Staňte sa partnerom

Predseda vlády SR Eduard Heger otvorí druhý deň konferencie Jarná ITAPA 2022 témou „Skvelý nový svet?“

Druhý deň konferencie Jarná ITAPA 2022 17. júna 2022 odštartujeme témou „Skvelý nový svet?“, ktorý otvorí predseda vlády SR Eduard Heger. Nadviaže naňho vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha, podľa ktorého je jedným z hlavných motorov, ktoré hýbu svetom a bude ním hýbať najbližších 10 rokov, digitálna transformácia. Pandémia a vojna na Ukrajine urýchlil rozpad všetkého, čo sa nám zdalo samozrejmé. Vstúpili sme do nového sveta, ktorý môže byť manipulatívny, nepriateľský, ale tento chaos môže byť zároveň aj príležitosťou. Čo urobiť, aby bol nový svet naozaj skvelý? Ako môže Slovensko uspieť v novom modernom svete? Má schopnosť vyprodukovať vyššiu pridanú hodnotu prostredníctvom využívania inovatívnych nástrojov? 

Otvorenie druhého konferenčného dňa prinesie diskusiu skutočných myšlienkových lídrov. O skvelom novom svete bude okrem Vladimíra Šuchu diskutovať aj Radoslav Danilák zo spoločnosti Tachyum a Gabriel Galgóci z Americkej obchodnej komory.

Slovensko dobehli globálne výzvy, nepomohlo si ich nevšímať ani sa venovať zástupnému folklóru, sú tu a zrazu je celá krajina konfrontovaná s výzvami, ako nikdy predtým. Slovensko však má energiu a invenciu niečo meniť, pretože doba sa neustále rýchlo mení a vyvíja. Ako pomôžu výskum a inovácie krajine vyrovnať sa s novým typom problémov? Svoj pohľad na vec prinesie štátny tajomník ministerstva školstva Ľudovít Paulis, ktorý sa vede, výskumu a inováciám venuje vo svojej praxi dlhé roky. Diskutovať sa bude následne o generácii budúcnosti, v ktorej sa stretnú skutočne atraktívni spíkri, ako je rektor Technickej univerzity v Košiciach Stanislav Kmeť, rektor Slovenskej technickej univerzity Oliver Moravčík a Pavol Šajgalík zo Slovenskej akadémie vied. 

Keďže je Slovensko dlhé roky členom Európskej únie, financie na svoj rozvoj dostáva aj prostredníctvom eurofondov. Za roky sme sa však nenaučili ich úplne efektívne čerpať. Kde je problém, že ani po rokoch to nejde tak, ako by malo? Diskutovať budeme aj o tom, či je vôbec možné európske zdroje efektívne manažovať. Bude financovanie jednoduché, predvídateľné a efektívne? Čo sa zmení v porovnaní s minulosťou? Kedy uvidíme prvé výzvy? Čo spôsobujú neefektívne vynaložené financie – aké majú dopady na ekonomiku? Eurofondy majú obrovský význam, čo si všetci uvedomujeme. Preto treba ich čerpanie rozumne a hlavne efektívne nastaviť tak, aby z nich mali úžitok všetci obyvatelia Slovenska. Táto téma je pre ich obrovský význam pre našu krajinu pravidelnou súčasťou našej konferencie. Diskutovať v paneli budú Matúš Drotár z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI), Patrik Kováč z Úradu vlády SR, Ľudmila Majláthová zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a Milan Žoldoš z advokátskej kancelárie Bukovinský a Chlipala. 
Rovnako veľkú pozornosť však budeme venovať aj iným témam, a to najmä v kontexte toho, čo sa aktuálne vo svete deje. Dozviete sa všetko podstatné o revolúcii v obrane a kľúčových technológiách, o budovaní moderných ozbrojených síl, ako aj o moderných technológiách pre udržateľné prostredie. 





 
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies