Predseda vlády Heger predstaví víziu pre Slovensko
Nový začiatok. Nová energia, nové ciele. Na podujatí Jarná ITAPA 2021 sa bude tvoriť budúcnosť. Doslova. Predseda vlády totiž predstaví víziu pre krajinu pre ďalšie roky. Víziu s ambíciou znovu naštartovať Slovensko po pandémii, ale najmä ukončiť dlhoročnú stagnáciu.
Slovensko totiž skutočne dlhodobo stagnuje v porovnaní s regionálnymi konkurentmi. Symptómom je najmä praktické zastavenie približovania sa k vyspelým krajinám západnej Európy vo vzťahu k HDP na obyvateľa. Úroveň slovenského HDP voči priemeru EÚ sa totiž za posledných 5 rokov prakticky nezmenila. Naše HDP nevie prekonať hranicu 75 %. Slovensko teda už dávno – ešte pred pandémiou – prestalo dobiehať vyspelé krajiny.To však neplatí o najbližších susedoch. Česko s viac ako 90 % HDP na obyvateľa sa už zaraďuje do širšieho pelotónu vyspelých krajín. Poľsko a Maďarsko, na ktoré pozeralo Slovensko „zvrchu“, ho už dobehli a dnes majú prakticky rovnakú úroveň bohatstva na obyvateľa - s tým, že oni rastú, no my nie. Slovensko je teda výnimočné iba v tom zlom zmysle.
Svoj zlatý vek s prudkým rastom prežívalo Slovensko v období rokov 2000- 2008. Krajina začala aktívne lákať veľké investície a ponúkala pomerne lacnú, avšak vzdelanú pracovnú silu. A čo je možno ešte dôležitejšie, po divokých 90-tych rokoch sa začal budovať skutočný právny štát a zaviedli sa ekonomické – najmä daňové reformy. Výsledkom bol zrod tatranského tigra. Dnes je to však už len matná spomienka. Rastový model založený na lákaní zahraničných investícií sa totiž vyčerpal.
Slovensko v súčasnosti trpí nedostatkom inovácií a vzdelania. Dnes sú investície do digitálnych inovácií na obyvateľa štvrtinové napríklad oproti Poľsku a desatinné oproti Rakúsku. Podobne, počet európskych patentov na obyvateľa je na Slovensku ďaleko najnižší zo všetkých našich susedov. A vzdelanostná úroveň žiakov sa v medzinárodnom porovnaní zhoršuje. Digitalizácia a zvýšenie efektívnosti štátu bolo za posledných 10 rokov skôr problematické, rovnako ako vymožiteľnosť práva.
Prečo by Slovensko malo niekoho dobiehať, keď za posledných 10 rokov zanedbalo reformy, neinvestovalo dosť do vzdelania, vedy a výskumu, či zvyšovania produktivity práce? Keď dokonca aj investície do úplne základnej infraštruktúry idú tak pomaly? Prečo by Slovensko malo niekoho dobehnúť, keď nevie ani len dokončiť jednu diaľnicu do Košíc?
Najlepšia odpoveď je, že preto, lebo sme to už raz dokázali. Raz sme už dokázali v prekvapivo krátkom čase transformovať krajinu z čiernej diery Európy na tatranského tigra. Prečo by teda teraz mal byť tak veľký problém zmeniť sa z outsidera strednej Európy na jej premianta? A prečo nie práve teraz, keď nám Európa doslova ponúka peniaze za reformy?
Príďte si vypočuť a okomentovať víziu predsedu vlády SR ako zmeniť našu vlasť k lepšiemu - zásadnú víziu, ktorá určí smerovanie na dlhé roky dopredu.
Jarná ITAPA 2021 – 10. jún 2021
Prihláste sa na Jesenná ITAPA 2024