu vo výške 2USD– 4USD, na Slovensku sumou 1,9USD.

 

MGI podmieňuje prosperitu znížením záťaže ochoreniami aplikovaním overených iniciatív, ktoré zlepšujú zdravie jednotlivca. Slovensku MGI vypočítal, že intervenciami v oblastiach liečby ochorení cievneho systému, ich prevenciou a riešením diabetu, podporou zmeny správania, vakcináciou, eliminácia fajčenia, lepším manažmentom obezity a podporou fyzickej aktivity, by mohlo dôjsť k týmto zmenám:

  • odhadované zníženie neuspokojivého zdravia o 34 %,
  • ďalšie roky prežité v zdraví na jedného človeka a rok: + 26 dní,
  • dopad na HDP v roku 2040: 15 mld. USD,
  • posilnenie HDP v roku 2040: 10 %.

Prečo treba priorizovať onkológiu

Štatistický úrad SR informoval, že za rok 2023 na Slovensku zomrelo cca 24 500 ľudí na ochorenia obehovej sústavy, na rakovinu 13 500 ľudí. 

 

 Výskyt onkologických ochorení má rastúcu tendenciu, na Slovensku je to + 40 000 pacientov ročne, čoraz viac v ekonomicky aktívnom veku.

Napríklad rakovina pľúc, na ktorú u nás ročne zomiera najviac ľudí, postihuje prevažne mužov vo veku od 40 do 60 rokov. Ročne u nás pribúda 3 000 pacientov s touto diagnózou a 2 600 ročne zomiera. Dlho očakávaný skríning rakoviny pľúc je stále v začiatkoch a treba ho urýchliť. Bez odbornej podpory pneumológov a zvýšeného záujmu o túto špecializáciu sa veľa nezmení. Až 80 % všetkých pacientov je totiž diagnostikovaných v III. alebo IV. štádiu ochorenia.

 

Vzhľadom na významný vplyv na makroúrovni a mikroúrovni sa domnievame, že využívanie inovácií, digitalizácia a spolupráca multidisciplinárnych tímov je nevyhnutnosťou na celej ceste ceste pacienta.

 

Výraznejší vstup inovácií do onkológie odštartoval novú éru v starostlivosti o onkologických pacientov a môžeme preto uvažovať o rakovine ako o chronickom ochorení. Mnohé krajiny v rámci strednej a východnej Európy sú pred nami. Správne politiky, záväzok postaviť pacienta do centra pozornosti, inkluzívny a konštruktívny dialóg so všetkými stakeholdermi môžu pomôcť znížiť rozdiely v starostlivosti o onkologických pacientov, priniesť hospodárske výsledky a sociálne výhody, ktoré sa premietnu do úrovne HDP.

 

 

 


Prihláste sa na ITAPA Health&Care 2025
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies